Menu

Polska policja będzie karać za niepoprawne noszenie maseczek?

Polska policja będzie karać za niepoprawne noszenie maseczek?
Noszenie maseczek wciąż wzbudza wiele emocji - nie tylko w Polsce. (Fot. Getty Images)
Policja powinna 'sypać' mandaty nie tylko za brak masek, ale również za ich noszenie pod brodą – apeluje społeczna organizacja Stowarzyszenie Obywatele i Sprawiedliwość, o czym możemy przeczytać w dzisiejszej 'Rzeczpospolitej'.
Reklama
Reklama

"Osoba z odsłoniętym nosem w przestrzeni publicznej może stanowić niemal identyczne zagrożenie jak osoba bez maseczki. Policja i straż miejska winny bezwzględnie, do czasu zakończenia pandemii, egzekwować nakaz zasłaniania nosa i ust" – wskazuje Stowarzyszenie Obywatele i Sprawiedliwość w złożonej petycji, o której informuje dziś "Rzeczpospolita".

Jak dowiadujemy się, stowarzyszenie "postuluje, by nasilić patrole policji i straży miejskiej na dworcach kolejowych i autobusowych, stacjach metra w Warszawie, centrach handlowych czy na przystankach komunikacji miejskiej o dużej rotacji pasażerów, i egzekwować tam obowiązek noszenia maseczek".

W cytowanej petycji stowarzyszenie uważa, że "patrole policji i straży miejskiej winny traktować osoby wadliwie noszące maseczkę tak samo jak osoby bez maseczki".

"Rzeczpospolita" przypomina, że za brak masek w przestrzeni publicznej (poza nielicznymi wyjątkami) grozi 500 zł mandatu. "W praktyce, wraz z luzowaniem obostrzeń przez rząd, część osób ten nakaz traktuje swobodniej" - dodaje dziennik.

"W ciągu trzech dni majówki w całym kraju policjanci wymierzyli ponad 10 tys. mandatów za brak maseczek, 6,5 tys. osób pouczyli i skierowali do sądu 1 539 wniosków o ukaranie" – przekazał w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji. Policjant podkreślił też, że "jeśli ktoś zasłania tylko usta, to popełnia wykroczenie". "Czy taka osoba dostanie mandat, zależy od konkretnej sytuacji. Jeżeli ktoś na chwilę odsłoni maseczkę, żeby np. napić się wody, to nikt nie będzie robił problemu. Co innego, gdy tak nosi ją stale" – zaznacza insp. Ciarka.

Dziennik podaje przy tym przykłady łamania obowiązku noszenia maseczki z ostatnich dni, które miały miejsce m.in. w Zakopanem i Sopocie. Wirusolog Włodzimierz Gut, proszony przez "Rzeczpospolitą" o komentarz podkreślił, że ostatnie podobne zachowania odbiły się na skali zachorowań, a maski mają znaczenie tam, gdzie nie ma dystansu społecznego. Ekspert zaznaczył też, że to w istocie samo społeczeństwo decyduje o tym, czy będą zamknięte galerie handlowe, restauracje, siłownie. "Rząd robi tylko to, co musi" – wskazał prof. Gut.

Czytaj więcej:

Sondaż: Polacy nie chcą skuteczniejszych maseczek do walki z koronawirusem

Policja przerwała wesele. Zorganizowano "poprawiny" na 200 osób

Niemieckie media: Polacy na budowie fabryki Tesli pracują po 14 godzin i zarabiają poniżej minimum

Islandia: Rząd potępił rasistowskie ataki na Polaków

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   5 maja, 16:59

   Rząd robi tylko to, co musi... haha pejsy już zapuszczone, czy dopiero w fazie wzrostu? Poproście rząd, może dadzą wam poodychać chwilę świeżym powietrzem.

  • Zycie
   5 maja, 17:32

   co za beznadzieja w tym polandzie syf ,kila i mogila.

  • Robert L
   5 maja, 18:15

   Co oni juz nie wymyślą

  • Remik
   5 maja, 18:52

   To jakaś banda covidowych oszołomów !!! Najprawdopodobniej w połowie maja ma zniknąć noszenie namordników w Polsce na wolnym powietrzu !!! Poza tym ludzie olewają to masowo a policja udaje,że nie widzi...Policjanci przecież żyją w pewnych społecznościach i są tam znani i mogą przez to być stygmatyzowani - co już się dzieje !!! Wolą się nie wychylać aby nie mieć w przyszłości problemów ...Ostatni wyciek danych adresowych policjantów jeszcze bardziej pozbawił ich anonimowości ...

  • TylkoMysle
   5 maja, 22:01

   Ludzie w Polsce sa terroryzowani przez policje, niczym sie to nierozni od gestapowskich niemiec z 1939, dlaczego media maja zmowe miczenia w tym bandyckim procederze ...pytam ?

  • Klejnot Nilu
   5 maja, 23:27

   W POLCE JAK W LESIE...

  • Ramzes
   6 maja, 06:28

   Ja widzę jedno rozwiązanie, spalić tą organizaje bo tam delię siedzą

  • Zdrowy
   6 maja, 09:40

   jak można ludziom zabraniać oddychania? tylko przestępca mógł to wymyślić

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2021
  GBP 5.3015 złEUR 4.5503 złUSD 3.8198 złCHF 4.1580 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama