Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polak rozpoczął wędrówkę z Walii do Polski. Zainspirował go napis "Go home Polish"

Polak rozpoczął wędrówkę z Walii do Polski. Zainspirował go napis "Go home Polish"
O pieszej wędrówce Polaka donosiło m.in. BBC. (Fot. Instagram/@michaliwanowski)
Hasło 'Go home Polish', które zobaczył kilka lat temu na murze w Cardiff, stało się dla fotografa Michała Iwanowskiego inspiracją do wyruszenia z końcem kwietnia w podróż między jego dwoma domami - Polską i Walią. Swoją wyprawę przez Europę Polak szczegółowo dokumentuje, dzieląc się licznymi spostrzeżeniami.
Reklama

"Interesuje mnie kwestia tożsamości we współczesnej Europie, to jak przyjmujemy innego. Sam mam dwa domy. Osobiście nigdy nie spotkałem się z wrogością jako cudzoziemiec, a podczas tej wyprawy doświadczam życzliwości, ale wiemy, że takie sytuacje mają miejsce, szczególnie w obliczu Brexitu” – przekazał Iwanowski.

"Cała Europa jest poorana doświadczeniami migracji. Mówimy: Go home Polish, biała Polska, biała Europa, a wciąż żyją wśród nas ludzie, którzy też musieli opuścić swój dom. Musimy o tym wiedzieć, w tej historii nie może być białych kartek” – dodał.

Na swojej trasie we francuskiej Dunkierce był świadkiem, jak umundurowani funkcjonariusze szukali w zbożu, a potem legitymowali współczesnych uchodźców, prawdopodobnie z Afryki i Bliskiego Wschodu. "Byli zwyczajnie ubrani, mieli walizki, mogli być wzięci za turystów, jak ja. Mnie tymczasem nikt nie legitymował, może dlatego, że jestem białym mężczyzną?”- zauważył Iwanowski.

Obecnie jest już we wschodnich Niemczech, a z powodu panujących tam upałów przeżył ostatnio poważny kryzys. "Zasłabłem, rzuciłem plecak i usiadłem na skraju drogi. Czułem się strasznie złamany, myślałem: aha, to tak się ludzie poddają. W upale prędko skończyła mi się woda, jadłem tylko dzikie czereśnie rosnące przy drodze. Po półtorej godzinie ruszyłem jednak szukać wody. Miałem na ten dzień zaplanowany nocleg i coś mnie tam ciągnęło” – opowiadał.

W miejscu, gdzie nocował, spotkał 94-letnią kobietę, wysiedloną po wojnie ze Smolca na Dolnym Śląsku. "Opowiadała mi, jak szły z matką w korowodzie ludzi, od stycznia do maja, czasem w 30-stopniowym mrozie, kiedy do jedzenia dostawali zamarznięty chleb. Pewnego dnia jej matka siadła przy drodze na kamieniu i powiedziała, że dalej nie idzie, nie ma siły. Cecylia powiedziała jej, że będzie ją tak długo bić po twarzy, aż wstanie i pójdzie dalej. Poszła, przeżyły tę drogę. Cecylia nigdy nie wróciła do Smolca, ale pamięta swój dom i płacze, kiedy go wspomina” – opisał spotkanie fotograf.

Bohaterami publikowanych w mediach społecznościowych zdjęć są napotkani na trasie ludzie, ale również obiekty i przyroda – pokazywane często z nietypowej perspektywy. Każdej fotografii towarzyszy krótka historia. Napotkanych ludzi pyta o to, co znaczy dla nich dom i dzieli się z nimi swoją opowieścią.

Wystawy dokumentujące tę artystyczną podróż zostaną otwarte 21 września jednocześnie w Warszawie i Caernarfon w Walii. "To będzie zdrowa, zbalansowana dieta ludzkich doświadczeń” – zapowiada Iwanowski.

Projekt został sfinansowany przez Arts Council of Wales, instytucję kultury walijskiego rządu, wspierającą rozwój sztuki w Walii.

Polski fotograf spotyka na swojej drodze wielu inspirujących ludzi. (Fot. Instagram/@michaliwanowski)

 

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   12 lipca 2018, 12:07

   brawo tylko jedno ale torba w karate jest wygodniejsza ! chcecie Polski tylko dla Polaków to pozwólcie Brytyjczykom odzyskać swój kraj i wracajcie tak jak opisany powyżej bohater .

  • Ween
   12 lipca 2018, 12:18

   Torba w karate ,zdanie z malej litery,to ukazalo twoja inteligencje siedzisz pajacu sam wstawiasz artykul sprzedales d.... za kase i sie wyzywasz po internecie heheheheh twoi rodzice to napewno sie ciebie wstydza

  • PabloWhodini
   12 lipca 2018, 12:53

   Hahaha. Ten Czytelnik to glupek. O czym on pisze? Za pozno cwoku o jakich brytyjczykach piszesz? Przeciez uk dawno zatracilo tozsamosc narodowa. Oddaj hold twojemu londynskiemu panu burmistrzowi. Czy uk jeszcze jest rozwazana jako panstwo zachodniej cywilizacji?

  • Polska baba
   12 lipca 2018, 13:06

   Popatrzcie kochani Polacy w UK jak wy się odnosicie do siebie!! Ile złosci i nienawiści!!Komu się nie podoba w UK może wyjechać gdzie tylko chce,świat stoi przed kazdym otworem!! Ale więcej szacunku do siebie i do innych niezależnie od koloru skóry!!

  • THC
   12 lipca 2018, 13:44

   Torbe w krate? Mam nowe wzory, sa tez teczowe torby w krate. Pewnie ktos ze starych przodownikow pracy z przed 2004 dal marianowi torbe. A wy? Spakowani juz czy jeszcze krecicie betoniarka do konca 2019? hue hue hue xD

  • Leon zawodowiec
   12 lipca 2018, 15:34

   Biedna staruszka z Niemiec nie chce wiedzieć co to były marsze śmierci? A może jej tatuś takowy prowadził

  • Czytelnik anonimowy
   12 lipca 2018, 22:26

   Na zdjeciu to ja Czytelnik,to Ja w pracy,chodze I sprzedaje torby ale nikt nie chce kupic bo nikt sie nigdzie nie wybiera,cos czuje ze pujde z torbami.

  • Pan
   14 lipca 2018, 07:15

   Rodzice czytelnika to kurwy

  • Kwiatek
   14 lipca 2018, 09:47

   nikt nigdzie nie pojdzie czytelnik bo nikt z tad polakow nie wyzuci czytelnik anonimowy wynatuzencu - spadaj na angielskie fora z THC popaprancu i nie przez polakow cie tam nie chca tylko dlatego ze jestes frajezyna, sprobuj tak angola wyjechac na ich rodakow zobaczysz ich reakcje. To tacy ludzie jak wy zakompleksieni zafiksowani na wlasne pochodzenie to jest odszczepienie ktorego nie ma w innych krajach ktorym zazdroscicie pochodzenia

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.02.2019
  GBP 4.979 złEUR 4.339 złUSD 3.824 złCHF 3.822 zł

  Sport


  Reklama