Menu

Praktyka czy praca - co się bardziej opłaca?

Praktyka czy praca - co się bardziej opłaca?
Fot. JobBridge.ie
Już ponad 8,5 tys. bezrobotnych mieszkańców Republiki Irlandii zdecydowało się na podjęcie bezpłatnego stażu w firmach w ramach krajowego programu „JobBridge” - to o 3 tys. więcej osób w stosunku do stycznia 2013.
Reklama
Program "JobBridge", czyli "Narodowy Program Praktyk" (NIS), został ufundowany przez irlandzki Urząd Pracy. Jego celem jest odbycie warsztatów zawodowych oraz praktyk w firmach przez osoby bezrobotne. Dzięki temu mają one możliwość zdobycia niezbędnego doświadczenia zawodowego, które w przyszłości może prowadzić do zatrudnienia.

Podstawowym wymogiem wobec osób ubiegających się o staż jest 3-miesięczne pozostawanie bez pracy oraz pobieranie zasiłku dla bezrobotnych. Uczestnictwo w programie jest dobrowolne, a praktyki oferowane są na okres od 6 do 9 miesięcy. W tym czasie stażyści pracują tak jak pozostali zatrudnieni na umowę o pracę - z tym wyjątkiem, że nie pobierają wynagrodzenia. Przysługują im natomiast należne przerwy, urlopy oraz pozostałe świadczenia pracownicze.

Podczas praktyk stażysta pobiera zasiłek dla bezrobotnych oraz wszelkie inne dodatki, które mu przysługują, jak np. dodatek na mieszkanie, dziecko itp. Dodatkowo Urząd Opieki Społecznej (SWO), starając się zachęcać bezrobotnych do brania udziału w programie, za każdy odbyty tydzień stażu dopłaca uczestnikowi €50 tygodniowo do należnych świadczeń socjalnych.

Opinie na temat "JobBridge" wśród pracujących, jak i bezrobotnych mieszkańców Zielonej Wyspy, są podzielone. Z jednej strony przystępując do niego można nabyć niezbędne doświadczenie w pracy, a następnie ubiegać się o pełne zatrudnienie na tym stanowisku. Jest to bardzo korzystna propozycja szczególnie dla młodych ludzi, stawiających pierwsze kroki w życiu zawodowym.

Z drugiej strony jednak istnieje przekonanie, że wykorzystuje się stażystów, którzy pracują nie pobierając zatrudnienia, zaniżają wartość pracy bądź zamienia "etatowych" pracowników na "chwilowych" praktykantów.
Jak podają dane statystyczne, spośród wszystkich osób w Irlandii, które w styczniu 2014 pozostawały bez pracy, jedynie 2,1 proc. bezrobotnych zdecydowało się na uczestnictwo w tym programie.
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 08.07.2020
  GBP 4.970 złEUR 4.474 złUSD 3.967 złCHF 4.212 zł

  Sport


  Sport

  Reklama