Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polski resort: Pensje w Polsce rosną znacznie szybciej niż ceny

Polski resort: Pensje w Polsce rosną znacznie szybciej niż ceny
Jak oceniło polskie ministerstwo, siła nabywcza Polaków szybko się zwiększa. (Fot. Getty Images)
'Pensje w naszym kraju rosną znacznie szybciej niż ceny, dzięki czemu zwiększa się siła nabywcza obywateli' - wskazuje resort przedsiębiorczości i technologii. Jak podano, przeciętne wynagrodzenie brutto tylko w 2018 r. wzrosło w Polsce o 300 zł - do poziomu 4 585 zł.
Reklama

"Przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło w Polsce w minionych 4 latach o niemal 700 zł, a w samym tylko 2018 r. o 300 zł – do poziomu 4 585 zł. Rosło ono sukcesywnie przez kolejne lata, jednak realny wzrost, o 5,3 proc. w zeszłym roku, był zdecydowanie najwyższy w dekadzie" – podkreśliło ministerstwo w opublikowanym dziś komunikacie.

Dodano, że w sektorze przedsiębiorstw realny wzrost płac był jeszcze wyższy i wyniósł 5,4 proc. (rok do roku), osiągając 4 852,29 zł.

"Pensje w naszym kraju rosną znacznie szybciej niż ceny, dzięki czemu zwiększa się siła nabywcza obywateli. Polacy szybciej się bogacą, kumulują oszczędności i kapitał, a pieniądze te pracują dla polskiej gospodarki" – zaznaczono.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że w ostatnich latach dynamicznie rosła też płaca minimalna brutto. W 2019 r. wynosi ona 2 250 zł, o 500 zł więcej niż w 2015 r. "Oznacza to wzrost płacy minimalnej w tym okresie o 28 proc., czyli znacznie więcej niż w poprzednich latach. Wraz ze świadczeniami dodatkowymi trwale poprawia to sytuację polskich rodzin" – można przeczytać w komunikacie.

MPiT wskazało, że mimo znacznego wzrostu płacy minimalnej udział osób pobierających najniższe wynagrodzenie, w ogólnej liczbie zatrudnionych na umowę o pracę, wyniósł 13 proc. i utrzymuje się na tym samym poziomie od 2012 r. W porównaniu z krajami UE Polska z płacą minimalną na poziomie 523 euro plasuje się w czołówce krajów naszego regionu. Niższą płacę minimalną ma sześć państw (Łotwa, Rumunia, Węgry, Chorwacja, Czechy i Słowacja).

 

  Komentarze


  • Hahaha
   12 maja, 11:35

   Polska Agencja Prasowa i wszystko jasne... prawda jest taka, że wszystko jest 3x droższe niż 3 lata temu!

  • Jan Potocki
   12 maja, 12:21

   W odroznieniu...statystczny Anglik zarabia 30% niej dzis,niz 10 lat temu,a Wyspa powoli tonie...

  • Bartosz
   12 maja, 14:37

   J.Potocki- wyspa tonie i to coraz szybciej...Tylko niekumaci tego nie widzą...Tuż po referendum 2016 tydzień po tygodniu analizowałem ceny domów. Razem z partnerką mieliśmy dom spłacony do końca.Ceny były stabilne.We wrześniu zaczęły się lekkie ruchy w dół.Po kilku tygodniach decyzja- for sale.Nie spodziewaliśmy się tego,ale po miesiącu było 2 pewnych kupców.Wnętrze domu wykańczałem sam w polskim stylu i to chyba skłoniło kupców.Ostatecznie "poszedł" za 177,5 tys przy średnich cenach transakcji domów w naszym rejonie 155-165 tys.Obecnie ceny są na poziomie 135-140 tys i zastój !!!

  • Gość 022
   12 maja, 20:23

   PAP Propaganda obecnej wladzy pensja moja stoi od ponad roku a koszta rosną szybciej niż drożdże na drożdżówke więc nie trawię propagandy bo wszystko co mówią pozytywnie o PL teraz to sciema + aż nie chcę się tego słuchać :(

  • Drakus
   13 maja, 10:08

   W tym artykule wyrażnie czuć propagandę. Czytając taką prawdę Brytyjczycy zagłosowali za brexitem. Gdyby płaca minimalna była równa w całej Unii to świat chyba wyglądałby inaczej. My możemy jedynie zagłosować na odpowiednich polityków, którzy może coś dla nas wywalczą. Współpraca i jedność w Unii powinna dotyczyć jak najbardziej zarobków.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.07.2019
  GBP 4.737 złEUR 4.259 złUSD 3.785 złCHF 3.848 zł

  Sport


  Reklama