Menu

Policja w UK "zdezorientowana" niejasnymi przepisami związanymi z pandemią

Policja w UK "zdezorientowana" niejasnymi przepisami związanymi z pandemią
Działania policji były często postrzegane przez społeczeństwo jako "nadużywanie władzy". (Fot. Getty Images)
Brytyjska policja dowiadywała się o nowych ograniczeniach w związku z Covid-19 z rządowych konferencji prasowych, a zmieniające się nakazy i zakazy 'doprowadziły do błędów i nadwyrężyły społeczne zaufanie do funkcjonariuszy' - wynika z raportu organu nadzorującego pracę służb mundurowych.
Reklama
Reklama

Królewski Inspektorat (Her Majesty's Inspectorate of Constabulary and Fire & Rescue Services) ocenił, że szybkie wprowadzanie i wielokrotne modyfikowanie przepisów "dezorientowały" funkcjonariuszy.

"Pomimo ścisłej współpracy między Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i krajowymi liderami policji, komunikaty na temat ograniczeń i przepisów często zmieniały się, a także były przekazywane służbom z bardzo krótkim wyprzedzeniem" - podkreślono w raporcie.

"Niektóre oddziały policji dowiadywały się o zmianach dopiero z transmitowanych w telewizji rządowych briefingów prasowych" - dodano.

W analizie HMICFRS wskazano też, że szefowie policji w Anglii praktyczne nie mieli dostępu do decydentów z Ministerstwa Zdrowia, opracowującego nowe przepisy epidemiczne.

Doprowadziło to do tego, że policjanci nie wiedzieli, czy codzienne ćwiczenia fizyczne na świeżym  powietrzu były przestępstwem, a "dwumetrową zasadę dystansowania społecznego traktować jako wymóg prawny czy jedynie - zalecenie".

W ten sposób doszło do wielu nieporozumień na linii policja - społeczeństwo. Wystarczy wspomnieć m.in. o kontrolach drogowych w celu zidentyfikowania niepotrzebnych podróży czy legitymowaniu ludzi w pustych parkach - co przez wielu obywateli było postrzegane jako nadużywanie władzy. 

"Wystarczyło kilka błędów, o których rozpisywały się media, by zaufanie do policji zostało mocno nadwyrężone" - oceniono w raporcie.

Przewodniczący Krajowej Rady Szefów Policji, Martin Hewitt, przekazał jednak, że w raporcie uznano, iż ostatnie 12 miesięcy były "jednym z największych wyzwań dla brytyjskiej policji, a służby sprostały temu wyzwaniu".

Czytaj więcej:

Norfolk: Ktoś wykopał z lasu tysiące dzwonków. Policja wszczęła śledztwo

Londyn: Policja "przeprasza" za przerwanie mszy w polskim kościele

Polka rzuciła się na policjantów. Musi zapłacić £350 grzywny

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.05.2021
  GBP 5.3050 złEUR 4.5628 złUSD 3.7514 złCHF 4.1592 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama