Menu

Polska nie wydała Szwecji Rosjanina, któremu odebrano dzieci

Polska nie wydała Szwecji Rosjanina, któremu odebrano dzieci
Polski sąd stwierdził, że nie wyda Szwecji Rosjanina, którego prawa zostały naruszone. (Fot. Getty Images)
Rosjanin Denis Lisow, który uciekł wraz z córkami ze Szwecji do Polski i którego wydania domagała się Szwecja, wraca do Rosji. Na lotnisku Chopina w Warszawie przed odlotem do Moskwy podziękował polskim władzom za pomoc.
Reklama

W kwietniu Denis Lisow, wraz z trzema córkami: 12-letnią Sofią, 6-letnią Serafiną i 4-letnią Alisą, przypłynął do Polski promem ze Szwecji. Zatrzymała ich polska Straż Graniczna na lotnisku w Warszawie, skąd chcieli się dostać do Rosji. Szwedzi oskarżyli Lisowa o porwanie córek i w maju wystawili za nim europejski nakaz aresztowania. Polski sąd nie zgodził się na wydanie Lisowa.

"Jestem zadowolony, że w końcu nastąpił ten dzień, na który czekaliśmy, że możemy wrócić do domu" – przyznał Lisow. "Chciałem podziękować wszystkim, którzy nam pomogli, którzy nas wspierali w tej trudnej dla naszej rodziny sytuacji. Szczególnie władzom, które nie pozwoliły na rozłączenie naszej rodziny" – dodał.

Po zatrzymaniu w Polsce w kwietniu tego roku Lisow tłumaczył naszym służbom, że wywiózł córki ze Szwecji, bo tamtejsza opieka socjalna we wrześniu 2017 r. odebrała mu je i umieściła w muzułmańskiej imigranckiej rodzinie zastępczej po tym, gdy jego żona w 2014 r. zachorowała na schizofrenię. Lisowowi przyznano w Szwecji cotygodniowe sześciogodzinne widzenia z dziećmi. Mężczyzna nie mógł się pogodzić z decyzją urzędników.

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w sierpniu żądanie szwedzkich organów wymiaru sprawiedliwości o wydanie Lisowa na podstawie tego nakazu. "Wystawione w tej sprawie pismo narusza wolności, prawa człowieka i obywatela" – wskazał w uzasadnieniu wyroku sędzia Dariusz Łubowski. Postanowienie nie było prawomocne.

Dziewczynki zostały odebrane ojcu i oddane pod opiekę muzułmańskiej rodzinie... (Fot. Getty Images)

Sędzia wskazał, że w tej sprawie występuje "poważna, konkretna, realna obawa i bezpośrednia obawa naruszenia przez władze szwedzkie praw człowieka, a konkretnie art. 8 Europejskiej konwencji praw człowieka i obywatela". "Przepis ten daje ochronę dla poszanowania prawa do życia prywatnego i rodzinnego" – podkreślił.

Po decyzji sądu Denis Lisow wystąpił do władz polskich o azyl. Nie został mu on przyznany. "Pan Lisow nie otrzymał azylu, ponieważ organ (Urząd do spraw Cudzoziemców – przyp. red.) uznał, że ma możliwość i prawo powrotu do kraju pochodzenia, gdzie nie jest ścigany ani politycznie szykanowany. Nie sposób się nie zgodzić z tą decyzją" – wyjaśnił pełnomocnik Rosjanina Babken Chanzadian. "Pan Lisow nie chciał, abyśmy się odwoływali od tej decyzji" – zaznaczył.

Pełnomocnicy Lisowa zapowiedzieli, że podejmą kroki prawne wobec Królestwa Szwecji w związku z oceną polskiego sądu, że władze szwedzkie naruszyły prawa człowieka.

Żona Denisa Lisowa nadal przebywa w Szwecji. "Mam nadzieję, że będzie mogła wrócić do nas do domu" – podsumował Lisow.

  Komentarze
  • J23
   3 listopada 2019, 12:25

   No chociaz raz pokazali jaja szacun!

  • RT
   3 listopada 2019, 15:35

   Brawo!!!
   Jeszcze się wziąć za Norwegie!

  • Bocian
   4 listopada 2019, 06:57

   A w uk przed sądem koło westminster rodzice koczują w namiotach na których napisane że Barnet Council kradnie dzieci, ciekawe ilu rodzicom zabrali dzieci bezpodstawnie albo naciągneli na maxa decyzje a mogli by odpuścić

  • Piotr
   4 listopada 2019, 07:11

   Polska odegrała sie Szwedom za niewydanie zbrodniarza komunistycznego Stefana Michnika brata redaktora wyborczej ktory doprowadził do skazania i egzekucji bohaterów podziemia przy czym przypatrywał sie egzekucja czerpiąc przybitym przyjemność.

  • ASIA
   4 listopada 2019, 09:36

   Brawo Polska i nasz rzad ktory ma jaja.

  • Pancio
   4 listopada 2019, 11:48

   Brawo. Dobra decyzja

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama