Menu

Premier Irlandii: Jesteśmy otwarci na przedłużenie Brexitu

Premier Irlandii: Jesteśmy otwarci na przedłużenie Brexitu
Varadkar planuje przeprowadzić w tej sprawie telefoniczne konsultacje z liderami państw UE. (Fot. Getty Images)
Irlandzki premier Leo Varadkar oświadczył wczoraj, że rząd w Dublinie jest otwarty na propozycję przedłużenia procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ostrzegając, że Brexit bez umowy byłby 'szkodliwy dla wszystkich'.
Reklama

Na wspólnej konferencji prasowej z głównym unijnym negocjatorem ds. Brexitu Michelem Barnierem po rozmowach dwustronnych przed jutrzejszym szczytem Rady Europejskiej Varadkar dodał, że Irlandia wciąż liczy na to, że w brytyjskim parlamencie uda się wypracować "wystarczający konsensus, który pozwoli na ratyfikację umowy wyjścia i uporządkowane opuszczenie Wspólnoty".

Premier zaznaczył jednak, że kontynuowane są przygotowania na wypadek Brexitu bez umowy, podkreślając, że "gdyby doszło do takiej sytuacji, byłoby to wspólnym wyzwaniem dla całej Unii Europejskiej". Ostrzegł zarazem, że byłoby to "szkodliwe dla wszystkich".

Barnier (po lewej) zapewnił, że "cokolwiek się wydarzy, Unia Europejska będzie całkowicie popierała Irlandię". (Fot. Getty Images)

Irlandzki premier zastrzegł, że planuje przeprowadzić w tej sprawie telefoniczne konsultacje z liderami pozostałych państw członkowskich UE i jest pewien, że uda się dojść do porozumienia w sprawie ewentualnego wydłużenia procesu Brexitu.

Z kolei Barnier zapewnił, że "cokolwiek się wydarzy, Unia Europejska będzie całkowicie popierała Irlandię", podkreślając, że unijnym priorytetem niezmiennie pozostaje "ochrona porozumienia wielkopiątkowego, pokoju na wyspie i integralności wspólnego rynku UE". "To nie jest proste zadanie, ale jestem pewien, że znajdziemy rozwiązanie" - przyznał.

Barnier podkreślił, że wciąż "trwają intensywne, ponadpartyjne dyskusje w Londynie". Zaznaczył, że Unia Europejska "musi uszanować dyskusję parlamentarną w tej sprawie", licząc na to, że "doprowadzi ona do pozytywnego zakończenia".

Wielka Brytania ma czas do 12 kwietnia, by zdecydować się na Brexit bez umowy albo uzyskać zgodę UE na przedłużenie członkostwa we Wspólnocie i znalezienie nowego sposobu na wyjście z impasu politycznego.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości