Menu

Pożary w Kalifornii. Ludzie w panice uciekają z domów

Pożary w Kalifornii. Ludzie w panice uciekają z domów
Płomienie często rozprzestrzeniają się tak szybko, że zaskakują mieszkańców. (Fot. Getty Images)
Ponad 8 700 strażaków walczy z szalejącymi w Kalifornii pożarami, jednak żywioł podsycany silnymi, suchymi wiatrami, nie ustępuje. Płomienie strawiły już ponad 500 budynków, liczne pola uprawne, farmy i osady.
Reklama

Prezydent Donald Trump wydał wczoraj rozporządzenie zezwalające Federalnej Agencji zarządzania Kryzysowego (FEMA) i Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego na koordynowanie akcji gaśniczej.

Walka z pożarami trwa w szerokim pasie od San Diego na południu stanu do hrabstwa Santa Barbara na północy. Polecenie ewakuacji otrzymało początkowo 212 tys. osób, później w niektórych rejonach polecenie to cofnięto.

Płomienie często rozprzestrzeniają się tak szybko, że zaskakują mieszkańców, zwłaszcza małych położonych na uboczu osad i osiedli. Często muszą oni uciekać z domów zabierając tylko kilka najpotrzebniejszych rzeczy.

Dowództwo straży pożarnej podało, że obecnie istnieje sześć ognisk pożarów, z których najgroźniejsze znajdują się w hrabstwach Ventura i San Diego. Zagrożone tam jest mienie o wartości kilku miliardów dolarów.

Według prognoz upalna i wietrzna pogoda utrzyma się co najmniej do niedzieli. Później siła wiatru ma nieco osłabnąć.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 09.04.2020
  GBP 5.178 złEUR 4.537 złUSD 4.174 złCHF 4.299 zł

  Sport


  Reklama