Menu

Premier Irlandii: Mam przeczucie, że nie dojdzie do Brexitu bez umowy

Premier Irlandii: Mam przeczucie, że nie dojdzie do Brexitu bez umowy
Varadkar: "Absolutnie nikt nie chce, aby Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej bez umowy". (Fot. Getty Images)
Premier Irlandii Leo Varadkar oświadczył wczoraj, że 'ma przeczucie', że nie dojdzie do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy. Wyraził opinię, że dojdzie do zawarcia porozumienia ze Wspólnotą albo do opóźnienia Brexitu.
Reklama

Rozmawiając z mediami na marginesie szczytu UE i Ligi Państw Arabskich, Varadkar podkreślił, że dla niego jest "ewidentne", że "absolutnie nikt nie chce, aby Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej bez umowy". "To sytuacja, w której traci każdy" - ocenił.

Przed spotkaniem dwustronnym z brytyjską premier Theresą May irlandzki premier tłumaczył, że będzie to dla niego "szansa, aby usłyszeć o jej planach na najbliższe tygodnie, w jaki sposób zamierza doprowadzić do ratyfikacji umowy w sprawie wyjścia oraz jak możemy jej w tym pomóc". Jednocześnie zaznaczył wprost, że "to, co zaoferuje UE, nie może stać w sprzeczności z literą ani duchem dotychczasowych ustaleń".

Varadkar przyznał, że ewentualne przedłużenie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE mogłoby "wywołać komplikacje dotyczące wyborów do Parlamentu Europejskiego", ale to nic w porównaniu z wpływem, jaki ewentualny Brexit bez umowy miałby na gospodarkę.

"Wielu przywódców uważa, że jeśli ma dojść do wydłużenia Brexitu, to powinno być to połączone się z jakimś planem, a nie służyć jedynie kontynuowaniu negocjacji, które ciągną się już od prawie dwóch lat" - zaznaczył.

W weekend irlandzki premier odmówił spekulowania na temat decyzji May o przełożeniu kluczowego głosowania Izby Gmin nad ratyfikacją umowy wyjścia z UE co najmniej do 12 marca, na dwa tygodnie przed Brexitem.

"Dla UE to nic nie zmienia, podobnie jak z punktu widzenia Irlandii. Termin 29 marca został narzucony przez Wielką Brytanię i nikt w Irlandii czy UE nie grozi wyjściem ze Wspólnoty bez umowy. To sytuacja, którą Wielka Brytania stworzyła sama" - podsumował.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 12.08.2020
  GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości