Menu

Prawie połowa Polaków wierzy, że ten rok będzie lepszy niż 2019

Prawie połowa Polaków wierzy, że ten rok będzie lepszy niż 2019
Im lepszy miniony rok, tym wyższe oczekiwania. (Fot. Getty Images)
46 proc. Polaków prognozuje, że 2020 r. będzie dla nich osobiście lepszy niż 2019 r. - wynika z sondażu CBOS. Co do przyszłości Polski optymistami jest 38 proc. badanych, a w odniesieniu do przyszłości świata - 31 proc.
Reklama

46 proc. respondentów prognozuje, że 2020 r. będzie dla nich osobiście lepszy od poprzedniego, a 44 proc., że będzie lepszy dla ich rodzin. Przy czym jedynie po 4 proc. sądzi, że będzie to rok o wiele lepszy od poprzedniego.

O tym, że rok 2020 będzie dla nich taki sam jak 2019 r. przekonanych jest 36 proc., a w odniesieniu do rodzin 37 proc. W zdecydowanej mniejszości są badani spodziewający się pogorszenia - 9 proc. w odniesieniu do siebie i 10 proc. w odniesieniu do rodziny.

Przewidywania tego, jaki będzie 2020 r. w wymiarze osobistym i rodzinnym, zależą głównie od oceny własnych warunków materialnych. Najbardziej optymistycznie przyszłość swoją i przyszłość swych rodzin w nadchodzącym roku widzą badani, którzy dobrze oceniają warunki materialne swoich gospodarstw domowych.

Mniej optymistyczne są przewidywania sytuacji co do zakładów pracy. (Fot. Getty Images)

Mniej optymistyczne niż w odniesieniu do życia prywatnego są przewidywania sytuacji zakładów pracy. Badani pracujący zawodowo niemal równie często spodziewają się, że dla ich zakładów rok 2020 będzie lepszy niż 2019, jak i tego, że będzie taki sam jak poprzedni (38 proc. wobec 37 proc.). W zdecydowanej mniejszości są przewidujący, że sytuacja ich zakładów pracy w nowym roku się pogorszy - uważa tak 14 proc. respondentów.

W porównaniu z poprzednim rokiem prognozy na 2020 r., dotyczące zakładów pracy, wyraźnie się pogorszyły - po 5 punktów procentowych ubyło aktywnych zawodowo uważających, że nowy rok będzie dla ich zakładów pracy lepszy niż poprzedni, a przybyło tych, którzy spodziewają się w tej sferze pogorszenia.

W przypadku prognoz dla świata najczęstsze są opinie, że 2020 r. będzie taki sam jak 2019. (Fot. Getty Images)

Podobnie jak w poprzednich latach podzielone są opinie badanych o tym, jaki nowy rok będzie dla Polski. Z optymizmem w przyszłość patrzy 38 proc. badanych, a 21 proc. sądzi, że nowy rok będzie gorszy. 30 proc. nie spodziewa się żadnych zmian, a 11 proc. uchyliło się od formułowania przewidywań.

W przypadku noworocznych prognoz dla świata najczęstsze są opinie, że 2020 r. będzie taki sam jak 2019 – uważa tak 33 proc. badanych. Wśród pozostałych znacznie więcej jest optymistów oczekujących poprawy niż pesymistów (31 proc. wobec 18 proc.). 18 proc. nie ma zdania na ten temat.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face), wspomaganych komputerowo (CAPI), od 28 listopada do 5 grudnia 2019 r., na liczącej 910 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

Czytaj więcej:

CBOS: Polacy przeciwni euro, związkom partnerskim i rozdziałowi państwa od Kościoła

CBOS: Pogorszone oceny sytuacji politycznej i gospodarczej w Polsce

CBOS: Polacy coraz częściej spotykają się z mową nienawiści

CBOS: Strażak i pielęgniarka najbardziej poważanymi zawodami

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.02.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.271 złUSD 3.945 złCHF 4.022 zł

  Sport


  Reklama