Menu

Polskie ministerstwo finansów: Bez zmian w handlu z UK do końca 2020 r.

Polskie ministerstwo finansów: Bez zmian w handlu z UK do końca 2020 r.
Po 31 stycznia w Wielkiej Brytanii obowiązywać będzie okres przejściowy. (Fot. Getty Images)
Jeśli Wielka Brytania opuści UE 1 lutego w sposób uporządkowany, rozpocznie się okres przejściowy obowiązujący do końca 2020 r.; w tym czasie zasady handlu między Polską a Wielką Brytanią nie zmienią się - wskazało dziś polskie Ministerstwo Finansów.
Reklama

"Wszystko wskazuje na to, że Wielka Brytania opuści UE 1 lutego br. w sposób uporządkowany, na podstawie umowy o wystąpieniu" - zapewnia polski resort finansów. Rozpocznie się wtedy, jak zaznaczyło ministerstwo, okres przejściowy obowiązujący do końca 2020 r., co oznacza, że Wielka Brytania będzie w tym czasie nadal uczestniczyć we wspólnym rynku i unii celnej. "Tym samym w okresie przejściowym zasady handlu, w tym regulacje celne, między Polską a Wielką Brytanią nie zmienią się" - podkreślono.

Umowa o wystąpieniu dopuszcza także - jak wyjaśnił resort - możliwość przedłużenia okresu przejściowego, co jest bardzo prawdopodobne, jeśli nie uda się wynegocjować umowy o wolnym handlu między Wielką Brytanią a UE przed końcem 2020 r.

"Warunki współpracy gospodarczej, w tym regulacje celne, po zakończeniu okresu przejściowego będą zależeć od treści przyszłej umowy o wolnym handlu" - wskazano. Według ministerstwa, negocjacje powinny rozpocząć się w lutym br.

"Gdyby nie doszło do uzgodnienia unijno-brytyjskiego porozumienia handlowego, obie strony będą prowadzić wzajemną wymianę handlową w oparciu o zasady WTO" - tłumaczy resort. W takim przypadku władze celne państw członkowskich UE będą stosować, jak wskazali eksperci, unijne przepisy dotyczące eksportu i importu towarów ze Zjednoczonego Królestwa zgodnie z zasadami dotyczącymi obecnie krajów trzecich, czyli niebędących członkami UE, z którymi Unia nie zawarła umów handlowych.

Do Brexitu pozostały już mniej niż 2 tygodnie. (Fot. Getty Images)

"Niezależnie od wyników negocjacji handlowych prawdopodobnie zostaną wprowadzone kontrole na granicy między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem" - podkreślił resort. Zaznaczył, że przedsiębiorcy będą mieć m. in. obowiązek dopełnienia standardowych formalności celnych. "Dla osób, które dotychczas tego nie robiły, oznacza to np. konieczność zarejestrowania się w usłudze Krajowej Administracji Skarbowej e-Klient, składania zgłoszeń i deklaracji celnych oraz regulowania należności celnych i podatkowych (VAT i akcyza)" - wyjaśniło ministerstwo.

Resort finansów przypomniał, że w brytyjskim parlamencie trwają prace nad ustawą, która wprowadza w życie Umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE. "Projektem ustawy, który 9 stycznia br. przyjęła Izba Gmin, zajmuje się teraz Izba Lordów. Jeśli nie zgłosi do niej poprawek, ustawa trafi ponownie do Izby Gmin. Ostatecznie projekt ustawy trafi do zatwierdzenia przez królową, co jest ostatnim etapem procesu legislacyjnego w Wielkiej Brytanii" - wskazano.

Po stronie UE do zawarcia umowy konieczna jest zgoda Parlamentu Europejskiego (PE) i Rady UE, jednak nie przewiduje się trudności w jej uzyskaniu. Głosowanie w PE jest zaplanowane na 29 stycznia br. 

Czytaj więcej:

Merkel: Brexit jest sygnałem alarmowym dla UE

Imigracja do UK "może zostać ograniczona już pod koniec 2020 r."

BGK: Po Brexicie możliwe mocne ograniczenie polskiego eksportu do UK

  Komentarze
  • @@@@@
   21 stycznia, 15:59

   Jak EU bedzie tak samo postepiwac jak Tusk i ciagle wszystko opozniac najpozniej w sierpniu moze dojsc do No deal Brexit poniewaz najpozniej w lipcu UK bedzie mialo podpisane umowy z krajami poza EU I zapewnienia oraz prognozy o ktorych mowicie pojda w zapomnienie , poniewaz wiekszosc krajow zyla nadzieja ze to nie nastapi...

  • Sweet dreams
   22 stycznia, 09:06

   @@@@@ co ty bredzisz czlowiek? Jakie umowy. Po pierwsze niemozliwe jest podpianie jakiejkolwiek umowy handlowej w tak krotkim czasie. Po drugie kto z Anglikami podpisze umowe, jesli Anglicy tylko rzadaja. Nikt na UK nie czeka z gotowymi umowami handlowymi. Zeby taka umowa wogole doszla do skutku do UK musi sie najpierw dostosowac do wymagan danego kraju. To wszystko to nie jest jakies hop siup. Ty nie masz pojecia o czym mowisz.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 21.09.2020
  GBP 4.876 złEUR 4.480 złUSD 3.796 złCHF 4.156 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości