Menu

Polak opracował skuteczną metodę walki z globalnym ociepleniem

Polak opracował skuteczną metodę walki z globalnym ociepleniem
Sprawność przeciętnej elektrowni to pomiędzy trzydzieści a czterdzieści procent - zauważa Paweł Góra. (Fot. Thinkstock)
To nie jest kolejna akcja typu 'ratujmy świat'. Ta technologia naprawdę odwróci globalne ocieplenie, i to dosłownie
- zachwala swoje przedsięwzięcie polski inżynier Paweł Góra. Projekt jest na razie start-upem na wczesnym etapie i potrzebuje wsparcia.
Reklama

Na czym polega innowacyjny projekt Polaka? Poprosiliśmy go o wyjaśnienie.

Odwrócenie procesu podgrzewania atmosfery

Od czasów rewolucji przemysłowej spalamy ogromne ilości paliw kopalnych, podgrzewając naszą atmosferę. Robimy to na dwa sposoby, emitując dwutlenek węgla do atmosfery, czyli gaz, który pomaga zatrzymać w niej ciepło, oraz emitując dodatkowo ogromne ilości ciepła odpadowego.

Sprawność przeciętnej elektrowni to pomiędzy trzydzieści a czterdzieści procent. Oznacza to, że mniej niż połowa energii zmagazynowanej w paliwie zostaje zamieniona na energię elektryczną. Większość ciepła ze spalanego paliwa trafia bezpośrednie do atmosfery jako ciepło odpadowe. Tak wiec dwie trzecie mocy wszystkich elektrowni na ziemi jest zużywane do bezpośredniego podgrzewania naszej atmosfery. To jednak nie wszystko. Duża część wyprodukowanej energii elektrycznej zostaje również zamieniona na ciepło i odprowadzona do atmosfery. Tak jest na przykład w hutach, gdzie energia elektryczna zużywana jest do rozgrzania stali a po jej uformowaniu stal stygnie, odprowadzając ciepło do atmosfery. Podobnie dzieje się w kopalniach, gdzie nawet jedna trzecia energii elektrycznej zużywana jest do chłodzenia tuneli. Patrząc na to z tej perspektywy widać wyraźnie, że ogromna większość spalanych przez nas paliw zużyta zostaje do podgrzewania atmosfery i zatruwania jej gazami zatrzymującymi ciepło. Robimy tak na skalę globalną od dwustu lat i nic dziwnego, że temperatura naszej planety zaczęła rosnąć. Aby zrozumieć skalę tego zjawiska, wystarczy spojrzeć na globalne wydobycie węgla, ropy naftowej i gazu i uzmysłowić sobie ile ciepła wytwarzanego jest w procesie spalania takich ilości paliw.

Aby mówić o skutecznym odwracaniu efektu cieplarnianego, musimy zastosować metody wytwarzania energii, które nie tylko zmniejszą zużycie paliw i emisję gazów cieplarnianych, ale także będą chłodzić atmosferę pochłaniając ciepło i przetwarzając je na energie elektryczną.

Generator chłodniczy - to nowatorska metoda przetwarzania ciepła na energię elektryczną. Połączenie obiegu chłodniczego, takiego jak w lodówkach czy klimatyzatorach z klasycznym systemem generacji prądu elektrycznego, stosowanym w elektrowniach, pozwala na wytwarzanie użytecznej energii z bardzo niewielkich nawet różnic temperatur. Opiera się on o mechanizm podgrzewania gazu chłodniczego, a następnym jego schładzaniu i skraplaniu.

Podgrzany gaz zwiększa swoją objętość i unosi się na dużą wysokość, gdzie jest skraplany a następnie jest on zrzucany na turbinę generatora prądu. Dzięki ogromnej wysokości na jakiej można skroplić gaz, uzyskuje się bardzo wysoką kolumnę cieczy nad turbiną. Pozwala to produkować energię wydajniej niż w jakiejkolwiek elektrowni wodnej. W projekcie został zastosowany obieg termodynamiczny, taki sam jak ten, który odpowiada za powstawanie chmur w atmosferze Ziemi.

Pochłanianie ciepła z atmosfery

Dzięki zastosowaniu obiegu termodynamicznego takiego samego jak ten, który reguluje procesy pogodowe, Generator Chłodniczy może być zasilany ciepłem pochłoniętym z atmosfery. Może po prostu pochłaniać ciepło z otoczenia na takiej samej zasadzie jak klimatyzator i przetworzyć je w energię elektryczną w taki sposób, jak robi to elektrownia wodna. Stosując ten mechanizm możemy produkować prąd elektryczny schładzając jednocześnie atmosferę albo przetwarzać ciepło odpadowe z elektrowni lub różnych procesów technologicznych, prowadzonych w hutach i fabrykach. Mechanizm działania jak i nowy rodzaj obiegu termodynamicznego został zgłoszony do biura patentowego, a także opublikowany na stronie http://www.reverse-globalwarming.com

Redukcja kosztów energii w biznesie

Istnieje wiele gałęzi przemysłu zużywających bardzo dużo ciepła w procesach produkcji. Są to huty szkła i stali, producenci nawozów i przemysł chemiczny, producenci papieru czy rafinerie. Ogromna ilość przetwarzanego przez przemysł ciepła jest tracona, podczas gdy można by zamienić je na energię elektryczną i spożytkować na zasilenie maszyn produkcyjnych, zmniejszając zapotrzebowanie na energię z sieci.

Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla

Można je będzie stosować do poprawy efektywności zwykłych elektrowni, co pomoże zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Zastosowane w przemyśle, jak w hutach czy do chłodzenia tuneli w kopalniach, pomoże generować energię elektryczną z ciepła odpadowego, które jest w tej chwili tracone. Pomoże to zmniejszyć zapotrzebowanie na energię z elektrowni redukując w ten sposób dodatkowo zapotrzebowanie na paliwa kopalne.

Obniżenie ceny energii elektrycznej i wielu towarów

Energia jest ważnym składnikiem kosztów produkcji, a co za tym idzie ceny towarów. Możliwość produkowania energii elektrycznej z ciepła odpadowego w przemyśle obniży koszty produkcji, a co za tym idzie ceny wielu towarów. Zmniejszenie zapotrzebowania na energię w przemyśle zmniejszy popyt na prąd z sieci, a zwiększona wydajność elektrowni pozwoli produkować energię elektryczną taniej. Oznacza to obniżenie rachunków i cen towarów dla każdego konsumenta.

Dalszy rozwój projektu

Dalszy rozwój projektu potrzebuje wsparcia. Obecnie jestem na etapie gromadzenia funduszy na rozwój projektu. Datki zbierane są poprzez portal GoFundMe.

"Razem możemy rozwiązać problem nad którym głowi się cały świat" - prosi o pomoc autor. Do zebrania jest £1,5 mln. 

Więcej o projekcie można przeczytać również na platformach LinkedinFacebook oraz Twitter.

Paweł Góra – urodzony w 1979 r. polski inżynier mieszkający i pracujący na stałe w UK. Pochodzi z Dębicy na Podkarpaciu. Wyemigrował do Wielkiej Brytanii w 2004 r. z pierwszą falą emigracyjną po wejściu Polski do UE. Wykształcony w zakresie inżynierii rolno-spożywczej. Zawodowo zajmuje się utrzymaniem ruchu i planowaniem napraw w fabryce spożywczej. Po godzinach pracy wynalazca i entuzjasta nowoczesnych rozwiązań i technologii z zakresu mechaniki i termodynamiki. Prywatnie mąż i ojciec skupiający swoje zainteresowania na domu i rodzinie.
 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama