Menu

Ponad 100 mln razy skorzystano z rabatów na jedzenie poza domem

Ponad 100 mln razy skorzystano z rabatów na jedzenie poza domem
Program okazał się gigantycznym sukcesem, choć kosztował kraj więcej niż zakładano. (Fot. Getty Images)
Ponad 100 milionów razy skorzystano z dofinansowanych przez rząd zniżek na jedzenie poza domem w ramach akcji 'Eat Out to Help Out', której celem była pomoc sektorowi gastronomicznemu w wyjściu z kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa - oświadczyło brytyjskie ministerstwo finansów.
Reklama

Podczas trwającej przez cały sierpień akcji "Eat Out to Help Out" klienci restauracji, kawiarni, barów, pubów i stołówek, które się zgłosiły do programu, mieli w poniedziałki, wtorki i środy zniżki na jedzenie w wysokości 50 proc. Koszt pozostałej części pokrywany był z budżetu państwa. 

Jak poinformowano, 84,7 tys. lokali uczestniczących w akcji wystąpiło do ministerstwa finansów o zwrot 522 mln funtów w ramach przyznanych rabatów, czyli już przekroczona została kwota 500 mln funtów, które resort przeznaczył na ten cel, przy czym ostateczna suma będzie jeszcze większa, bo restauracje mają czas do końca września na składanie wniosków o zwrot.

"Od samego początku naszą misją była ochrona miejsc pracy, a żeby to zrobić, musieliśmy być kreatywni, odważni i próbować rzeczy, których żaden rząd nigdy wcześniej nie robił. Dzisiejsze liczby pokazują, że Eat Out to Help Out jest sukcesem. Pragnę podziękować wszystkim, od właścicieli restauracji po kelnerów, szefów kuchni i klientów za umożliwienie tego sukcesu i pomoc w odbudowie naszej gospodarki" - oświadczył minister finansów Rishi Sunak.

Restauracje były tak zadowolone z większej liczby klientów, że niektóre z nich z własnej kieszeni będą oferować 50-procentowe zniżki. (Fot. Getty Images)

Jak podał portal OpenTable, za pomocą którego można rezerwować stoliki w restauracjach, w poniedziałki, wtorki i środy w sierpniu liczba rezerwacji była o 53 proc. wyższa niż w te same dni tygodnia w sierpniu 2019 roku, podczas gdy w poniedziałki, wtorki i środy w lipcu była o 54 proc. niższa niż rok wcześniej. Rekordowy był ostatni dzień akcji, 31 sierpnia, gdy liczba rezerwacji była aż o 216 proc. wyższa niż 31 sierpnia 2019 roku.

W związku z popularnością programu część restauracji ogłosiła, że same ją przedłużą do końca września i teraz to one będą dofinansowywać zniżki dla klientów w poniedziałki, wtorki i środy.

W sektorze gastronomicznym w Wielkiej Brytanii zatrudnionych jest 1,8 mln osób. Jak wynika z rządowych danych, w kwietniu, pierwszym pełnym miesiącu po wprowadzeniu restrykcji z powodu epidemii Covid-19, działalność wstrzymało 80 proc. firm z tej branży, a na przymusowe urlopy zostało wysłane 1,4 mln osób, co jest najwyższym odsetkiem ze wszystkich sektorów gospodarki.

Czytaj więcej:

OECD: UK najsilniejszą gospodarką, którą pandemia dotknęła najdotkliwiej

"Wielka afera ketchupowa" w brytyjskich pubach. Winny Heinz

Koniec "Eat Out to Help Out", ale restauracje same oferują zniżki

Media: Sunak zwiększy wydatki na wojsko kosztem pomocy zagranicznej

  Komentarze
  • Utuczony Chipsami
   5 września, 21:34

   Ta akcja to była dla tych co chcieli wyłudzić kasę od Państwa. Prosty przykład: Wbijasz na kase ze ktoś zrobił zakupy za 20, płacisz z tego VAT 4, państwo doplaca 10. A więc ktoś nie musiał mieć klientów a ich mimo wszystko wbijał bo od Państwa dostał kasę od każdego klienta. Na pewno wiele restauracji właśnie w ten sposób odrabia sobie covid

  • Janusz
   6 września, 20:37

   Utuczony Chipsami@ Na pewno masz na myśli Polaków, którzy prowadzą tutaj knajpy. A poza tym, podoba mi się państwo, które najpierw płaci, później sprawdza, niż, jak Polska, robi odwrotnie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.10.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.589 złUSD 3.886 złCHF 4.274 zł

  Sport


  Sport

  Reklama