Menu

Polski Uniwersytet Na Obczyźnie: Inauguracja roku akademickiego i konferencja o niepodległości

Polski Uniwersytet Na Obczyźnie: Inauguracja roku akademickiego i konferencja o niepodległości
Na inaugurację roku akademickiego PUNO w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym przybyło wielu gości. (Fot. PUNO)
W piątek i sobotę odbyły się dwa ciekawe wydarzenia związane z działalnością Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie: zainaugurowano nowy rok akademicki, a także zorganizowano międzynarodową konferencję związaną z obchodami 100-lecia niepodległości.
Reklama

Inauguracja roku akademickiego miała miejsce w Sali Malinowej POSK-u 12 października. Oprócz wystąpienia rektora - prof. Tomasza Kaźmierskiego - w programie znalazł się również wykład "Polskie konstytucje dla demokracji", który wygłosił prof. Mirosław Matyja.

Podczas inauguracji przyznano doktorat honoris causa pani Irenie Delmar-Czarneckiej, aktorce oraz propagatorce polskiej kultury na Wyspach.

Dzień później, 13 października, zorganizowano międzynarodową konferencję naukową: "100-lat niepodległej nauki polskiej na emigracji w Wielkiej Brytanii". W związku z wydarzeniem, na miejscu odbył się koncert "Z pieśnią ku Niepodległości" w wykonaniu Bielskiego Towarzystwa Muzycznego.

Polski Uniwersytet Na Obczyźnie (ang. The Polish University Abroad) w Londynie utworzony został przez Rząd RP na uchodźstwie w roku 1949, kiedy to uniwersytet otrzymał tymczasowy statut, a 15 grudnia 1952 pełne prawa akademickie.

Na PUNO mogło studiować wielu Polaków, którzy przebywali na emigracji w czasie i po II wojnie światowej. Uniwersytet nadał ponad 100 stopni magisterskich i 120 doktorskich.

Na zdjęciu: Ulotka z programem konferencji niepodległościowej. (Fot. PUNO)

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama