Menu

Ponad 900 tys. Polaków złożyło wniosek o status osiedlenia w UK

Ponad 900 tys. Polaków złożyło wniosek o status osiedlenia w UK
Status osiedlenia gwarantuje Polakom na Wyspach prawo do pracy, studiowania, ubezpieczenia zdrowotnego, dostępu do zasiłków i pomocy społecznej. (Fot. Getty Images)
911 240 obywateli polskich złożyło wniosek o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii, który pozwala obywatelom UE na zachowanie praw nabytych przed końcem okresu przejściowego po Brexicie - wynika ze statystyk opublikowanych wczoraj przez brytyjskie MSW.
Reklama
Reklama

To więcej, niż wynosi szacowana przez Krajowe Biuro Statystyczne (ONS) liczba obywateli polskich faktycznie mieszkających w Wielkiej Brytanii, a także największa część z prawie 5 mln wniosków złożonych przez obywateli wszystkich uprawnionych państw. Niespodziewanie jednak w samej Anglii Polacy spadli na drugie miejsce pod względem liczby złożonych wniosków, bo w ostatnich trzech miesiącach 2020 r. wyprzedzili ich Rumuni.

Ogółem do 31 grudnia 2020 r. obywatele państw UE, a także Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu złożyli 4 916 280 wniosków o status osoby osiedlonej (settled status) i tymczasowy status osoby osiedlonej (pre-settled status), z czego 4 514 250 zostało rozpatrzonych. W przypadku 54 proc. rozpatrzonych aplikacji przyznany został status osoby osiedlonej, w przypadku 43 proc. - tymczasowy status, a pozostałe 3 proc. to wnioski odrzucone, nieważne lub wycofane. 

Obywatele polscy złożyli 911 240 wniosków, z czego 854 630 zostało rozpatrzonych. Status osoby osiedlonej został przyznany w 78 proc. rozpatrzonych aplikacji, a tymczasowy status - w 19 proc. To najwyższy ze wszystkich narodowości odsetek wniosków z pełnym statusem osoby osiedlonej. Dla porównania - w przypadku obywateli Rumunii, którzy są na drugim miejscu pod względem liczby złożonych wniosków, pełny status otrzymało 34 proc., a tymczasowy - 62 proc.

85 proc. aplikacji od obywateli Polski złożono w Anglii, 9 proc. w Szkocji, a po ok. 3 proc. w Walii i Irlandii Północnej. W Szkocji, Walii i Irlandii Północnej największa liczba wniosków pochodzi od Polaków, w Anglii - od Rumunów, a później od Polaków. Według statystyk na koniec września, również w Anglii Polacy byli największą grupą składających wnioski.

Zarówno liczba wszystkich złożonych wniosków, jak i tych od obywateli polskich, jest wyższa niż szacunki ONS dotyczące osób faktycznie mieszkających w Wielkiej Brytanii. Według szacunków na koniec czerwca 2020 r., w Wielkiej Brytanii mieszkało 3,482 mln obywateli UE, w tym 815 tys. obywateli polskich, przy czym w przypadku obu liczb był trend spadkowy.

Wyższa liczba wniosków wynika z faktu, że uprawnione do ich składania były nie tylko osoby aktualnie faktycznie mieszkające w Wielkiej Brytanii, ale też te, które w przeszłości mieszkały w tym kraju, a później z niego wyjechały, zatem część osób złożyła je "na wszelki wypadek", aby mieć możliwość powrotu.

Kevin Foster, wiceminister spraw wewnętrznych odpowiedzialny za sprawy imigracji i statusu osób osiedlonych, poinformował, że nie ma danych na temat tego, ile osób złożyło wniosek z zagranicy, ale wyraził przekonanie, iż zdecydowana większość składających albo mieszka w Wielkiej Brytanii, albo planuje uczynić ją swoim domem. "Jest wiele powodów, dla których ludzie mogli na pewien czas wyjechać, np. aby podczas pandemii być ze swoimi rodzinami, ale planują wrócić. Każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie, poza tym każdy musi w tym wniosku wykazać faktyczne miejsce zamieszkania. Pamiętajmy też, że dane ONS to tylko szacunki" - zaznaczył.

Uzyskanie statusu osoby osiedlonej lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej jest konieczne, aby po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie, który upłynął 31 grudnia 2020 roku, obywatele państw UE nadal legalnie mogli mieszkać w Wielkiej Brytanii i zachować nabyte prawa. Obecnie, maksymalnie do 30 czerwca, wnioski mogą składać już tylko osoby, które były w Wielkiej Brytanii przed końcem okresu przejściowego.

Rodzaj statusu zależy od długości pobytu w Wielkiej Brytanii. Status osoby osiedlonej jest nadawany osobom, które mogą się wykazać minimum pięcioletnim nieprzerwanym pobytem w tym kraju. Osoby niespełniające tego warunku w momencie składania wniosku zazwyczaj otrzymują tymczasowy status osoby osiedlonej, który jednak po upływie pięciu lat nieprzerwanego pobytu będzie można zmienić na status osoby osiedlonej.

Czytaj więcej:

Dla kogo "dobrowolne powroty" do Polski za rządową dopłatą?

Pomimo epidemii w Anglii odbędą się majowe wybory lokalne

Brexit: Już ponad 5 mln obywateli UE wnioskowało o status osiedlenia w UK

Brexit: "Szkockie wizy" dla imigrantów mają zaradzić problemowi wyludnienia

Brexit: Ponad 660 tys. Polaków ze statusem osiedlenia w UK

  Komentarze
  • Ha ha
   26 lutego, 09:21

   W zeszłym tygodniu podawaliście 660tyś a teraz 900tyś trochę to dziwne nie podają tak szybko takich danych. Pytanie gdzie będą pracować jak wszystko się zamyka.

  • Londonczyk
   26 lutego, 09:27

   Nawet gdyby mi zaplacic chcieli 100.000£ bym takiego wniosq nie zlozyl. Moze jeszcze zaczpiuja jak bydlo ? Nie warto mieszkac w UK, kraj jest na rowni pochylej, w dodatku angielskie wilgotne, zaplesnialem chalupy, karpety w lazienkach i brak wentylacji, kiepska pogoda i kiepskie zarcie... itd.

  • Kozz
   26 lutego, 11:59

   "Kiepskie żarcie...", "Londyńczyk", LMAO

  • Ola
   26 lutego, 12:23

   Większość to wybrańcy, ludzie sukcesu skazani na dobrobyt. Chwilowo w dołku na pokoju tyrają za śmieszne kwoty.

  • Madry
   26 lutego, 12:56

   Do Ola: Jestes kochana za swoje super trafione komentarze.
   Do Londonczyk i Kozz: To po cu tu przyjechaliscie do UK, ktos was tu sila przywiozl i sila przetrzymuje, wybrancy skazani na sukces tylko przez nikogo nie zauwazeni i niedocenieni?
   Torba w krate and Go! na laweczke z jabolem w reku pod Biedronke czy inny wiejski sklepik w Pierdkowicach.
   Powodzenia w zbieraniu na kolejnego jabola pod spozywczakiem.
   Tam bedziecie szczesliwi.

  • Tom z Bradford
   26 lutego, 20:13

   Trzeba wierzyć w to co mowi polska ambasada czyli 660 tysięcy a nie durnowaty kraik, z bezmózgowiem na czele, oni liczą wszystkich którzy wjadą, a jak wyjadą to już nie sa policzeni, na to zwracają uwagę również Francuzi oglądałem na Euronews ,za wszelką cenę chcą udowodnić że tu mieszka 5 milionów Europejczyków, mówią to od 3 lat i wszyscy tak marzą o tym UK, a międzyczasie wczoraj czytałem że 200 tysięcy Brytyjczyków w Niemczech do grudnia 2020 złożyło o pobyt.

  • Yogi
   26 lutego, 20:22

   Mądry to Janusz z rzeźni on na pokoju już 15 lat, angielskiego to on nie umie ,bo to zatrudne, dlatego tak ujada, Ola i Londyńczyk zdecydowanie mają rację UK się skończyło i wie to każdy normalny w tej chwili tu jest tylko wegetacja dla takich rzeźników jak Mądry Janusz

  • Kinks
   26 lutego, 21:16

   Nie mieszkam w Londynie. Małe miasteczko w East England. Praktycznie wszyscy Polacy, jakich znam, lub poznałem wcześniej, mieszkają z rodzinami w kupionych, lub wynajętych domach. Powodzi im się w miarę dobrze. Pracują, latają do Polski. Latają na wakacje. Po Europie i świecie. Związali swoje życie z UK. Nie wrócą już do Polski. Mają settled status, który beż problemu załatwili online. Czemu więc, mam ciągle czytać wypociny nieudaczników z Londynu, jak im to źle. W ciągu 11 lat mojego pobytu w Anglii, z 15 razy byłem w Londynie. Byly to pobyty wielodniowe. Byłem na koncertach na Wembley, Twickenham i Olimpijskim. Bylem w O2 Arena. Podejrzewam, że zwiedziłem i zobaczyłem więcej miejsc w stolicy Anglii, niż przeciętny, Polski " londonczyk ".

  • Blondie
   26 lutego, 21:23

   Yogi, czy dla ciebie to ZA TRUDNE jest pisać po polsku ? A może ZATRUDNE POPOLSKU ?

  • Kk
   27 lutego, 12:50

   Przestańcie zaklinac rzeczywistość, UK się skończyło już dawno ,teraz jest to dobra miejscówka dla ludzi z biednych krajów 3 świata bo zleją się z tłumem i jakoś żyją.Co do Polaków kto tam robił kasę juz dawno jest w Polsce zyje dobrze i się śmieje z ala brexitowcow którzy nic niewiedzieli o uni ale glosowali za wyjściem.Wiekszosc tam tylko wgetuje cieszy się urlopem raz w roku i dziękuję bogu za UC.A kto się uwikłał tam w dom na kredyt musi spłacać szopke i marzyć ze kiedyś ja sprzeda i zarobi wtedy wróci do PL.Po 12 latach pobytu wróciliśmy rok temu do PL i zarabiamy takie same pieniądze .

  • Z Bradford
   27 lutego, 14:31

   Kk masz w 100 procentach rację zupełnie się zgadzam śledzę intensywnie rozwój sytuacji w Polsce i jeśli ma się zawód można mieć te same pieniądze jestem w trakcie robienia nowego zawodu dla siebie po 12 latach, pewnie też zrobię ten ruch powrotu ,dzisiaj w Polsce można mieszkać, a wyjeżdżać nawet tymczasowo już do pracy i lepiej się to już opłaca jak siedzenie tutaj ,kogo nie spytam ma dom samochód wszystko na kredyt mowa o Polakach tutaj a pluje jadem na odległość i nie może sprzedać bo bank mu nie pozwoli tzw.milionerzy polscy zadłużeni po uszy w bankach.

  • Kk
   27 lutego, 19:36

   Do Bradford o tym pisze od czasu do czasu jak znajdę czas to z sentymentu tu zaglądam jeśli masz fach w ręku to w Polsce robisz taką samą kasę ludzie płacą nie ściemniają . W uk miałem firme i poznałem brytoli biednych od podszewki .Niema co ściemniać kto zyje w uk na kredyt musi tam mieszkać spłacać i twierdzić jak tam jest super a każdy wie co tam jest to co w uni nazywa się wiejskim domem tam jest luksusem.

  • ABBA
   27 lutego, 21:20

   @Kk@Z Bradford. Panom już dziękujemy ! Pewnie, że 500 plus przebija angielskie benefity. Więc powrót się wam " opłacał ".

  • Prowadzący firmę
   27 lutego, 21:37

   ABBA a ty sobie siedź na pokoju i obwieszczaj że to raj angielski takie typowe dla zazdrosnych i nieporadnych polaczków pracujących w fabrykach ,bo ci którzy biznesy prowadzą w UK wiedzą że ten kraj to przepaść, wszystko bankrutuje ciężko cokolwiek utrzymać.

  • Kk
   28 lutego, 08:09

   Do prowadzący firme brawo za prawdę

  • Jefferson
   28 lutego, 08:56

   @Prowadzacy firmę. To Ty jesteś zazdrosny, że 900 tysięcy Polaków aplikowało o status. Więcej niż oficjalnie mieszka w UK. Nawet ci, co zjechali do Polski. 96 % dostało settled status. Jak sądzisz, dlaczego ? Wszyscy są zazdrośni ? Pracują w fabrykach ? I mieszkają na pokojach ? Tacy, jak wy, to wyjątki. Beneficiarze, którzy patrzą, gdzie dostaną więcej. Stałeś nad przepaścią, a wyjeżdżając do Polski, uczyniłeś krok naprzód. I ten nick @Prowadzacy firmę. Jednoosobową. A brzmi, jakbyś był przynajmniej właścicielem Atlasa, lub Reserve.

  • Anita
   28 lutego, 15:17

   Jefferson a ty to kto Jesteś skąd ? jak nawet nie rozumiesz co Gość napisał ? pisze że mieszka w UK czytaj ze zrozumieniem a Później komentuj ludzie sukcesu hahahaha

  • Airplane
   28 lutego, 19:56

   @Anita. A Ty skąd, jak Twoja pisownia pozostawia sporo do życzenia ? Naucz się poprawnie budować zdania. Te 854 tysiące Polaków ze statusem szybko ogarnęło temat. Nie mieli kłopotów z pisaniem, jak Ty. A@Prowadzacy firmę chciał płacić niskie podatki, lub w ogóle ich nie płacić i teraz narzeka. Ta " firma " nazywała się być może " SAMOZATRUDNIENIE !

  • Hey
   1 marca, 23:31

   Nie wiem z kąd bierzecie te wspaniałe życie w Polsce (na kredyt który trzeba spłacać) ale mam brata w Holandii który reguralnie odwiedza Polskę. Z tego co mówi to w Polsce są takie ceny że przestał kupować alkohol czy inne żeczy i kupuje za granicą co się da. Do tego pracodawcy dają zbyt mało, przy 5 000 PLN dało by się godnie żyć odłożyć na porządny samochód i uzbierać na dom ale...tylko politycy dostają 5 000 miesięcznie. Dodatkowe podatki co PIS wprowadził pogłębiają problemy. Polska jest drogim krajem nawet dla ludzi mieszkających za granicą. A biznesy plajtują wszędzie, nie tylko w Polsce

  • AndrzejUK
   2 marca, 19:56

   Do Hey kiedy ty byłeś ostatnio w Polsce ? bo mnie przeraża twoja niewiedza pochodzę z Krakowa,sa ogłoszenia o pracę kierowca autobusu miejskiego w Krakowie błagają o to aby dla nich pracować 40 godzin, różne shifty ,plus dodatkowe godziny, placa 4800 PLN jeśli nawet będziesz pracował te overtimy to zrobisz na czysto 5 tysięcy PLN.Uwierz mi nikt tego nie chce bo każdy woli wygodną posadkę przy biurku.Po co tu siedzieć i się męczyć po fabrykach albo farmach zarabiajac 1300 funtów znam takich Polaczków?? Czy to ma według ciebie ciebie jeszcze jakieś sens a dodatkowo bulisz za wszystko podwójnie ?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama