Menu

Polska branża gier wideo rośnie w siłę

Polska branża gier wideo rośnie w siłę
Polska branża gier rozwija się coraz dynamiczniej. (Fot. Getty Images)
Prawie 105 mln zł dofinansowania trafi do firm z branży gamingowej w Polsce, tworzących nowatorskie rozwiązania. Według rządowych danych, wartość polskiego rynku gier to obecnie ponad 2,2 mld złotych.
Reklama

Wśród niemal 30 projektów, które wsparło NCBR, znalazło się m.in. opracowanie platformy do tworzenia gier terenowych w oparciu o silnik gier AR tworzący mapę świata realnego wraz z aplikacją umożliwiającą przesyłanie danych przez użytkowników; platforma testowo-szkoleniowa do weryfikacji praktycznych umiejętności na stanowisku pracy i doskonalenia zawodowego z zastosowaniem technologii VR i AI; innowacyjna gra symulująca zarządzanie rzeczywistymi procesami produkcyjnymi wykorzystująca nowatorski model rozgrywki oparty na interakcji świata wirtualnego ze światem rzeczywistym z zastosowaniem koncepcji przemysłu 4.0 - podało NCBR.

Celem programu sektorowego GameINN jest zwiększenie konkurencyjności polskiego sektora producentów gier wideo na rynku globalnym w perspektywie do 2023 roku.

Gry komputerowa to branża lukratywniejsza od tworzenia filmów, zauważają eksperci. (Fot. Getty Images)

Jak podaje NCBR, już dziś polski sektor gier wideo rośnie w tempie 10 proc. rocznie. Według rządowych danych, wartość polskiego rynku gier wideo w roku 2016 wyniosła 1,85 mld zł, zaś prognoza na rok 2019 to 2,23 mld.

"Specjalnie przygotowana agenda badawcza GameINN i sięgające już 300 mln zł wsparcie dla przedsiębiorców w ramach tego programu sektorowego stanowią istotny impuls dla dalszego, dynamicznego wzrostu polskiego gamedevu" - poinformowano.

"Branża gier video to doskonały przykład efektywnego wykorzystania potencjału jakim dysponujemy w Polsce. Wprowadzone przez rząd zachęty dla stawiających na innowacje przedsiębiorców, takie jak ulgi na B+R, programy doskonalenia kompetencji, IP box czy programy wsparcia realizowane przez NCBR napędzają działalność innowacyjną firm i pozwalają im skuteczniej rywalizować na bardzo konkurencyjnym rynku" - ocenił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, cytowany w komunikacie.

Czytaj więcej:

BBC: Nadużywanie smartfonów związane z problemowym piciem i impulsywnością

Netflix i YouTube trafią do samochodów Tesla

  Komentarze
  • Tom
   29 września 2019, 08:59

   ....a tym czasem na rynku gier sieciowych rządzą dwa ruskie konglomeraty: Wargaming i Gaijin. Gamingkołchozy, które rozpowszechniają ruską propagandę. Ruscy gracze mają przydzielone lepsze RNG, tacy gracze na dopingu. Właściwie to teraz skrót RNG oznacza: Russian Number Generator. Potem jeszcze odpowiedni matchmaking umieści tych graczy z lepszym RNG w jednym teamie i weź to chłopie przejdź. Niewykonalne. Unia Europejska powinna poważnie przyjrzeć się tym dwóm ruskim firmom bo o ile Huawei to wtyczka chińskiego rządu to Wargaming i Gaijin to tuby propagandowe ruskiego rządu.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama