Menu

Połowa Brytyjczyków uważa, że kraj nie przetrwa w obecnym kształcie

Połowa Brytyjczyków uważa, że kraj nie przetrwa w obecnym kształcie
Johnson w destylarni whisky przekonywał w zeszłym tygodniu Szkotów do Brexitu. (Fot. Twitter/@BorisJohnson)
50 proc. obywateli brytyjskich uważa, że Zjednoczone Królestwo za 10 lat nie będzie już istnieć w obecnym kształcie - wynika z opublikowanego w piątek sondażu Ipsos MORI. Przekonanych, że w ciągu dekady nic się nie zmieni jest tylko 29 proc. ankietowanych.
Reklama

Sondaż pokazuje rosnące wątpliwości Brytyjczyków. W podobnym sondażu, przeprowadzonym w 2014 roku, na trzy miesiące przed referendum na temat niepodległości Szkocji, 45 proc. badanych wyraziło opinię, że Zjednoczone Królestwo będzie istnieć za 10 lat w niezmienionej formie, a odmiennego zdania było 43 proc. respondentów.

Te wątpliwości dotyczą także krótszej perspektywy czasowej, czyli pięciu lat - przekonanych o tym, że kraj będzie wówczas istniał w obecnym kształcie jest 42 proc. pytanych, podczas gdy 45 proc. uważa, że nie przetrwa w obecnej formie.

"Brytyjczycy są teraz znacznie bardziej podzieleni w oczekiwaniach co do przyszłości unii brytyjskiej niż w 2014 roku, gdy jej przyszłość była przedmiotem intensywnej debaty w związku z tym, że Szkocja była zaledwie trzy miesiące przed referendum w sprawie niepodległości" - skomentowała dyrektor zarządzająca Ipsos MORI Scotland Emily Gray.

"Ponieważ niepodległość jest kluczową kwestią w debacie wyborczej w Szkocji, te wyniki będą niepokoić tych, którzy chcą, aby Szkocja pozostała w Unii, a ci, którzy prowadzą kampanię na rzecz niepodległej Szkocji, będą mieli nadzieję, że jest to trwała tendencja" - dodała.

Sturgeon (po prawej) chce, aby plebiscyt odbył się w drugiej połowie 2020 roku. (Fot. Getty Images)

Wraz z niepewnością związaną z Brexitem coraz silniejsze są tendencje odśrodkowe w poszczególnych częściach Zjednoczonego Królestwa, zwłaszcza w Szkocji, gdzie w referendum w 2016 roku wyraźna większość opowiedziała się za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Szefowa autonomicznego rządu szkockiego i liderka Szkockiej Partii Narodowej Nicola Sturgeon zapowiada, że po wyborach do Izby Gmin 12 grudnia prześle do rządu w Londynie formalny wniosek o zgodę na nowe referendum niepodległościowe.

Sturgeon chce, aby plebiscyt odbył się w drugiej połowie 2020 roku. W pierwszym taki głosowaniu, jesienią 2014 roku, za pozostaniem Szkocji w Zjednoczonym Królestwie opowiedziało się 55 proc. głosujących, a za niepodległością - 45 proc.

Także w Irlandii Północnej partie republikańskie coraz głośniej mówią o zjednoczeniu z Irlandią, a głosy na rzecz niepodległości zaczynają być słyszane również w Walii.

Czytaj więcej:

Premier Szkocji zapowiada wniosek o nowe referendum niepodległościowe

Nicola Sturgeon: "Oddajcie przyszłość Szkocji w ręce Szkocji"

Johnson: Jeśli wygramy, to załatwimy Brexit

Johnson: Tylko konserwatyści zapobiegną referendum w Szkocji

  Komentarze
  • Tom
   10 listopada 2019, 22:24

   Tyle ze nam to wisi bo Szkocja ze swoimi standardami na pewno nie wejdzie do EU. Bez szans na członkostwo.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama