Menu

Pracownicy niewykwalifikowani najbardziej narażeni na zgon na Covid-19

Pracownicy niewykwalifikowani najbardziej narażeni na zgon na Covid-19
Dane statystyczne ujawniły zależność pomiędzy ryzykiem zgonu a wykonywanym zawodem. (Fot. Getty Images)
Mężczyźni wykonujący prace niewymagające wysokich kwalifikacji oraz pracujący w opiece społecznej, rekreacji i innych zawodach usługowych mają najwyższy wskaźnik zgonów z powodu Covid-19 - podało Krajowe Biuro Statystyczne ONS.
Reklama

Według danych ONS, pomiędzy 9 marca a 28 grudnia 2020 r. w Anglii i Walii Covid-19 był przyczyną 7 961 zgonów osób w wieku produkcyjnym (20-64 lata). Prawie dwie trzecie z tych zgonów - 5 128 - było wśród mężczyzn.

Wyraźnie wyższe wskaźniki zgonów zanotowano wśród osób wykonujących zajęcia w bliskiej odległości od siebie oraz zawody, w których występuje regularne narażenie na kontakt z wirusem. W większości przypadków są to zajęcia i zawody niewymagające wysokich kwalifikacji.

Jeśli chodzi o poszczególne grupy zawodów, to wśród mężczyzn najwyższe wskaźniki zgonów z powodu Covid-19 miały miejsce w grupie klasyfikowanej jako pracownicy wykonujący prace proste (699 zgonów), następnie pracujący w opiece społecznej, rekreacji i innych zawodach usługowych (258 zgonów). Uwzględniając liczbę pracujących w danych grupach przekłada się to odpowiednio na 66,3 oraz 64,1 zgonów na 100 tys. mężczyzn.

W przypadku kobiet czynnych zawodowo najwyższe wskaźniki zgonów związanych z Covid-19 dotyczyły zawodów związanych z liniami montażowymi i rutynową obsługą maszyn, takich jak obsługa maszyn do szycia - 33,7 zgonów na 100 tys. kobiet z tej grupy, a także pracownic opieki społecznej, sektora rekreacji i innych zawodów usługowych - 27,3 zgonów a 100 tys. kobiet z tej grupy.

W ramach tych szerokich grup zawodowych najwyższy wskaźnik zgonów zanotowano wśród pracowników zakładów przemysłowych - 143,2 zgonów na 100 tys. mężczyzn, podczas gdy w szerszej populacji wśród mężczyzn w tym samym wieku wyniósł on 31,4. Znacząco powyżej średniej był też wskaźnik zgonów wśród kucharzy - 103,1, kierowców taksówek, przewozu osób i szoferów - 101,4 oraz pracowników ochrony - 100,7.

ONS wskazuje, że zarówno w przypadku mężczyzn i kobiet wskaźniki zgonów w przypadku pracowników opieki społecznej są znacząco wyższe niż w odpowiednich grupach wiekowych w całej populacji. Wśród pracowników opieki społecznej zarejestrowano łącznie 469 zgonów spowodowanych Covid-19, co przekłada się na wskaźniki 79 zgonów na 100 tys. pracowników u mężczyzn i 35,9 na 100 tys. u kobiet.

Dane wykazały również, że u pielęgniarzy i pielęgniarek zanotowano znacznie wyższe wskaźniki zgonów z powodu Covid-19 w porównaniu z osobami w tym samym wieku i tej samej płci w całej populacji - 79,1 zgonów na 100 tys. mężczyzn wykonujących ten zawód (47 zgonów) i 24,5 zgonów na 100 tys. kobiet (110 zgonów).

Natomiast dane nie wykazały, by nauczyciele i pracownicy oświaty byli statystycznie bardziej narażeni na ryzyko śmierci z powodu Covid-19 niż inne osoby w tych samych grupach wiekowych.

ONS zaznaczył, że w statystykach nieuwzględnione są inne czynniki mogące wpływać na prawdopodobieństwo zgonu, takie jak warunki mieszkaniowe, pochodzenie etniczne czy inne choroby.

Czytaj więcej:

Dominic Raab: Cała populacja UK ma być zaszczepiona do września

UK: W ciągu doby przeciwko Covid-19 zaszczepiono blisko pół miliona osób

Media: Boris Johnson da zielone światło "hotelowej kwarantannie"

Hiszpania nie wpuści Brytyjczyków na wakacje?

  Komentarze
  • Uell
   25 stycznia, 18:45

   normalnie pieklo kobiet

  • Boryslaw Pupka
   25 stycznia, 18:54

   W przeciwienstwie do naszych "demokratycznych" POlszewikow(janda i jej kupa), ktorzy sa juz po drugiej dawce szczepionki ;DDD. A tak poza tym, to chyba jednak antyszczepinkowcy jak widac tez maja sporo racji.

  • Czytelnik anonimowy
   25 stycznia, 19:01

   Az mi zwieracze ze smiechu popuscily:))

  • Uk
   25 stycznia, 19:23

   ..cyrk monthy pythona .....jak to imbecylem trzeba byc zeby tego niedostrzec....

  • Yogi
   25 stycznia, 19:26

   8 tysiecy na 10 miesięcy. 800 zgonów miesięcznie. 27 osob dziennie na 66 milionów. Trzeba zrobić lockdown no 4. A potem no 5. A co ? Fajne jest życie w lockdownie ! @Leszek, @Ola i @Asan robią w portki, a ja nie mogę zaplanować wakacji. No i jeszcze jakiś @Bryndal i @Lord. LIES, DAMN LIES AND STATISTICS.

  • Yogi
   25 stycznia, 19:28

   Chyba przeniosę się do Hackney. Nie będzie lepiej, ale będzie może weselej.

  • Yogi
   25 stycznia, 20:40

   @Borysie P. Tu nie chodzi o to, że śmiejemy się ze szczepień. Mi, do lipca, w tym kraju się bardzo dobrze żyło. Pracowałem, by ŻYĆ. A teraz pracuję i co z tego mam ? Żyć po to, żeby jeść i spać. Kupować online. Ogladac online. I pisać komentarze. I je czytać. Że ktoś, komuś nie życzy koronawirusa. To nie jest życie.

  • Yogi
   25 stycznia, 20:47

   Na moim osiedlu, pośrodku, jest wielki, trawiasty plac. 150m na 150m. Właśnie szedl po nim jeden facet. Na całym placu nie było nikogo. A on byl w masce. Dlaczego ? Samotni kierowcy w samochodach mają maski. Dlaczego ?

  • Do yogi
   25 stycznia, 22:53

   Ale ty nie kumaty jestes. Typowy wielbiciel teorii spiskowych. Te ''niewysokie'' liczby sa w lockawnie a teraz pomysl: gdyby ludzie mieli swobode przemieszczania, spotykania sie ze znajomymi te liczby byly by kilkunasto a moze i kilkudziesieciokrotnie wieksze. Wlacz myslenie, to, ze ty nie znasz nikogo kto zmarl lub ciezko przechodzil covid to nie znaczy, ze virusa nie ma.
   PS. Nie jestem za PIS, PO czy innymi, wiadomosci tez nie ogladam....

  • Gral
   26 stycznia, 08:20

   LOL jakie bzdury!!!

  • Do tego co pisze do yogi
   26 stycznia, 10:06

   To jak wytłumaczysz sytuację w Szwecji tam nie było żadnych lockdownow ani maseczek.
   A średnia zgonów z ostatnich trzech tygodni wynosi zero. Ps . Włącz myślenie

  • 0101
   26 stycznia, 15:39

   ..jezeli chodzi o szwecje to tam poprostu nie klamia.... a tu w uk tak naprawde na covid zejdzie moze z 20 osob na dobe reszta to klamsto i tak ma byc..

  • Yogi
   26 stycznia, 20:14

   @Do Yogi. A skąd Ty wiesz, że te liczby byłyby tak wysokie ? Od ekspertów ? Oni już wymyślili tyle teorii, że strach się bać. Nikt nie sprawdzil, co byłoby, gdyby nie było ograniczeń.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.03.2021
  GBP 5.240 złEUR 4.523 złUSD 3.757 złCHF 4.121 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama