Menu

Portugalia: Episkopat wzywa do przeprowadzenia referendum w sprawie eutanazji

Portugalia: Episkopat wzywa do przeprowadzenia referendum w sprawie eutanazji
Czy eutanazja w Portugalii będzie legalna? (Fot. Getty Images)
Konferencja Episkopatu Portugalii wezwała władze tego kraju do przeprowadzenia referendum w sprawie eutanazji. Apel biskupów ma związek z zaplanowaną na przyszły tydzień debatą parlamentarną dotyczącą legalizacji tzw. wspomaganego samobójstwa.
Reklama

Jak przekazał rzecznik Konferencji Episkopatu Portugalii ksiądz Pedro Barbosa, Kościół katolicki nie tylko wzywa polityków do umożliwienia organizacji referendum w sprawie eutanazji, ale apeluje też do wiernych o składanie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy dotyczącym plebiscytu w sprawie eutanazji.

"Kościół nie może pozostać bierny wobec próby legalizacji eutanazji w naszym kraju, dlatego na tym etapie optuje za możliwością wypowiedzenia się przez całe społeczeństwo w tej kwestii" - wyjaśnił ksiądz Barbosa.

Aby złożyć do parlamentu Portugalii obywatelski projekt ustawy dotyczący organizacji referendum w sprawie eutanazji, konieczne jest zebranie 60 tys. podpisów.

Tzw. wspomagane samobójstwo nie dla wszystkich jest traktowane jako prawo człowieka. (Fot. Getty Images)

Podejmowane w Portugalii od 2017 roku przez ugrupowania lewicy próby legalizacji tzw. wspomaganego samobójstwa są krytykowane nie tylko przez biskupów, ale też przez część środowiska medycznego, a także władze izby lekarskiej. Twierdzą oni, że "misją ludzi służby zdrowia jest ratowanie życia, a nie jego odbieranie".

W ocenie portugalskich mediów referendum, o które apelują biskupi, stanowi jedyną możliwość zahamowania debaty nad legalizacją eutanazji w portugalskim jednoizbowym parlamencie.

Debata dotycząca legalizacji eutanazji odbędzie się w parlamencie 20 lutego. W jej trakcie spodziewane jest głosowanie nad projektami dotyczącymi tzw. samobójstwa wspomaganego, które złożyły centrolewicowe i lewicowe ugrupowania: Partia Socjalistyczna (PS), Blok Lewicy (BE), Partia Ekologiczna – Zieloni (PEV) oraz partia Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN).

Jedynymi ugrupowaniami parlamentarnymi, które opowiadają się przeciwko legalizacji eutanazji w Portugalii, jest chadecko-ludowy blok CDS-PP oraz konserwatywna partia Chega. Obie w 230-osobowej izbie mają razem zaledwie sześciu deputowanych.

  Komentarze
  • Klechahunter
   13 lutego 2020, 08:06

   A w Polsce kościół zamiata pod dywan pedofilię w swoich szeregach i idzie pod rękę z rządem, który sieje nienawiść, ale to jest pocałunek śmierci od PiSu dla nich...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama