Menu

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie
Na świecie żyje ponad 600 mln osób z otyłością, ale polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. (Fot. Getty Images)
Nadwagę ma dziś trzech na pięciu dorosłych Polaków, a co czwarty choruje na otyłość. A będzie jeszcze gorzej. Według szacunków Narodowego Funduszu Zdrowia za 6 lat z otyłością będzie się zmagać aż 30 proc. naszych rodaków. W najszybszym tempie tyją dzieci.
Reklama

"Dziś na świecie żyje ponad 600 mln osób z otyłością, a liczba ta z roku na rok dramatycznie wzrasta. W Polsce według danych z 2016 roku problem nadwagi dotyczył 68 proc. mężczyzn i 53 proc. kobiet, a z otyłością zmagało się 25 proc. mężczyzn i 23 proc. kobiet. Do 2025 roku otyłość będzie dotyczyła już co trzeciego mężczyzny i 26 proc. kobiet" - ostrzega prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański, internista oraz hipertensjolog, kierownik Katedry Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych i Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, organizator kampanii "Porozmawiajmy szczerze o otyłości".

Do 2025 roku otyłość będzie dotyczyła co trzeciego mężczyzny i 26 proc. kobiet - ostrzega prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański. (Fot. Getty Images)

Prof. Bogdański dodaje, że jeszcze bardziej zatrważające są dane na temat otyłości wśród dzieci. "Według statystyk publikowanych w ciągu ostatnich kilku lat Polska jest liderem w tej dziedzinie. Otyłość wśród polskich dzieci i nastolatków rośnie najszybciej w Europie" - wskazuje.

I dodaje, że ten problem wymaga natychmiastowych reakcji. "Należy sobie uświadomić, że jeśli do 13 roku życia uda się nam poradzić z nadwagą czy otyłością u dziecka, to niemal do zera spada ryzyko, że ono będzie się zmagać z tymi dolegliwościami w dorosłym życiu" - podkreśla prof. Bogdański.

Problem otyłości wśród dzieci i nastolatków wymaga natychmiastowych reakcji - twierdzi specjalista. (Fot. Getty Images)

Otyłość jest jednym z największych zagrożeń zdrowotnych XXI wieku. To przewlekła choroba cywilizacyjna, która ma dewastujący wpływ na nasze zdrowie. Z otyłością powiązanych jest ponad 200 różnych chorób - od nowotworów, przez choroby układu krążenia i schorzenia ortopedyczne, aż po cukrzycę.

"Lecząc nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, zaburzenia lipidowe i wiele innych, tak naprawdę leczymy powikłania. Ale zapominamy o ich przyczynie, czyli otyłości" - mówi ekspert. Podkreśla też, że otyłość jest niezależną jednostką chorobową, ale stanowi też czynnik ryzyka wystąpienia wielu innych chorób. Dlatego ważne jest właściwe rozpoznanie i podjęcie skutecznego leczenia.

Czytaj więcej:

Dzieci w UK w wieku 10 lat zjadają ekwiwalent cukru za 18 lat

Londyn: Lekarze apelują o warzywniaki na stacjach metra

Badanie: Niepokojąca ilość plastiku w organizmach dzieci

UNICEF: Co trzecie dziecko poniżej 5. roku życia jest niedożywione

  Komentarze
  • Sowa
   7 grudnia 2019, 17:23

   Jak to jak sobie z tym poradzic? Przestać tłuc do głowy, że zboża są podstawą zdrowego żywienia i że tłuszcze tuczą. Należy odwrócić piramidę żywienia do góry nogami i do tego się stosować. Zboża i cukier powodują otyłość.

  • Czytelnik anonimowy
   8 grudnia 2019, 01:51

   Tya, to wszystko wina unii, jakosci jedzenia etc. Etc. Nigdy wina rodzicow hahahahaha

  • True 7
   8 grudnia 2019, 07:44

   Zabużenia metabolizmu?????Wiecej słodkiego na sniadanie obiad I kolacje do tego aifon w łape.Zamiast pobiegac na przerwie.

  • Dżesika M.
   8 grudnia 2019, 08:28

   Czipsy wychodzą. Co taka dwudziestoletnia matka wie o jedzeniu oprócz fastfudu skoczków kubuś i danonków buha ha ha ogólnie z reklam i od koleżanek inspiruje się

  • Baramba
   8 grudnia 2019, 08:32

   Następny dowód ze hołocie nie należy sie wolność. Żrą jak świnie i paszą swoje dzieci dopóki nie skończą im się pieniądze. Po co uczyć sie na błędach innych jak uk.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.01.2020
  GBP 5.031 złEUR 4.246 złUSD 3.831 złCHF 3.954 zł

  Sport


  Reklama