Menu

Polak niewolnikiem w UK. Ogolili mu głowę i płacili papierosami

Polak niewolnikiem w UK. Ogolili mu głowę i płacili papierosami
Roman Pawłowski i Jan Buriański otrzymali kary bezwzględnego pozbawienia wolności. (Fot. Mat. policyjne)
Zapadł wyrok w sprawie polskiej rodziny z Nottingham zajmującej się współczesnym niewolnictwem. Ich ofiarą padł 51-letni Polak, któremu ogolili głowę i dawali jedynie 4 funty na bilet do pracy i papierosy - informuje 'Metro'.
Reklama

51-letni Grzegorz S. znajdował się w trudnej sytuacji życiowej. Jego firma zbankrutowała, odeszła od niego żona, zmarli rodzice, a on stał się bezdomny i popadł w alkoholizm. Wtedy mężczyzną zainteresowała się czteroosobowa rodzina z Nottingham, która "zaprzyjaźniła się" z nim i zaproponowała pracę w Wielkiej Brytanii, obiecując "lepsze życie".

51-latek przyjechał na Wyspy w grudniu 2017 r. Od razu zabrano mu dokumenty i mógł je mieć przy sobie tylko wtedy, gdy szukał pracy. Ogolono mu też głowę, argumentując, że "może mieć wszy" i śmierdzi - donosi "Metro".

W styczniu 2018 r. Polak został zatrudniony w myjni samochodowej, jednak wszystkie jego zarobki trafiały na konto bankowe oszustów, więc nie wiedział, ile zarabia. Za każdym razem, gdy o to pytał, słyszał, że pieniądze są niewielkie, ponieważ nie "pracuje wystarczająco ciężko". W rzeczywistości otrzymywał około 270 funtów za pracę sześć dni w tygodniu, a jedyną gotówką, jaką dostawał od przestępców, były 4 funty na papierosy i podróże do pracy.

Po kilku miesiącach niewolniczej pracy 51-latek postanowił odebrać sobie życie. Mężczyznę udało się odratować, ale po tym, jak trafił do szpitala, jego sprawą zaczęła interesować się policja w Nottingham. Dzień po wypisaniu Grzegorza S. ze szpitala, czwórka przestępców została aresztowana. 

56-letnia Anna Janczy, jej syn 32-letni Jan Buriański wraz ze swoją żoną 32-letnią Agnieszką oraz wnuk Anny, 19-letni Roman Pawłowski stanęli przed sądem. Wszyscy zostali uznani za winnych zmuszania do pracy, a Jana Buriańskiego z żoną dodatkowo ukarano za handel ludźmi.

Sąd zadecydował, że 32-latek spędzi w więzieniu cztery lata,  a 19-latek - dwa. Agnieszka Buriańska została skazana na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, a Anna Janczy - 18 miesięcy w zawieszeniu na dwa lata.

    Komentarze
    • Aguś
      29 kwietnia 2019, 12:55

      Polak Polakowi wilkiem !

    • Kotlecik z ziemniaczkami
      29 kwietnia 2019, 13:55

      Tak wygląda klasyczny Kowalski, kwit esencja polskiej urody.

    • Bolo Ciawa
      29 kwietnia 2019, 14:11

      ore ore siabadabada amore ...

    • Nickczemna
      29 kwietnia 2019, 15:02

      raczej gypsies:)

    • Jaro
      29 kwietnia 2019, 16:54

      Przestańcie gadać juz Polak Polakowi wilkiem..każdy tak gada wiec pytam
      Gdzie sa ci źli ..a Cyganie to nie Polacy

    • THC
      29 kwietnia 2019, 19:27

      Jak tak mozna cyganic i obiecywac prace w UK? huehuehue ;D

    • Ja
      29 kwietnia 2019, 19:38

      Kup bilet i papierosy za £4

    • Drakus
      29 kwietnia 2019, 21:58

      To że uznano ich za winnych nie świadczy o winie tych ludzi. Temu niedoszłemu samobójcy wciąż pomagali, a był w ciężkim stanie. Jego terapia mogła tego wymagać. Skuteczne wyjście z nałogów najlepsze jest poprzez zmianę miejsca pobytu na nowe i poznanie nowych ludzi oraz pracę. To że mu ogolili głowę to nic złego. Gdybym ja znalazł się na miejscu tamtego, nabrałbym siły, zdrowia, poznał otaczający mnie świat i ruszył własną drogą. Jakby nie było, może pewnego dnia podziękowałbym tamtym za to że tak skutecznie pomogli mi wyjść z bagna. Dopiero po tej próbie samobójczej, która nie musiała być spowodowana jakimś niewolnictwem wielka policja coś wykryła i się przyczepiła. W takich sprawach wiemy tylko to co oni podali do wiadomości i coś nie chce mi się wierzyć że handlowali tam ludżmi , wysyłając ich do pracy. Może opiekowali się nim i należało go wysłać do pracy, a tu zrobili z nich winnych. Nie pozwólmy się żle traktować nigdy i zacznijmy to robić od zdobycia odpowiedniej władzy w PE. Taktują Nas tu jak imigrantów i też często mniej zarabiamy, albo ktoś wykorzystuje jakiś brak naszej wiedzy lub znajomości języka. Żeby było lepiej wciąż mamy 7 dni na rejestrację, a można to zrobić 100% przez internet, najlepiej spróbujcie sami!.

    • Witek
      29 kwietnia 2019, 22:22

      W Anglii 2 miliony Polaków.Wszyscy świeci porządni i nie kradną nie pija nie robią rozbojów.
      Wyłudzają zasiłki itp.....
      Polak Polaka w łyżce wody topi.Brat bratu funta zazdrości.
      Nie przynoszą wstydu Polsce wcale.hahaha
      Portal pewnie zadowolony ze robi rasistowską nagonkę i publikuje takie rzeczy z wizerunkami .Takie to efektowne wow jejj
      Romowie to Polacy od 700 lat.
      Czy Polak czy Rom jeśli robi krzywdę drugiemu człowiekowi niech idzie do pierdla.
      To samo tyczy się rasistow..

    • Drakus
      29 kwietnia 2019, 22:33

      Czytając to rozumiem że człowiek ten był bezdomnym i popadł wcześniej w alkoholizm, a życie jego rozpadło się. Ci ludzie go nie bili tylko pomogli wyjść na prostą. Praca jest najlepszą terapią dla takiego człowieka. Człowiek ten miał własne słabości dlatego doszło do tej próby samobójczej, ale to nie przesądza że Ci ludzie byli tacy żli i są winni. Prawda nie zawsze musi być taka jaką podają do wiadomości. Żeby więcej zmienić na lepsze zagłosujmy do PE i miejmy tam coś do powiedzenia. Żyjemy na co dzień własnym życiem lecz sami tu nie jesteśmy i należy się nam pomóc sobie samym i rodakom. Więc przebudżmy się i zróbmy razem coś wspaniałego! Przed Nami tylko wybory do PE!.

    • Gość
      29 kwietnia 2019, 23:49

      dobrze, że publikują zdjęcia tych mord! Takiemu to z chęcia plunąłbym w twarz. Ruzumiem, że czasem sytuacja zmusza ale sa granice wyznaczone przez wartości moralne... niektórzy jak widać maja je znacznie przesunięte.

    • Do drakus
      30 kwietnia 2019, 12:49

      Jakby mu pomogli to by mu placili £270 tygodniowo a nie £4 i nie przetrzymywali doku mentow jego.To czysty wyzysk niewolnictwo. Powinni dostac dozywocie. Najgorsze to matki, ktore tak swoje dzieci tu sciagaja w wieku szkolnym odseparowujac od rodziny I znajomych, tylko po to zeby dostac dodatek, a jak dodatki odebrali to dziecko nastoletnie ma sobie pokoj wynajac z innymi ludzmi w innym domu, w obcym kraju bo nowy tatus I rodzina mamusi sobie zazyczyla, jak jest nastolatkiem to moze Sam sobie dawac rade. A potem tragedia bo jest narkomanem I nie mial z Kim porozmawiac. To okropne!!

    • Olek
      30 kwietnia 2019, 19:27

      Kajdany miał na nogach ??.W piwnicy go trzymali ??.Język obcieli??
      Chodził do pracy kontaktował sie z ludzkimi jaki niewolnik ?
      Wystarczyło powiedzieć help!!! Podejść do policjanta
      Ale mysle ze nieudacznik rozgłosu chce.
      Próba samobójcza to tez chęć zwrócenia na siebie uwagi .Jagby chciał naprawdę to zrobic to by zrobił
      Łato powiedzieć Cygan zły Polak cacy.

    • Ania
      2 maja 2019, 22:27

      Dobrze, ze tak sie zakonczylo
      Przestroga dla kolejnych "pomagajacych" i osob, ktore "niby" nie maja z tym nic wspolnego bo wyplaty na ich konta nie wplywaly
      Patrzec co syn czy wnuk robi z czlowiekiem i udawac, ze sie tego nie widzi.
      Prace mu znalezli wiec nic nie oszukiwali ale bez pensji
      Zycze temu Panu powrotu do zdrowia i wiary we wlasne sily.
      Niestety ludzie robia komus krzywde i oczekuja pochwaly za pomoc tlumaczac, ze osoba jest niezaradna zyciowo gdzie zazwyczaj zlodziej okazuje sie czlowiekiem nie zdolnym do zadnej pracy dlatego wykorzystuje kogos innego