Menu

Polski Instytut Ekonomiczny: Małe firmy rzadko inwestują za granicą

Polski Instytut Ekonomiczny: Małe firmy rzadko inwestują za granicą
Mniejsze firmy z Polski rzadko decydują się rozszerzenie swoich usług za granicę. (Fot. Getty Images)
Nie tylko polskie małe i średnie przedsiębiorstwa rzadko inwestują poza granicami kraju - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Również w innych krajach UE niewiele przedsiębiorstw z sektora MŚP podejmuje działalność w formie bezpośrednich inwestycji za granicą - dodaje.
Reklama

Najnowsze badanie PIE, skierowane do wyselekcjonowanej przez GUS reprezentatywnej grupy 600 przedsiębiorstw eksportujących pokazuje, że odsetek ogółu polskich przedsiębiorstw inwestujących za granicą jest mały. "Wśród polskich eksporterów tylko co dziesiąta firma podejmuje działalność poza granicami kraju w postaci inwestycji bezpośrednich (10,2 proc. respondentów)" - możemy przeczytać w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Polska, jak podkreślili eksperci PIE, nie wyróżnia się negatywnie pod tym względem na tle UE. "Również w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej niewiele przedsiębiorstw z grupy małych i średnich (MŚP) podejmuje działalność w formie bezpośrednich inwestycji za granicą" - czytamy. Średnio tylko 4 proc. unijnych MŚP dokonało takich inwestycji, przy czym wskaźnik był wyższy w grupie firm średnich, czyli zatrudniających 50-249 pracowników lub/i o obrotach przekraczających 10 mln euro - dodano.

Korzystanie z zalet wspólnego rynku przynosi wiele korzyści. (Fot. Getty Images)

Stosunkowo częściej z inwestycjami poza granice kraju wychodzą MŚP w Luksemburgu (10 proc.), na Malcie (11 proc.), w Danii i Austrii (po 8 proc.). "W Polsce 3 proc. ogółu badanych MŚP zadeklarowało, że inwestuje za granicą, przy czym wielkość firmy nie miała większego znaczenia (firmy średnie – 4 proc.)" - wyliczyło PIE.

Polskie inwestycje bezpośrednie za granicą np. w 2018 r. miały ujemną wartość i wyniosły minus 1,5 mld euro - przypomniał PIE, cytując danych NBP. "Komponent ujemny stanowiły transakcje z tytułu akcji i innych form udziałów kapitałowych (-7,5 mld zł), a dodatni – transakcje z tytułu reinwestowanych zysków (5,1 mld zł) oraz z tytułu dłużnych instrumentów finansowych (1 mld zł)" - napisali.

Analitycy zwrócili uwagę, że mimo ujemnej wartości inwestycji, dochody polskich inwestorów zagranicznych w 2018 r., podobnie jak w roku poprzednim, "osiągnęły wysoki poziom 8,2 mld zł". Na koniec 2018 r. należności z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich za granicą wynosiły 92,5 mld zł., czyli o 9 proc. mniej niż rok wcześniej - dodali.

Czytaj więcej:

Praca u Polaka to już nie "obciach"

Nowe ustawy dla biznesu w Polsce. Co się zmieni?

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.04.2020
  GBP 5.207 złEUR 4.577 złUSD 4.192 złCHF 4.332 zł

  Sport


  Reklama