Menu

Policyjne patrole narciarskie na stokach w Małopolsce

Policyjne patrole narciarskie na stokach w Małopolsce
Policjanci pilnują porządku na polskich stokach narciarskich. (Fot. http://malopolska.policja.gov.pl)
Na stokach narciarskich w Małopolsce pojawiły się policyjne patrole. Funkcjonariusze na nartach zadbają o bezpieczeństwo narciarzy.
Reklama

"Podstawowym zadaniem policjantów na stokach narciarskich jest działanie prewencyjne, mające wpływ na szeroko pojęte bezpieczeństwo na małopolskich zorganizowanych terenach narciarskich. Policjanci mają prawo legitymować i pouczać użytkowników stoków. Będą także reagować na niebezpieczne i niezgodne z prawem zachowania” – poinformowała st. sierż. Anna Zbroja-Zagórska z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Policjanci będą patrolować nie tylko nartostrady, ale także ich okolice, drogi dojazdowe i parkingi. Pierwsze patrole rozpoczęły służbę na stokach narciarskich w Krynicy, Wierchomli, Rytrze i Tyliczu. W kolejnych dniach pojawią się na kolejnych stokach w Małopolsce.

Patrole potrwają do końca ferii zimowych, czyli do 25 lutego. W akcji weźmie udział kilkudziesięciu funkcjonariuszy.

Ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich zabrania uprawiania narciarstwa lub snowboardingu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

Policjanci na nartach mogą badać trzeźwość osób uprawiających narciarstwo lub snowboarding w przypadkach, kiedy zachowanie osoby budzi podejrzenia. Przepisy ustawy wprowadzają także obowiązek używania w czasie jazdy na nartach czy snowboardzie kasku ochronnego przez dzieci do ukończenia 16 lat. Ratownicy zalecają także wszystkim miłośnikom białego szaleństwa używanie kasków. Za łamanie tych przepisów grozi grzywna. 

Pierwsze patrole rozpoczęły służbę na stokach narciarskich w Krynicy, Wierchomli, Rytrze i Tyliczu.(Fot. http://malopolska.policja.gov.pl)

W ubiegłym sezonie policjanci pełniący służbę na stokach przeprowadzili kilkadziesiąt interwencji, ujawnili kilkadziesiąt wykroczeń, m.in. brak kasków czy jazdę pod wpływem alkoholu. Interwencje zakończyły się mandatami lub pouczeniami.

Policja zwraca uwagę, że narciarze i osoby uprawiające snowboarding powinny korzystać ze stoku w taki sposób, aby nie stanowić zagrożenia dla siebie i innych osób.

Policjanci będą zwracali uwagę, czy osoby uprawiające narciarstwo lub snowboarding przestrzegają obowiązującego regulaminu danego stoku, a także czy przestrzegają zasad kodeksu FIS, czyli zbioru reguł dla uczestników tras narciarskich, w którym np. jest mowa o panowaniu nad prędkością jazdy na nartach.

Brawurowa jazda stwarzająca zagrożenie dla innych jest niedozwolona, a osoba łamiąca ten przepis może zostać usunięta ze stoku.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.06.2020
  GBP 4.919 złEUR 4.386 złUSD 3.912 złCHF 4.064 zł

  Sport


  Sport

  Reklama