Menu

Policja: Sprawca ataku w Londynie był skazany za terroryzm

Policja: Sprawca ataku w Londynie był skazany za terroryzm
Usman Khan był już karany za przestepstwa związane z terroryzmem. (Fot. West Midlands Police)
Sprawca wczorajszego ataku na Moście Londyńskim to 28-letni Usman Khan, który wcześniej został skazany za przestępstwa związane z terroryzmem i zwolniony warunkowo z więzienia w ubiegłym roku - poinformowała dzisiaj po północy brytyjska policja.
Reklama

"Był on znany władzom, ponieważ został skazany w 2012 roku za przestępstwa związane z terroryzmem, a w grudniu 2018 roku warunkowo zwolniony z więzienia" - oświadczył szef brytyjskiej policji antyterrorystycznej Neil Basu.

Wcześniej dziennik "The Times" podał, że napastnik był w przeszłości skazany za przestępstwa związane z islamistycznym terroryzmem, a mniej więcej rok temu został wypuszczony z więzienia, zgadzając się na noszenie tzw. elektronicznej bransolety.

Z informacji policji wynika, że Khan mieszkał w hrabstwie Staffordshire w środkowej Anglii.

Policja próbuje ustalić, czy z atakiem w Londynie powiązane są jeszcze inne osoby, ale - jak poinformował Basu - obecnie nikt inny nie jest poszukiwany.

W ataku terrorystycznym, do którego doszło wczoraj wczesnym popołudniem na Moście Londyńskim (London Bridge), zginęły dwie przypadkowe osoby - kobieta i mężczyzna, a trzy - mężczyzna i dwie kobiety - zostały ranne.

Policja eskortuje jednego z rannych w ataku przechodniów. (Fot. Getty Images)

"Według naszych ustaleń atak rozpoczął się w budynku Fishmongers' Hall, gdzie odbywała się konferencja na temat wymiaru sprawiedliwości. Następnie napastnik atakował nożem ludzi na Moście Londyńskim, gdzie został w końcu zastrzelony przez policjantów" - poinformował Neil Basu. Dodał, że sprawca ataku miał na sobie atrapy ładunków wybuchowych.

Wczoraj późnym wieczorem premier Boris Johnson odniósł się do informacji o kryminalnej przeszłości sprawcy. "Od dawna twierdzę, że błędem jest pozwalanie, aby przestępcy skazani za poważne i brutalne czyny wychodzili z więzienia przedterminowo. Bardzo ważne jest, abyśmy pozbyli się tego nawyku i egzekwowali odpowiednie wyroki dla niebezpiecznych przestępców, zwłaszcza terrorystów, czego, jak sądzę, będzie chciało społeczeństwo" - podsumował szef brytyjskiego rządu.

Czytaj więcej:

Zagrożenie terrorystyczne w UK spadło po raz pierwszy od 5 lat

Atak terrorystyczny na London Bridge. Są ofiary

  Komentarze
  • Typ
   30 listopada 2019, 10:19

   Wszystkie mosty sa londyńskie a ten nazywa sie Most Londyn

  • Adas
   30 listopada 2019, 10:30

   Odrazu powinni mu leb ciachnac!
   A tak zabil kilka niewinnych osob!
   Brawo DLA wymiaru sprawiedliwosci🙉

  • Mapa
   30 listopada 2019, 11:41

   Ale że mu 10 lat temu angole w iraku odstrzelili 4 dzieci żone i pół rodziny to już nie piszą?

  • Czytelnik anonimowy
   30 listopada 2019, 12:06

   Wypisz wymaluj mòj szef

  • Jaś
   30 listopada 2019, 22:38

   Mapa z tego co wiadomo morderca miał 27 lat,to jakim cudem mogli 10 lat temu zamordować jego czworo dzieci ? czy ty myślisz trochę.

  • Brytyjka
   30 listopada 2019, 23:44

   Do Mapa. O jakim Iraku piszesz urodzil sie w UK Stoke on Trent, rodowity brytyjczyk z pokolen ;)

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama