Menu

Prawo.pl: Większe odszkodowania dla pasażerów linii lotniczych

Prawo.pl: Większe odszkodowania dla pasażerów linii lotniczych
Na jakie odszkodowanie możemy liczyć w przypadku odwołanego lotu? (Fot. Getty Images)
Najnowszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ułatwia egzekwowanie przez poszkodowanych pasażerów należnych im praw - podaje portal prawo.pl.
Reklama

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), w odpowiedzi na pytanie sądu rumuńskiego, rozstrzygnął niedawno, jak należy rozumieć kwestię dalszego odszkodowania, czyli rzeczywiście poniesionych przez pasażera kosztów w efekcie odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lub opóźnienia lotu.

W efekcie ww. rozstrzygnięcia można uzyskać dodatkowe odszkodowanie za opóźniony lot.

Wyrok Trybunału to formalne potwierdzenie linii orzecznictwa, jaką często obierały sądy. Zgodnie z nim, dalszym odszkodowaniem może być jakakolwiek strata finansowa, którą możemy połączyć związkiem przyczynowym z nienależytym wykonaniem umowy przewozu. W każdym przypadku rozmiar szkód musi być jednak oceniany indywidualnie. To poszkodowany pasażer wskazuje straty, jakie poniósł i za które domaga się odszkodowania.

Warto pamiętać, że linie lotnicze muszą zwrócić nam nie tylko koszty związane z zakupem biletu. (Fot. Getty Images)

"Należy pamiętać, by koszty te były racjonalne" - zaznacza Krzysztof Burzyński, dyrektor działu prawnego w firmie AirCashBack, która w imieniu pasażerów od lat dochodzi odszkodowań od przewoźników za opóźnione loty.

"Można dochodzić kosztów podróży, utraconych rezerwacji związanych z podróżą, noclegu czy wyżywienia, natomiast takimi kosztami nie jest na przykład wypity w hotelowym barze alkohol" – wyjaśnia prawnik.

Więcej o tym, jak uzyskać odszkodowanie za lot dowiesz się z artykułu "Jak odzyskać pieniądze za spóźniony lot?" w Poradniku Polaka w UK.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 02.06.2020
  GBP 4.933 złEUR 4.390 złUSD 3.930 złCHF 4.102 zł

  Sport


  Sport

  Reklama