Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polski rząd zapowiada otwarcie granicy polsko-czeskiej

Polski rząd zapowiada otwarcie granicy polsko-czeskiej
Polacy z regionów przygranicznych domagali się ponownego otwarcia granicy z Czechami. (Fot. Getty Images)
W związku z lepszą sytuacją na Śląsku granica polsko-czeska od jutra będzie już w pełni otwarta bez dotychczasowych warunków - przekazał rzecznik rządu Polski Piotr Müller. Poinformował, że tę informację przekazał szefowi polskiego rządu premier Czech Andrej Babisz.
Reklama
Reklama

"W związku z lepszą sytuacją na Śląsku granica polsko-czeska od poniedziałku będzie już w pełni otwarta bez dotychczasowych warunków. Premier Czech Andrej Babisz przed chwilą przekazał taką informację premierowi Mateuszowi Morawieckiemu" - przekazał na Twitterze rzecznik rządu.

Po południu premier Polski Mateusz Morawiecki przekazał, że sytuacja epidemiczna na Śląsku jest coraz lepsza i można spodziewać się zniesienia ograniczeń na przejściach granicznych, a kwarantanna nie będzie wymagana. "Dziękuję premierowi Andrejowi Babiszowi za zrozumienie" – oznajmił premier wczoraj na Twitterze.

Z kolei minister zdrowia Czech Adam Vojtiech poinformował na Twitterze, że w związku z tym, że "sytuacja epidemiologiczna w województwie śląskim w Polsce znacznie się poprawia" Czechy planują złagodzenie od przyszłego tygodnia restrykcji dotyczących ruchu granicznego, co oznacza, że przedstawianie na granicy ujemnych wyników badań na obecność koronawirusa lub przechodzenie 14-dniowej kwarantanny nie będzie już konieczne.

W połowie czerwca Republika Czeska przywróciła normalny ruch na swych granicach i zniosła kontrole graniczne na wewnętrznych granicach strefy Schengen wprowadzone okresowo w związku epidemią koronawirusa. Zniesienie restrykcji nie dotyczyło jednak wszystkich obszarów.

12 czerwca czeskie Ministerstwo Zdrowia podało, że woj. śląskie w Polsce zostało uznane za obszar o wysokim zagrożeniu epidemicznym i nie obejmuje go przywrócenie od 15 czerwca normalnego ruchu granicznego.

Wyjątkowe potraktowanie tego regionu odbiło się niekorzystnie na sytuacji zwłaszcza mieszkańców Cieszyna, który położony jest po obydwu stronach granicy i gdzie kontakty rodzinne, profesjonalne i kulturalne obu społeczności: polskiej i czeskiej są niezwykle ożywione. W związku z wyjątkowym potraktowaniem województwa śląskiego od mieszkańców polskich obszarów przygranicznych chcących wjechać do Czech służby wymagały negatywnych testów na Covid-19.

W uregulowanie sytuacji zaangażowany był polski resort spraw zagranicznych i władze samorządowe. 

Czytaj więcej:

Czechy: Biuro podróży oferuje zagraniczne pobyty w hotelach "tylko dla Czechów"

Polskie MSZ przypomina: Przy wjeździe do części krajów UE wciąż obowiązuje kwarantanna

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.07.2024
  GBP 5.1032 złEUR 4.2954 złUSD 3.9296 złCHF 4.4436 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama