Menu

Polak nowym rekordzistą świata w nurkowaniu na ekstremalnej wysokości

Polak nowym rekordzistą świata w nurkowaniu na ekstremalnej wysokości
6 395 m n.p.m. i 3 stopnie Celsjusza - to tylko zarys ekstremalnych warunków, w których zanurkował Marcel Korkuś. (Fot. Facebook/Marcel Korkuś)
13 grudnia 2019 roku polski płetwonurek Marcel Korkuś zanurkował na wysokości 6395 m n.p.m., ustalając absolutny rekord świata w nurkowaniu wysokogórskim. Było to pierwsze w historii nurkowanie człowieka na tak dużej wysokości.
Reklama

Nurkowanie miało charakter eksperymentalny, albowiem tabele do planowania nurkowań kończą się już na 3 tysiącach metrów. Dla Polaka nie była to pierwsza próba tego typu. 7 marca 2016 roku odkrył najwyżej położone jezioro na Ziemi (Cazadero 5 985 m n.p.m.) i, nurkując w nim, ustanowił rekord Guinnessa potwierdzony oficjalnym certyfikatem.

Niedługo potem, na skutek zmiany przepisów przez organizację Guinnessa na mniej restrykcyjne, rekord został przyznany Węgrowi, który na dzień nurkowania nie spełnił wszystkich wymagań. Marcel Korkuś w kolejnych latach dwukrotnie podejmował nieudane próby dotarcia do zbiornika wodnego już na sąsiednim wulkanie Ojos del Salado, który jest najwyższą górą Ameryki Południowej, a zarazem najwyższym wulkanem na świecie.

Pierwsza nieudana próba miała miejsce w grudniu 2016 roku. Polaka zatrzymało na wysokości 6 200 m n.p.m. gwałtowne załamanie pogody. Natomiast w lutym 2018 roku wyprawa została przerwana na wysokości 6 300 m n.p.m. z powodu dużej ilości śniegu i odmrożonych palców.

Jak mówi powiedzenie „do trzech razy sztuka", ostatnia wyprawa zakończyła się całkowitym sukcesem, a rekord został potwierdzony w ubiegłym tygodniu przez organizację Guinnessa. Nurkowanie odbyło się w tzw. basenie (naturalnym zbiorniku wodnym, który wymiarami nie może być uznany za jezioro). Grubość pokrywy lodowej wynosiła 1,3 metra, a temperatura wody 3 stopnie Celsjusza. Prawdopodobnie już wyżej nie da się zanurkować.

W wyprawie Polakowi towarzyszyło trzech Argentyńczyków - Ulises Kusnezov, Martin Alderete i Eduardo Salas. Marcel Korkuś zamierza teraz przystąpić we współpracy z firmą Eversub do odkrycia najgłębszej zatopionej jaskini na świecie.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.02.2020
  GBP 5.125 złEUR 4.309 złUSD 3.957 złCHF 4.062 zł

  Sport


  Reklama