Menu

Polscy pracownicy Amazona chcą podwyżek i lepszych warunków pracy

Polscy pracownicy Amazona chcą podwyżek i lepszych warunków pracy
Amerykański koncern zatrudnia w Polsce bezpośrednio ok. 16 tys. pracowników. (Fot. Getty Images)
Poprawy warunków pracy i wyższych wynagrodzeń dla polskich pracowników Amazona domagają się związki zawodowe w firmie. Dzisiaj rozpoczyna się spór zbiorowy organizacji związkowych, działających w placówkach Amazona w Polsce.
Reklama

Amerykański koncern, prowadzący największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej, zatrudnia w Polsce bezpośrednio ok. 16 tys. pracowników oraz kolejne kilka tysięcy za pośrednictwem firm zewnętrznych.

Związki zawodowe działające w Amazonie - NSZZ Solidarność oraz Inicjatywa Pracownicza - domagają się podwyżek wynagrodzeń i realnej poprawy warunków prac. Na briefingu przed ambasadą USA w Warszawie zamierzają opowiedzieć o warunkach pracy w Amazonie i przedstawić swoje postulaty.

"Sytuacja pracowników Amazon Poland jest dramatyczna, dlatego postanowiliśmy się zjednoczyć i działać razem, aby to zmienić" – zaznacza Grzegorz Cisoń, przewodniczący Solidarności w Amazon Poland.

Związkowcy: "Sytuacja pracowników Amazon Poland jest dramatyczna". (Fot. Getty Images)

Jednym z najważniejszych postulatów związków zawodowych działających w Amazon są podwyżki płac oraz ujednolicenie wynagrodzeń w poszczególnych magazynach należących do firmy. "Dzisiaj wynagrodzenia szeregowych pracowników są nieznacznie wyższe od płacy minimalnej. Niemal cały towar z polskich magazynów trafia na rynek niemiecki. Pracownik magazynu Amazon w Niemczech zarabia ponad trzy razy więcej od nas, nie pracując przy tym w nocy ani w niedzielę" – wskazuje Maria Malinowska z Inicjatywy Pracowniczej.

Związkowcy domagają się również poprawy warunków pracy, przede wszystkim złagodzenia wyśrubowanych - według nich - do granic możliwości norm wydajnościowych. Jak wyjaśniają, ubiegłoroczne kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazały, że obciążenie pracą fizyczną na większości przebadanych stanowisk pracy ponad dwukrotnie przekracza dopuszczalne normy określone w prawie.

Jak poinformowali przedstawiciele związków, rozpoczęcie sporu zbiorowego w Amazonie oznacza, że w firmie powinny rozpocząć się rokowania dotyczące związkowych postulatów z udziałem przedstawicieli pracodawcy i organizacji związkowych. Jeśli nie przyniosą one porozumienia, kolejny krok to mediacje prowadzone przez mediatora wyznaczonego przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Spór zbiorowy daje również organizacjom związkowym narzędzie w postaci zorganizowania w firmie referendum strajkowego.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama