Menu

Powroty do Polski? Głównie z Wielkiej Brytanii

Powroty do Polski? Głównie z Wielkiej Brytanii
Polacy z Wysp wracają do ojczyzny, ale ich miejsce zajmują kolejni, którzy za cel emigracji obrali Wielką Brytanię. (Fot. Thinkstock)
Podczas gdy temat emigracji Polaków wciąż aktualny, z najnowszych badań wynika, że coraz więcej rodaków także wraca do kraju ojczystego.
Reklama

Według statystyk przeprowadzonych przez Clicktrans.pl wynika, że w ostatnim czasie pojawił się trend na przeprowadzki do Polski. Jeszcze kilka lat temu sytuacja była odwrotna - w 2010 roku liczba osób wyjeżdżających z kraju przewyższała powroty aż o 26%. Od roku 2011 sytuacja ta zmieniła kierunek, a statystyki podają różnicę 18%. W 2014 odsetek powracających wzrósł do 76%. Jaka jest tego przyczyna? 46% ankietowanych podaje powody osobiste, wiele osób zmienia miejsce pracy lub kupuje własne mieszkanie.

"Co ciekawe, według statystyk GUS, nadal zdecydowana większość migracji odbywa się w kierunku z Polski za granicę. Nasze statystyki dotyczące zapotrzebowania na usługi przeprowadzkowe pokazują jednak odmienny trend. Zauważamy również wzrost na przestrzeni 4 lat zainteresowania mieszkaniem w miastach takich jak Gdynia czy Gdańsk" – wskazuje Michał Brzeziński z Clicktrans.pl.

Z raportu „Przeprowadzki – jak i dokąd przeprowadzają się Polacy” wynika także, że najczęściej wracamy do Polski z takich krajów jak: Niemcy, Włochy, Francja, Holandia, Belgia, Irlandia, Hiszpania, Grecja i Norwegia. Liderem w tej grupie jest jednak Wielka Brytania, bo aż połowa powracających wyjeżdża właśnie z Wysp.

Niemniej jednak wśród krajów, do których Polacy wyjeżdżają, również Wielka Brytania plasuje się na pierwszym miejscu, bo zdecydowana większość emigruje właśnie tam - wynika z badań.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.05.2020
  GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

  Sport


  Sport

  Reklama