Menu

Premier Kanady: Mamy informacje, że ukraiński samolot został zestrzelony

Premier Kanady: Mamy informacje, że ukraiński samolot został zestrzelony
Trudeau zaznaczył, że zestrzelenie samolotu "mogło być nieumyślne". (Fot. Getty Images)
Premier Kanady Justin Trudeau oznajmił wczoraj, że rząd ma informacje z wielu źródeł wskazujące na to, że samolot ukraińskich linii lotniczych mógł być zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze. Jak dodał, mogło się to stać przez przypadek. W katastrofie zginęło 176 osób, w tym 63 Kanadyjczyków.
Reklama

"Ta wiadomość będzie niewątpliwe dalszym szokiem dla rodzin już pogrążonych w żałobie. Mamy informacje z wielu źródeł, w tym od naszych sojuszników i od naszego własnego wywiadu, wskazujące, iż samolot został zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze. Mogło to być nieumyślne" - przekazał Trudeau na konferencji prasowej.

"Te nowe informacje potwierdzają potrzebę dokładnego dochodzenia w tej sprawie. Kanada współpracuje ze swoimi sojusznikami, by upewnić się, że zostanie przeprowadzone dokładne i wiarygodne dochodzenie, mające ustalić przyczyny tej katastrofy" - dodał.

Zapytany, czy obwinia o katastrofę Waszyngton, skoro prawdopodobnie doprowadziły do niej napięcia między USA a Iranem, sprowokowane przez zabicie irańskiego gen. Kasema Sulejmaniego, premier Kanady stwierdził, że jest to jedno z wielu pytań, jakie ludzie będą sobie zadawać.

"Na ten moment chciałbym tylko podkreślić potrzebę pełnego, wiarygodnego dochodzenia, żebyśmy mogli poznać fakty" - powtórzył.

Trudeau poinformował również, że minister spraw zagranicznych Kanady Francois-Philippe Champagne rozmawiał z szefem dyplomacji Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem i zażądał natychmiastowego wstępu na terytorium Iranu, by móc "świadczyć usługi konsularne, zidentyfikować ofiary i uczestniczyć w gruntownym dochodzeniu." 

Premier dodał, że Iran zamierza zatrzymać czarne skrzynki Boeinga u siebie, ale udostępni je śledczym ukraińskim, co Teheran przekazał prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu.

To najtragiczniejsza katastrofa dla Kanady od 35 lat. (Fot. Getty Images)

Wcześniej stacja CTV News podała, powołując się na źródła rządowe, że Ottawa wierzy ustaleniom amerykańskiego wywiadu o możliwym strąceniu samolotu przez pocisk irański.

Jak doniosła wczoraj agencja Associated Press, według dwóch przedstawicieli amerykańskiej administracji, jest "wysoce prawdopodobne", że Boeing został zestrzelony przez irański rakietowy pocisk przeciwlotniczy. Tej wersji wydarzeń zaprzeczyła później Irańska Agencja Lotnictwa Cywilnego.

Samolot Boeing 737-800, należący do linii lotniczych Ukraine International Airlines, rozbił się w środę rano wkrótce po starcie z międzynarodowego lotniska Tehran-Imam Khomeini. W katastrofie zginęło 176 osób, w tym 63 Kanadyjczyków.

Czytaj więcej:

Iran: Ukraiński Boeing rozbił się tuż po starcie. Zginęło 176 osób

"Bild": Fakty wskazują, że ukraiński Boeing został zestrzelony

Irańscy śledczy: Ukraiński samolot palił się przed katastrofą

  Komentarze
  • Robert Wozniak
   10 stycznia, 09:24

   Dopoki ludzkosc nie nauczy sie kierowac miloscia, a nie strachem, takie sytuacje beda sie nadal zdarzac.

  • Sowa
   10 stycznia, 09:50

   Mieszanie kijem w mrowisku, nakręcanie i tak już napiętej sytuacji. Miałoby to sens gdyby samolot był pełen Ukraińców.

  • Oko
   10 stycznia, 10:34

   nie ma przypadków a na nagraniu to oficer(budka po lewo kontrolna) i zestrzelenie bylo celowe

  • Kondonek
   10 stycznia, 10:59

   Bardzo dobrze się stało jaki problem ?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama