Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polscy naukowcy stworzyli "inteligentną" mapę terenową Europy

Polscy naukowcy stworzyli "inteligentną" mapę terenową Europy
Finalna mapa jest 2,5 tysiąca razy bardziej szczegółowa niż jej poprzedniczka. (Fot. s2glc.cbk.waw.pl)
Naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN opracowali metodę automatycznego i szybkiego tworzenia szczegółowych map pokrycia terenu w skali całego świata. Prototyp mapy, na razie obejmującej tylko Europę, powstał na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Reklama
Reklama

Mapa przedstawia stan pokrycia terenu w Europie w 2017 r. i uwzględnia 13 najistotniejszych klas, w tym obszary rolnicze, lasy (osobno liściaste i iglaste), tereny zbudowane, bagna, torfowiska. Do jej opracowania wykorzystano aż 15 tysięcy zdjęć z satelitów Sentinel-2.

Jak przypomniano, cyfrowe, satelitarne mapy pokrycia terenu stanowią nowoczesny odpowiednik papierowych map tematycznych. Dzięki cyfrowej naturze, pozwalają w łatwy i szybki sposób dokonywać różnych analiz środowiskowych.

Mapa powstała z zastosowaniem nowego podejścia, które skróciło czas jej przygotowania z około 80 tygodni do zaledwie 6 tygodni. Finalna mapa jest 2,5 tysiąca razy bardziej szczegółowa niż jej poprzedniczka.

Metodę klasyfikacji pokrycia terenu, która pozwoliła na tak duży postęp, opracowali naukowcy z Zakładu Obserwacji Ziemi w Centrum Badań Kosmicznych PAN. W swojej pracy wykorzystali podejście nazywane "uczeniem maszynowym" - badacze wskazują dane referencyjne dla algorytmu, na podstawie których komputer sam uczy się rozpoznawać zadany typ pokrycia terenu w dowolnym miejscu na świecie.

Naukowcy przetestowali swoją metodę w Chinach, Kolumbii, Namibii, Niemczech i Włoszech, po czym użyli jej do wygenerowania nowej mapy pokrycia terenu w Europie.

Mapę Europy opracowaną w ramach projektu można pobrać ze strony: finder.creodias.eu

Czytaj więcej:

Wykryto wodę na egzoplanecie z temperaturą bliską ziemskiej

Polacy odkrywają tajemnice Tetzcotzinco

Polak z Oxford University wśród kandydatów do Nobla z fizyki

Powstało konsorcjum, które ma wysłać polską misję naukową na Marsa

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama