Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polscy pracownicy Amazona chcą podwyżek i lepszych warunków pracy

Polscy pracownicy Amazona chcą podwyżek i lepszych warunków pracy
Amerykański koncern zatrudnia w Polsce bezpośrednio ok. 16 tys. pracowników. (Fot. Getty Images)
Poprawy warunków pracy i wyższych wynagrodzeń dla polskich pracowników Amazona domagają się związki zawodowe w firmie. Dzisiaj rozpoczyna się spór zbiorowy organizacji związkowych, działających w placówkach Amazona w Polsce.
Reklama

Amerykański koncern, prowadzący największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej, zatrudnia w Polsce bezpośrednio ok. 16 tys. pracowników oraz kolejne kilka tysięcy za pośrednictwem firm zewnętrznych.

Związki zawodowe działające w Amazonie - NSZZ Solidarność oraz Inicjatywa Pracownicza - domagają się podwyżek wynagrodzeń i realnej poprawy warunków prac. Na briefingu przed ambasadą USA w Warszawie zamierzają opowiedzieć o warunkach pracy w Amazonie i przedstawić swoje postulaty.

"Sytuacja pracowników Amazon Poland jest dramatyczna, dlatego postanowiliśmy się zjednoczyć i działać razem, aby to zmienić" – zaznacza Grzegorz Cisoń, przewodniczący Solidarności w Amazon Poland.

Związkowcy: "Sytuacja pracowników Amazon Poland jest dramatyczna". (Fot. Getty Images)

Jednym z najważniejszych postulatów związków zawodowych działających w Amazon są podwyżki płac oraz ujednolicenie wynagrodzeń w poszczególnych magazynach należących do firmy. "Dzisiaj wynagrodzenia szeregowych pracowników są nieznacznie wyższe od płacy minimalnej. Niemal cały towar z polskich magazynów trafia na rynek niemiecki. Pracownik magazynu Amazon w Niemczech zarabia ponad trzy razy więcej od nas, nie pracując przy tym w nocy ani w niedzielę" – wskazuje Maria Malinowska z Inicjatywy Pracowniczej.

Związkowcy domagają się również poprawy warunków pracy, przede wszystkim złagodzenia wyśrubowanych - według nich - do granic możliwości norm wydajnościowych. Jak wyjaśniają, ubiegłoroczne kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazały, że obciążenie pracą fizyczną na większości przebadanych stanowisk pracy ponad dwukrotnie przekracza dopuszczalne normy określone w prawie.

Jak poinformowali przedstawiciele związków, rozpoczęcie sporu zbiorowego w Amazonie oznacza, że w firmie powinny rozpocząć się rokowania dotyczące związkowych postulatów z udziałem przedstawicieli pracodawcy i organizacji związkowych. Jeśli nie przyniosą one porozumienia, kolejny krok to mediacje prowadzone przez mediatora wyznaczonego przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Spór zbiorowy daje również organizacjom związkowym narzędzie w postaci zorganizowania w firmie referendum strajkowego.

 

  Komentarze


  • Lulu
   9 maja, 13:24

   No to ladnie,pewnie teraz podrozeje wysylka paczek.Poprawa warunkow pracy kosztuje kasy,podwyzki tez.Przeciez pracodawca nie powie zonie ze w tym miesiacu nie bedzie zakupow,tylko znajdzie kase gdzie indziej- czyli podniesie ceny za paczki :( ...kij ma zawsze 2 konce.

  • Anna
   9 maja, 15:27

   Jeff Bezos jest najbogatszym człowiekiem wg Fobes'a. Podwyżki i poprawienie warunków pracy bedá dla niego minimalnym zmniejszeniem dochodu..... Ta firma nie przynosi strat. Ja bojkotujè Amazon, dlatego ze polscy pracownicy sa tak parszywie traktowani. Żony ten pan chyba nie ma 😉 coś mi się obiło ze się rozwiodl w zeszłym roku.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.07.2019
  GBP 4.737 złEUR 4.259 złUSD 3.785 złCHF 3.848 zł

  Sport


  Reklama