Menu

Premier Morawiecki przedstawił kandydatów na ministrów w nowym rządzie

Premier Morawiecki przedstawił kandydatów na ministrów w nowym rządzie
Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński. (Fot. Getty Images)
To będzie bardzo sprawna i dobra drużyna; w duchu wiarygodności chcemy kontynuować wszystkie nasze zapowiedzi i programy - mówił premier Mateusz Morawiecki przedstawiając kandydatów na ministrów swojego nowego rządu, w którym powstaną resorty: nadzoru właścicielskiego, klimatu i zarządzania funduszami.
Reklama

Wczoraj w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej odbyło się spotkanie komitetu politycznego partii, który zatwierdził kandydatów na ministrów w nowym rządzie Zjednoczonej Prawicy. "Rząd ma charakter w wielkiej mierze kontynuacyjny, to kontynuacja dobrej zmiany" - stwierdził lider PiS Jarosław Kaczyński

Mateusz Morawiecki, który przedstawił skład i strukturę gabinetu wskazał, że nowy rząd będzie to "bardzo sprawna i bardzo dobra drużyna, która będzie współpracowała ze sobą dla realizacji celów krótko, średnio i długofalowych". 

Premier poinformował, że w rządzie powstanie nowy resort - ministerstwo nadzoru właścicielskiego, którym pokieruje wicepremier Jacek Sasin. Jak dodał, nazwa resortu "zostanie jeszcze ostatecznie uzgodniona", ale słusznie może nawiązywać do niegdysiejszego Ministerstwa Skarbu Państwa". 

Zapowiedział też powstanie nowego ministerstwa - zarządzania funduszami. Kandydatką na szefową tego resortu została Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Premier poinformował, że obecne Ministerstwo Środowiska zostaje podzielone na dwie części. "Ministerstwo Środowiska - o takiej nazwie - będzie obejmowało Lasy Państwowe, niejako zasoby naturalne, łowiectwo, parki narodowe, edukację w zakresie ochrony środowiska, to wszystko będzie w nowym ministerstwie środowiska i tutaj ministrem będzie Michał Woś" - mówił Morawiecki.

Jak dodał, "cała sfera zewnętrzna dawnego ministerstwa", związana z klimatem, czy programami związanymi z wypełnieniem wymogów np. dotyczący Odnawialnych Źródeł Energii w miksie energetycznym, czy obniżeniem emisji CO2, przypadnie Michałowi Kurtyce. W kompetencjach nowego ministerstwa znajdzie się również program Czyste Powietrze, program Mój Prąd, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz gospodarka odpadami.

Istotna zmiana czeka też Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Szefem resortu nadal będzie Jacek Czaputowicz, ale tzw. pion europejski zostanie wydzielony i przeniesiony do KPRM. Kierować nim ma dotychczasowy wiceszef MSZ Konrad Szymański.

W nowym rządzie, tak jak dotychczas, resortem kultury i dziedzictwa narodowego pokieruje wicepremier Piotr Gliński. Resort nauki i szkolnictwa wyższego ponownie przypadł wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi. Szefem resortu sprawiedliwości pozostanie Zbigniew Ziobro. Andrzej Adamczyk nadal będzie kierował resortem infrastruktury, a Jan Krzysztof Ardanowski ministerstwem rolnictwa.

Na czele Ministerstwa Obrony Narodowej nadal stać będzie Mariusz Błaszczak, a szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji będzie Mariusz Kamiński, który ma też nadal pełnić funkcję koordynatora służb specjalnych.

Kandydatką na ministra rozwoju została Jadwiga Emilewicz. Jak poinformował Morawiecki, w tym resorcie znajdą się dodatkowo działy budownictwo i turystyka

Kandydatem na ministra finansów został Tadeusz Kościński; dotychczas resortem tym kieruje Jerzy Kwieciński. Kandydatką na ministra rodziny, pracy i polityki społecznej jest Marlena Maląg, która zastąpi w resorcie Bożenę Borys-Szopę.

Ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej ma zostać ponownie szef tego resortu Marek Gróbarczyk. Resortem zdrowia pokieruje dotychczasowy szef ministerstwa Łukasz Szumowski. Nie zmienią się też ministrowie w resortach cyfryzacji oraz edukacji narodowej: stanowiska te nadal będą piastować Marek Zagórski oraz Dariusz Piontkowski.

Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów będzie, tak jak dotąd, Michał Dworczyk.

Morawiecki zaznaczył, że jedynym resortem, którego kandydata na szefa na razie nie przedstawi, jest ministerstwo sportu. Tłumaczył to względami osobistymi ewentualnego kandydata. 

  Komentarze
  • PolonusUK
   9 listopada 2019, 17:12

   Czaputowicz, Glinski i Gowin....masakra !!!

  • Kati
   9 listopada 2019, 17:49

   Super, tak trzymać , popieram !!!! :)

  • Suweren
   9 listopada 2019, 20:45

   Nad czym tu dyskutować. Wiadomo, że wybory od dziesiątek lat są w Polsce fałszowane. Kto w Polsce rządzi też Polakom w kraju jest coraz powszechniej wiadome.

  • Redson
   9 listopada 2019, 22:28

   A buziaka dostał

  • Czytelnik anonimowy
   10 listopada 2019, 08:34

   Jedyni Polacy to PiS. Cała opzycja to targowica. 99% mediów antypolskie polsko języczne niszczące okradając kłamiąc manipulujące półprawdy i dla nie myślących.
   Wyjechaliście bo za 1200 miskę ryżu nikt niechcial robić i za 5 zł w 2015 za rudego. PiS zrobi już 15 netto a będzie 20zl. I pensja ma iść do góry nareszcie. Powinno być 4 tys netto i będzie. Jedyny polski rząd od 74 lat.
   Gowno macie w pustych głowach po lewackim gownie. Polskie media tylko tvp, gazeta Polska niezależna tvRepublika i Trwam. Myslec

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 12.08.2020
  GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

  Sport


  Sport

  Reklama