Menu

Potężny pożar w Katalonii. "Sytuacja wymyka się spod kontroli"

Potężny pożar w Katalonii. "Sytuacja wymyka się spod kontroli"
Przed południem spłonęło blisko 6 000 hektarów lasów i terenów rolnych. (Fot. Getty Images)
Ponad 500 strażaków walczy dziś od rana z dużym pożarem, który wybuchł na terenie katalońskiej prowincji Tarragona w północno-wschodniej Hiszpanii. Żywioł strawił przed południem prawie 6 tys. hektarów lasów i terenów rolnych.
Reklama

Jak poinformował kierujący akcją gaszenia pożaru David Borrell, w walce z żywiołem wykorzystywanych jest też blisko 50 wozów pożarniczych oraz 15 samolotów i śmigłowców.

"Przed południem spłonęło blisko 6 000 hektarów lasów i terenów rolnych. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko. Nie możemy być w tej chwili optymistami jeśli chodzi o szybkie zatrzymanie żywiołu" - oświadczył Borrell.

Szef katalońskich strażaków zaznaczył, że trudność w opanowaniu ognia stanowią utrzymujące się w Hiszpanii wysokie temperatury, przekraczające 30 stopni C i duży stopień wysuszenia gruntów. "Sytuacja wymyka nam się spod kontroli" - dodał Borrell.

Dzisiaj rano konieczna była ewakuacja 53 osób z okolic miejscowości Ribera d'Ebre, gdzie ogień odciął kilka dróg. W kolejnych godzinach trzeba było też wyłączenie z ruchu pięciu tras szybkiego ruchu.

Strażacy szacują, że w okolicach Tarragony zagrożonych z powodu czwartkowego pożaru jest ponad 20 tys. hektarów lasów i pól uprawnych. "To jeden z największych pożarów w Katalonii od 1998 roku" - dodał Borrell.

Według informacji przekazanych przez Miquela Bucha, odpowiedzialnego za sprawy wewnętrzne w regionalnym rządzie Katalonii, pożar powstał samoistnie przy jednym z gospodarstw rolnych w miejscowości Torre de l'Espanyol. Przed południem na miejsce pożaru przybył również premier Katalonii Quim Torra.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.11.2019
  GBP 5.013 złEUR 4.292 złUSD 3.901 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama