Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polska zagra z Chorwacją, Portugalią i Szkocją w piłkarskiej Lidze Narodów

Polska zagra z Chorwacją, Portugalią i Szkocją w piłkarskiej Lidze Narodów
Biało-Czerwonych czeka spore wyzwanie. (Fot. Getty Images)
Piłkarska reprezentacja Polski zagra z Chorwacją, Portugalią i Szkocją w grupie 1. najwyższej dywizji Ligi Narodów. Losowanie odbyło się w Paryżu przy okazji Kongresu UEFA. Faza grupowa potrwa od września do listopada tego roku.
Reklama
Reklama

Biało-Czerwoni, którzy w poprzedniej edycji LN zajęli trzecie miejsce w swojej grupie najwyższej dywizji, za Holandią, Belgią, a przed Walią, losowani byli z trzeciego koszyka. Wiedzieli więc, że ich przeciwnikami na pewno nie zostaną - również przydzielone do tej puli - Niemcy, Szwajcaria i wicemistrz świata Francja.

To będzie czwarta edycja LN. Pierwszą wygrała Portugalia (sezon 2018/19), drugą Francja (2020/21), a trzecią, zakończoną w czerwcu 2023 roku - Hiszpania.

Obrońcy trofeum trafili do grupy 4 najwyższej dywizji (A4), razem z Danią, Szwajcarią i Serbią. Bardzo silna wydaje się grupa A2 - z Włochami, Belgią i Francją, a stawkę uzupełnia Izrael. Natomiast skład A3 tworzą: Holandia, Węgry, Niemcy oraz Bośnia i Hercegowina.

Biało-Czerwonych czeka spore wyzwanie. Chorwacja w poprzedniej edycji LN wystąpiła w Final Four, gdzie w meczu o pierwsze miejsce uległa dopiero w rzutach karnych Hiszpanii.

Reprezentacja Portugalii jest uznawana za jedną z najsilniejszych obecnie w Europie, jak burza przeszła kwalifikacje do tegorocznych mistrzostw Europy, a Szkoci od dawna są niewygodnym rywalem dla Polaków i systematycznie robią postępy.

W tym sezonie LN w najwyższej dywizji zabraknie m.in. reprezentacji Anglii, która niespodziewanie spadła w poprzedniej edycji szczebel niżej. Aktualni wicemistrzowie Europy zagrają w grupie B2 z Finlandią, Irlandią i Grecją.

Ciekawie wygląda skład grupy B1. Trafiły do niej m.in. Czechy i Albania, czyli drużyny, które niedawno wyprzedziły Polskę w grupie eliminacji Euro 2024. W LN Czesi i Albańczycy zmierzą się z Ukrainą i Gruzją.

Zanim rozpocznie się rywalizacja w czwartej edycji Ligi Narodów, w marcu odbędzie się baraż Litwa - Gibraltar. Zwycięzca pozostanie w dywizji C, a przegrany będzie rywalizować w dywizji D.

Dywizje A, B i C składają się 16 drużyn, tworzących cztery grupy czterozespołowe, a teoretycznie najsłabsza dywizja D - z sześciu zespołów przydzielonych do dwóch grup po trzy drużyny.

Faza grupowa odbędzie się jesienią 2024. Rozpocznie się 5-7 września, a zakończy (6. kolejka) - 17-19 listopada.

Pomiędzy poszczególnymi dywizjami od początku obowiązywały zasady awansów i spadków, ale UEFA wprowadziła przed tą edycją pewne zmiany. Liga Narodów została rozszerzona o zaplanowaną na marzec 2025 fazę pucharową i barażową. To ma zapewnić ciągłość między kończącą się jesienią fazą grupową i turniejem Final Four, rozgrywanym ponad pół roku później.

Zwycięzcy i wicemistrzowie grup najwyższej dywizji wezmą udział w ćwierćfinałach (20-25 marca), a zwycięzcy tych dwumeczów zakwalifikują się do Final Four.

Drużyny z trzecich miejsc w grupach dywizji A i wicemistrzowie grup dywizji B, podobnie jak zespoły z trzecich miejsc w grupach dywizji B i wicemistrzowie grup dywizji C, rozegrają mecze barażowe o awans/spadek.

Zespoły, które zajmą czwarte miejsce w dywizjach A i B, automatycznie spadną - odpowiednio - do dywizji B i C. Natomiast dwie najgorsze drużyny spośród czwartych miejsc w dywizji C spadną do dywizji D.

Ponadto odbędą się baraże pomiędzy dwiema najwyżej sklasyfikowanymi, czwartymi w tabeli drużynami z grup dywizji C i dwoma wicemistrzami grup dywizji D.

Turniej Final Four - półfinały, a potem mecze o pierwsze i trzecie miejsce - zaplanowano na 4-8 czerwca 2025 roku. Gospodarzem będzie jeden z jego uczestników.

Biało-Czerwoni występują od początku istnienia LN w najwyższej dywizji. Jeszcze nigdy nie awansowali do Final Four. W pierwszej edycji zajęli ostatnie miejsce w swojej grupie, ale nie spadli dzięki poszerzeniu tej dywizji w następnej edycji z 12 do 16 drużyn.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 01.03.2024
  GBP 5.0413 złEUR 4.3176 złUSD 3.9922 złCHF 4.5099 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama