Menu

Polskie opiekunki rezygnują z pracy w Niemczech

Polskie opiekunki rezygnują z pracy w Niemczech
Polacy obawiają się koronawirusa i tłumnie opuszczają Niemcy. (Fot. Getty Images)
Z powodu epidemii koronawirusa Polki rezygnują z opieki nad niemieckimi seniorami. W związku z tym takim usługom grozi upadek - podał publiczny serwis informacyjny Tagesschau.
Reklama

Z dotychczasowej pracy zrezygnowała pani Ewa, która pełniła opiekę domową nad seniorem w Kolonii. "Boję się kontaktu z innymi ludźmi podczas podróży" - zacytował ją Tageschau. "Moja rodzina boi się o mnie i absolutnie nie chce żebym jechała" - tłumaczyła swoją decyzję.

Inna bohaterka artykułu postanowiła wkrótce opuścić miasto Dueren na zachodzie Niemiec, gdzie opiekowała się starszą kobietą. "Wrócę, gdy sytuacja się poprawi. Ale jeśli będzie tak, jak teraz, to wolę zostać w domu w Polsce" - przekazała dziennikarzom.

Tagesschau dodaje, że rodzinie seniorki udało się poprzez agencję znaleźć nową opiekunkę z Polski, która wkrótce ma przyjechać.

Na polskich granicach służby odnotowują wzmożony ruch. (Fot. Getty Images)

Serwis podaje, że w Niemczech może pracować do 300 tys. opiekunek z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. "Wiele niemieckich rodzin jest uzależnionych od zagranicznej opieki domowej" - komentuje. Tego rodzaju usługom grozi "upadek".

Według ostatnich rachunków Instytutu im. Roberta Kocha (RKI), w Niemczech zidentyfikowano dotąd 31 554 przypadki zachorowań i 149 zgonów. Używający innej metodologii liczenia Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podaje liczbę 33 593 zakażeń i 164 zmarłych.

Czytaj więcej:

Niemcy: Zakaz spotykania się w więcej niż dwie osoby

Co z Polakami za granicą? Polska aktywowała unijny mechanizm

Niemcy: Znajdujemy się na początku epidemii koronawirusa

  Komentarze
  • Andre
   26 marca, 07:35

   Co po kasie w grobie nie bedzie miala znaczenia lepiej wrocic niz umierac u obcych.

  • Mmm
   26 marca, 08:19

   Dlaczego wracają teraz? Dlaczego?

  • Ianusz
   26 marca, 08:29

   Śmiesznie ta cała zaraza pokazała jak wiele krajów jest zależnych od imigrantów, między innymi od tych z Polski. Jak się im to mówiło, to tylko się śmieli w twarz, tacy np Anglicy. Teraz ładnie i pienię to wszystko pierd... nelo. Powodzenia tyko życzyć w znalezieniu tak do pracy :)

  • Ianusz
   26 marca, 08:47

   Kurde komentarz wygląda jakbym miał porażenie mózgowe, a to tylko autokorekta 😂

  • Mariola
   26 marca, 09:19

   Z jednej strony okazuje się że jesteśmy potrzebne.... Z drugiej strony w obliczu epidemi mają nas w nosie... Ja utkwiłam w jednym miejscu... Nikt z rodziny seniora nawet nie zapytał jak mi pomóc... Nikt nie zapytał co z moją rodziną....

  • Justyna
   26 marca, 09:20

   Jestem za tym, aby Polaków też nie wpuszczali do naszego kraju. Chcieli wyjechać za dobrobytem to niech to tam przeczekają a nie nam ta zarazę przywożą. U nas się to długo nie skończy jak tłumy będą do nas wracać z zagranicy.

  • Obcy
   26 marca, 10:30

   Do Mariola- Jak nie znasz dobrze języka to po co mają się pytać jak ci pomóc, albo co z twoją rodziną. Poza tym ich nigdy nie obchodziło co u ciebie słychać, bo poprostu mieli to gdzieś.

  • Tomi
   26 marca, 10:32

   Bo nie chcą ich wpuścić

  • Justyna
   26 marca, 12:41

   Do Joanny Prus i Zofii Pilipczuk. Tu nie chodzi o powrót do Polski wogole. Tylko przeczekanie epidemii w obcym kraju, żeby nie zachorowali nasi ludzie od powracających. Z tego co wiem opiekunki mają ubezpieczenie więc mogą korzystać z wizyty lekarskiej za granicą. Chyba, że pracują nielegalnie. To już inna bajka. Dzisiaj na moim osiedlu widziałam dużo nowych twarzy, policja podjechała, sprawdziła osoby z zagranicy na kwarantannie. Po godzince te osoby wędrowały sobie po osiedlu. I po co nam to Polakom siedzącym w domach, czekającym na ustanie epidemii i pracującym za grosze?

  • Co za róznica
   26 marca, 12:42

   gdzie sie zarazisz w Polsce czy w innych krajach , wirus ten sam , wiekszosc ludzi na swiecie siedzi w domach tak jak w Polsce ,nikt w zwykłych zawodach nie pracuje oprócz tych nabardziej potrzebnych , problem ten sam na całym swiecie , nowy porzadek swiata przyszedł zrobili reset ,selekcja ludzi

  • Madra
   26 marca, 14:41

   Mogą do urzędu pracy iść na bezrobocie hahaha. W Polsce tym bardziej nie znajdą dzisiaj pracy

  • Czytelnik
   26 marca, 14:50

   Bzdura, są kłopoty z tanim dojazdem a że opiekunki pracują rotacyjnie to jest teraz Problem. Epidemia ma tylko pośredni wpływ na sytuacje zatrudnienia.

  • Nuśka
   26 marca, 16:25

   Przyjadą i zaraża. Tak bo w całej Europie są tysiące chorych tylko w Polsce tak mało. A czemu? Wirus omija Polske? No bzdura. Poprostu nie robią takiej ilości testów jak na zachodzie. Prawda jest taka ze w Polsce może być o tysiące więcej przypadków tylko nikt tego nie poda w statystykach bo te które są to zwykła fikcja. Wiec może skończcie z tym jadem. Każdy w trudnych chwilach chce być blisko swoich najbliższych.

  • Gadzioch
   26 marca, 17:25

   Najwięcej negatywnych opinii o Polsce słyszałem od Polaków pracujących za granicą i łykajacych tylko info z tamtejszych lewacko-liberalnych mediów o nas tu mieszkających. Smutno mi było tłumaczyć bratu, że się myli i że ten negatywny obraz w jakim nas przedstawiają jest pochodną utraty realnej władzy przez tuskolaków. Ich mściwość i kłamstwa nie mają granic. Teraz się okazuje, że chcą wracać bo w kraju jest lepiej niż im podawała np. Róża i inne bonni'encje. Ja się cieszę, że rodacy wracają do swojego kraju.

  • Sternchen
   29 marca, 14:32

   Zofia Pfilipczuk I Knobloch, Co wy za glupoty piszecie, nie rozumiecie po niemiecku dobrze, to nie opowiadajcie bdzur, w niemczech nikt was nie wyrzuca, wrecz przeciwnie, dostajecie dodatki od panstwa 40€ na twarz dziennie oraz kazdy czlonek waszej rodziny po 20 Euro dziennie, dlatego ze polacy pracuja w niemczech a nie wyjezdzaja. Za Malo? No tak, polaczki chcialyby nic nie robic I dostawac Käse.
   Nie zastanowilas sie Zofio, ze moze Sama jestes niesympatyczna wobec tej rodziny, ne ist klar, ein deutscher dies und das und du? Ihr könnt nur meckern, dumme Polinnen und Polen.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.05.2020
  GBP 5.046 złEUR 4.511 złUSD 4.143 złCHF 4.260 zł

  Sport


  Sport

  Reklama