Menu

Polscy naukowcy stworzyli "inteligentną" mapę terenową Europy

Polscy naukowcy stworzyli "inteligentną" mapę terenową Europy
Finalna mapa jest 2,5 tysiąca razy bardziej szczegółowa niż jej poprzedniczka. (Fot. s2glc.cbk.waw.pl)
Naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN opracowali metodę automatycznego i szybkiego tworzenia szczegółowych map pokrycia terenu w skali całego świata. Prototyp mapy, na razie obejmującej tylko Europę, powstał na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Reklama

Mapa przedstawia stan pokrycia terenu w Europie w 2017 r. i uwzględnia 13 najistotniejszych klas, w tym obszary rolnicze, lasy (osobno liściaste i iglaste), tereny zbudowane, bagna, torfowiska. Do jej opracowania wykorzystano aż 15 tysięcy zdjęć z satelitów Sentinel-2.

Jak przypomniano, cyfrowe, satelitarne mapy pokrycia terenu stanowią nowoczesny odpowiednik papierowych map tematycznych. Dzięki cyfrowej naturze, pozwalają w łatwy i szybki sposób dokonywać różnych analiz środowiskowych.

Mapa powstała z zastosowaniem nowego podejścia, które skróciło czas jej przygotowania z około 80 tygodni do zaledwie 6 tygodni. Finalna mapa jest 2,5 tysiąca razy bardziej szczegółowa niż jej poprzedniczka.

Metodę klasyfikacji pokrycia terenu, która pozwoliła na tak duży postęp, opracowali naukowcy z Zakładu Obserwacji Ziemi w Centrum Badań Kosmicznych PAN. W swojej pracy wykorzystali podejście nazywane "uczeniem maszynowym" - badacze wskazują dane referencyjne dla algorytmu, na podstawie których komputer sam uczy się rozpoznawać zadany typ pokrycia terenu w dowolnym miejscu na świecie.

Naukowcy przetestowali swoją metodę w Chinach, Kolumbii, Namibii, Niemczech i Włoszech, po czym użyli jej do wygenerowania nowej mapy pokrycia terenu w Europie.

Mapę Europy opracowaną w ramach projektu można pobrać ze strony: finder.creodias.eu

Czytaj więcej:

Wykryto wodę na egzoplanecie z temperaturą bliską ziemskiej

Polacy odkrywają tajemnice Tetzcotzinco

Polak z Oxford University wśród kandydatów do Nobla z fizyki

Powstało konsorcjum, które ma wysłać polską misję naukową na Marsa

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 01.04.2020
  GBP 5.159 złEUR 4.569 złUSD 4.170 złCHF 4.324 zł

  Sport


  Reklama