Menu

Policja z USA pomoże Szwecji w zwalczaniu fali przemocy

Policja z USA pomoże Szwecji w zwalczaniu fali przemocy
Szwedzka policja będzie się uczyć od amerykańskich kolegów. (Fot. Getty Images)
Amerykańska policja ma pomóc Szwedom w zwalczaniu fali przemocy z użyciem broni - informuje dziennik 'Svenska Dagbladet'. Liczba przestępstw z użyciem broni i kończących się śmiercią jest w Szwecji najwyższa od lat 90.
Reklama

W bieżącym roku w Szwecji doszło do 214 strzelanin, w których zginęło 29 osób, oraz 120 eksplozji materiałów wybuchowych.

"Pracowałem w policji 40 lat, ale nigdy nie widziałem czegoś takiego. Zaskoczyło mnie wykorzystanie przez przestępców granatów" - podkreślił przebywający w Sztokholmie amerykański ekspert i były szef policji w amerykańskim New Jersey Rick Fuentes.

Według Fuentesa, "ci, którzy strzelają, będą to robić ponownie".

"Nie chodzi o 150 osób (najbardziej niebezpiecznych przestępców), ale raczej o pięć lub dziesięć. Trzeba je jak najszybciej zidentyfikować, a to nie będzie możliwe bez szybkiego przeprowadzenia dochodzenia. To z kolei zależy od czasu potrzebnego do wykonania badań balistycznych" - wskazał Fuentes, podkreślając, że z tym szwedzka policja ma największy problem.

Szwecja nie daje sobie rady z falą przestępczości. (Fot. Getty Images)

Jak pisze "Svenska Dagbladet", obecnie średni czas oczekiwania na wynik badania broni wynosi w Szwecji 151 dni. Dla przykładu, w New Jersey udało się ten czas skrócić do 48 godzin.

W opinii szefa policji regionu Sztokholm, Ulfa Johanssona, innym obszarem, w którym szwedzka policja powinna wziąć przykład z USA, jest lepsze wykorzystanie informacji przekazywanych przez społeczeństwo.

"Gdy dzwonisz ze wskazówką, powinna ona natychmiast trafić do właściwej osoby i zostać wykorzystana" - podkreślił Johansson.

  Komentarze
  • Wer
   19 września 2019, 14:11

   Bez odpowiedniego prawa w calej Europie co do przestepcow to tak niestety bedzie sie dziac.ana dodoatego" inni" przyjezdza I robia co chca bo takiej dziczy nauczeni

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.07.2020
  GBP 4.950 złEUR 4.471 złUSD 3.969 złCHF 4.203 zł

  Sport


  Sport

  Reklama