Menu

Polska podpisała z Wielką Brytania umowę o wyborach lokalnych

Polska podpisała z Wielką Brytania umowę o wyborach lokalnych
Polscy obywatele mieszkający w UK wciąż będą mogli wybierać swoich przedstawicieli we władzach lokalnych tego kraju. (Fot. Getty Images)
Zarówno polscy jak i brytyjscy obywatele mieszkający na terytorium drugiego państwa będą nadal mogli kandydować i głosować w wyborach lokalnych - głosi umowa podpisana dzisiaj przez rządy Polski i Wielkiej Brytanii.
Reklama

Polska i Wielka Brytania podpisały umowę, która gwarantuje polskim i brytyjskim obywatelom, mieszkającym w drugim państwie, prawo do głosowania i kandydowania w wyborach lokalnych po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Oznacza to, że polscy obywatele mieszkający w Wielkiej Brytanii oraz brytyjscy obywatele mieszkający w Polsce mają prawo wybierania swoich przedstawicieli we władzach lokalnych w państwie, w którym mieszkają.

Umowa została podpisana dzisiaj w Warszawie przez wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka oraz ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathana Knotta. "Dzisiejsza ceremonia podpisania polsko-brytyjskiej umowy dotyczącej praw wyborczych w wyborach lokalnych w Polsce i w Wielkiej Brytanii nabiera szczególnego, symbolicznego charakteru" - oświadczył Wawrzyk cytowany w komunikacie MSZ.

"Jest ona dowodem, że więzy pomiędzy Polską i Wielką Brytanią są trwałe i silne, także w niesprzyjających okolicznościach globalnej pandemii. Nasze relacje nigdy nie były bliższe niż obecnie. Podpisana dziś umowa dowodzi, że oba państwa pragną podtrzymywać jak najbliższe relacje, także po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej" - dodał.

"Dokument ten ma jednak przede wszystkim wymiar ludzki i obywatelski. Wzmacnia więzy pomiędzy naszymi państwami poprzez budowę poczucia polsko-brytyjskiej wspólnoty w sprawach lokalnych i samorządowych, zarówno tu, w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii. Efektem naszych wspólnych działań jest zapewnienie, na poziomie lokalnym, pełni praw wyborczych Polakom mieszającym w Wielkiej Brytanii, jak i Brytyjczykom, którzy wybrali Polskę na swój dom. Jestem przekonany, że umowa będzie służyć dalszemu umacnianiu naszych strategicznych relacji, które rozwijać się będą także po zakończeniu okresu przejściowego" - podkreślił wiceminister Wawrzyk.

Cytowana w komunikacie brytyjska wiceminister spraw zagranicznych do spraw sąsiedztwa europejskiego Wendy Morton wskazała, że dzięki umowie chronione są prawa blisko miliona polskich i brytyjskich obywateli, którzy decydują się żyć i pracować w drugim państwie.

"Umowa ta podkreśla wspólne zaangażowanie naszych państw na rzecz demokracji oraz jest świadectwem bliskich więzi między Wielką Brytanią i Polską, a także między naszymi obywatelami. Więzi te nigdy nie były ważniejsze niż teraz, gdy nasze państwa współpracują w celu przezwyciężenia globalnych wyzwań związanych z pandemią koronawirusa" - podkreśliła Morton.

Polska jest czwartym państwem, po Hiszpanii, Portugalii i Luksemburgu, które podpisało z Wielką Brytanią tego rodzaju umowę. 

Czytaj więcej:

ONS: W Wielkiej Brytanii mieszka 900 tys. Polaków

Polacy wcale nie uciekają z Londynu

  Komentarze
  • Loko
   29 maja, 21:27

   kazdy wie ze angole to falszywcy itak nas osukaja

  • ZK Dudzinski
   29 maja, 22:36

   Do Andrzeja
   Glupich nie sieja sami sie rodza , jak ty.Jak mieszkasz w angli znasz realia .
   Ale jak zyjesz w polsce to lepiej nieodzywaj sie na tematy o ktorych niemasz pojecia.
   pozdro

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama