Menu

Potężny pożar w Katalonii. "Sytuacja wymyka się spod kontroli"

Potężny pożar w Katalonii. "Sytuacja wymyka się spod kontroli"
Przed południem spłonęło blisko 6 000 hektarów lasów i terenów rolnych. (Fot. Getty Images)
Ponad 500 strażaków walczy dziś od rana z dużym pożarem, który wybuchł na terenie katalońskiej prowincji Tarragona w północno-wschodniej Hiszpanii. Żywioł strawił przed południem prawie 6 tys. hektarów lasów i terenów rolnych.
Reklama

Jak poinformował kierujący akcją gaszenia pożaru David Borrell, w walce z żywiołem wykorzystywanych jest też blisko 50 wozów pożarniczych oraz 15 samolotów i śmigłowców.

"Przed południem spłonęło blisko 6 000 hektarów lasów i terenów rolnych. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko. Nie możemy być w tej chwili optymistami jeśli chodzi o szybkie zatrzymanie żywiołu" - oświadczył Borrell.

Szef katalońskich strażaków zaznaczył, że trudność w opanowaniu ognia stanowią utrzymujące się w Hiszpanii wysokie temperatury, przekraczające 30 stopni C i duży stopień wysuszenia gruntów. "Sytuacja wymyka nam się spod kontroli" - dodał Borrell.

Dzisiaj rano konieczna była ewakuacja 53 osób z okolic miejscowości Ribera d'Ebre, gdzie ogień odciął kilka dróg. W kolejnych godzinach trzeba było też wyłączenie z ruchu pięciu tras szybkiego ruchu.

Strażacy szacują, że w okolicach Tarragony zagrożonych z powodu czwartkowego pożaru jest ponad 20 tys. hektarów lasów i pól uprawnych. "To jeden z największych pożarów w Katalonii od 1998 roku" - dodał Borrell.

Według informacji przekazanych przez Miquela Bucha, odpowiedzialnego za sprawy wewnętrzne w regionalnym rządzie Katalonii, pożar powstał samoistnie przy jednym z gospodarstw rolnych w miejscowości Torre de l'Espanyol. Przed południem na miejsce pożaru przybył również premier Katalonii Quim Torra.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama