Menu

Portugalia: Media mają wątpliwości co do liczby zgonów na Covid-19

Portugalia: Media mają wątpliwości co do liczby zgonów na Covid-19
Portugalskie media podważają statystyki resortu zdrowia. (Fot. Getty Images)
Media w Portugalii mają wątpliwości co do rzeczywistej liczby ofiar śmiertelnych Covid-19 po opublikowaniu wczoraj danych z krajowego Systemu Obserwacji Śmiertelności (EVM). Wynika z nich, że w lipcu zmarło w Portugalii o 26 proc. więcej osób niż w tym samym miesiącu 2019 r.
Reklama

Lizboński dziennik "Publico" zauważa, że z ponad 10 tys. osób zmarłych w lipcu br. tylko 159 zgonów zostało, według resortu zdrowia, spowodowanych przez Covid-19. Gazeta twierdzi, że drastyczny wzrost zgonów może być wynikiem błędów w diagnozowaniu przypadków śmierci po infekcji koronawirusem.

Także dziennik internetowy "Observador" odnotowuje znaczący wzrost zgonów w lipcu. I wątpi, aby do 26-procentowego zwiększenia śmiertelności miały przyczynić się notowane w ostatnich tygodniach upały.

Zgodnie z przedstawionymi w poniedziałek przez portugalskie ministerstwo zdrowia danymi, dotychczas w całym kraju na Covid-19 zmarło 1 738 osób, a 51 569 zostało zainfekowanych SARS-CoV-2. Pomiędzy niedzielą a poniedziałkiem nie zanotowano żadnej ofiary śmiertelnej wśród pacjentów zakażonych koronawirusem, co wcześniej podczas doby zdarzyło się ostatni raz 16 marca.

Powątpiewający w statystyki resortu zdrowia "Observador" nie zgadza się również z twierdzeniami ministra oświaty Tiago Brandao Rodriguesa, który w parlamencie zadeklarował, że od chwili pojawienia się epidemii w Portugalii nie zanotowano żadnego zakażenia na terenie placówek oświatowych.

Lizboński dziennik, powołując się na wypowiedzi dyrektorów kilku portugalskich szkół, twierdzi, że na terenie tych placówek doszło do wielu zakażeń SARS-CoV-2. Gazeta podkreśla, że planowane na wrzesień wznowienie zajęć szkolnych niesie ze sobą ryzyko nasilenia się zakażeń.

Czytaj więcej:

Portugalia i Hiszpania z najwyższymi w historii spadkami PKB

Sondaż: Koronawirusowe restrykcje odstraszają europejskich turystów

  Komentarze
  • Milicjant
   5 sierpnia, 15:04

   Europa się starzeje więc C-19 jest na rękę aby uzdrowić system emerytalny...taka prawda!

  • O co kaman?
   5 sierpnia, 20:15

   Dwóch górników stało w kolejce na korona test. I dostali wyniki smsem za nim testy zrobili. Może pomyłka. A może nie pomyłka. Jedno jest pewne. Troche przesadzają.

  • You tube zydki....
   5 sierpnia, 21:23

   Come londynek.net....... cover 01-02-02...to bullshit.... przestancie o tym, pisac......

  • Ed74
   6 sierpnia, 08:18

   No tez znałem górnika co w czasie robienia testów był na urlopie ,a do domu dostał wynik pozytywny.Pozniej zapłacił sam za drugi test i miał negatywny

  • Jacy ludzie sa naiwni
   6 sierpnia, 09:16

   masakra , tak sie dac manipulowac tym co wam media pisza

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Reklama