Menu

Ponad 52 mln euro grzywny za próbę wywiezienia obrazu Picassa

Ponad 52 mln euro grzywny za próbę wywiezienia obrazu Picassa
"Głowa młodej kobiety" miała być przedmiotem licytacji w londyńskim domu aukcyjnym Christie's w 2012 r. (Fot. Guardia Civil)
Na grzywnę 52,4 mln euro i półtora roku więzienia skazał wczoraj sąd w Madrycie Jaime Botina, byłego prezesa banku Bankinter, za próbę wywiezienia z Hiszpanii i sprzedania jednego z obrazów Pabla Picassa. Wartość dzieła szacowana jest na ponad 26 mln euro.
Reklama

Należący do 83-letniego bankiera obraz Picassa, zatytułowany "Głowa młodej kobiety", miał być przedmiotem licytacji w londyńskim domu aukcyjnym Christie's w 2012 r. Instytucja ta przed aukcją poprosiła jednak o zgodę ministerstwa kultury Hiszpanii na wywóz obrazu z kraju. Resort wydał negatywną decyzję.

Nie zniechęciło to Botina, który próbę wywiezienia dzieła z kraju podjął w 2015 r., ukrywając je na swoim jachcie w porcie w Walencji.

"Oskarżony działał z pełną świadomością, że popełnia przestępstwo, nakazując kapitanowi swojego prywatnego jachtu ukrycie obrazu na pokładzie, a następnie próbując wywieźć go z Hiszpanii" - orzekł sędzia.

Tym jachtem miliarder chciał wywieźć dzieło Picassa. (Fot. Getty Images)

Dzieło Picassa zostało skonfiskowane przez hiszpańską żandarmerię we współpracy z francuską policją w lipcu 2015 r., kiedy jacht zacumował w porcie w Calvi na Korsyce. Stamtąd bankier planował przetransportować obraz samolotem do Genewy.

W toku śledztwa ustalono, że przed wypłynięciem z Walencji na Korsykę funkcjonariusze żandarmerii przeprowadzili rewizję na jachcie. Opuścili go jednak po przedstawieniu przez kapitana jednostki listy znajdujących się na pokładzie dzieł sztuki, na której nie było "Głowy młodej kobiety".

Po konfiskacie obraz, namalowany przez Picassa w 1906 r., trafił do depozytu w Narodowym Muzeum Królowej Zofii w Madrycie.

Czytaj więcej:

Włochy: W worku na śmieci znaleziono obraz za 60 mln euro

"New York Times": W polskich muzeach są dzieła sztuki zrabowane przez nazistów w Holandii

  Komentarze
  • Ja
   17 stycznia, 15:07

   Problemy pierwszego świata...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama