Menu

Portugalczyk będzie ambasadorem UE w Wielkiej Brytanii

Portugalczyk będzie ambasadorem UE w Wielkiej Brytanii
Portugalczyk Joao Vale de Almeida zostanie po Brexicie ambasadorem Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii. Decyzję taką podjął szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Reklama

Vale de Almeida jest doświadczonym dyplomatą. Był ambasadorem UE przy ONZ w latach 2015-2019, a wcześniej unijnym ambasadorem w Stanach Zjednoczonych w latach 2010-2014. Nowe stanowisko ma objąć 1 lutego.

W środę brytyjski parlament ostatecznie przyjął ustawę o porozumieniu w sprawie wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE. Izba Lordów zdecydowała, że nie będzie dalej forsować swoich poprawek i w związku z tym zgoda królowej - wyrażona w czwartek - kończy procedurę po stronie brytyjskiej.

W przyszłym tygodniu nad umową będzie głosować w Brukseli Parlament Europejski. Wielka Brytania ma opuścić UE 31 stycznia.

Samo wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE nie zakończy jeszcze procesu brexitu, bo rozpocznie się wtedy 11-miesięczny okres przejściowy, podczas którego Zjednoczone Królestwo w praktyce stanie się niegłosującym członkiem UE. Formalnie nie będzie już w Unii, ale nadal będzie członkiem jednolitego unijnego rynku (co oznacza też swobodę przepływu osób), nadal będzie częścią unii celnej, będzie płacić składki do unijnego budżetu i pozostanie związane unijnymi prawami. W ciągu tych 11 miesięcy powinny się rozpocząć i zakończyć negocjacje w sprawie przyszłych relacji handlowych między Wielką Brytanią a UE.

Czytaj więcej:

Brexit: Polskie ministerstwo opublikowało zasady pobytu Brytyjczyków w Polsce

Królowa Elżbieta wyraziła zgodę na Brexit

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama