Menu

Polak najmłodszym kierowcą na "torze śmierci"

Polak najmłodszym kierowcą na "torze śmierci"
Niebezpieczny zakręt na torze w Nürburgring (Fot. Getty Images)
Maciej Dreszer przeszedł do historii światowego sportu motorowego jako najmłodszy kierowca na najniebezpieczniejszym, najtrudniejszym technicznie torze świata - Nurburgring w Niemczech.
Reklama
Dreszer wystartował w Pucharze VLN Endurance Championship 29 marca. W chwili startu miał 18 lat i 2 dni. Polak pojechał Toyotą GT86 w wersji pucharowej.

Osiemnastoletni Polak, który zasiadł za kierownicą Toyoty GT86 Cup w zespole Doerr Motorsport, musiał wycofać się w samej końcówce 60. ADAC Westfalenfahrt. Na widowiskowym odcinku toru dostępnym dla publiczności i nazywanym Wzgórze Doettinger młodemu Polakowi, jadącemu z prędkością powyżej 215 km/h, eksplodowała przednia opona, co uniemożliwiło kontynuowanie jazdy. Był to pierwszy z dziesięciu niezwykle wymagających cztero- i sześciogodzinnych wyścigów na słynnym obiekcie Nrburgring.

Do tej pory najmłodszym zawodnikiem na torze Nrburgring był Niemiec Marcel Manthey, który w dniu swojego startu miał 19 lat i 48 dni. Największą bolączką kierowcy jest brak możliwości przejechania toru przed zawodami, nawet na fotelu pasażera. Przepisy Nrburgring w tym względzie są niezwykle surowe i zabraniają wjazdu na tor osobom poniżej 18. roku życia.

18-letni Maciej Dreszer w roku 2012, w swoje 16. urodziny, zdał na torze Poznań egzamin na licencję kierowcy wyścigowego. Jego kariera rozpoczęła się od startu w pucharze Kia Lotos Race oraz udziału w prestiżowych wyścigach Volkswagen Castrol Cup 2013, rozgrywanych na torach całej Europy. Rywalizował ze starszymi i bardziej doświadczonymi zawodnikami, odnosząc pierwsze sukcesy. M.in. jesienią 2013 został zwycięzcą I Eko Rajdu XL i ma prawo do używania tytułu Master of Eco Driving 2013.

Macieja Dreszera do udziału w prestiżowych wyścigach międzynarodowych zaprosiła niemiecka grupa Doerr Motorsport, jedna z największych stajni wyścigowych w Europie. W tym sezonie Doerr Motorsport wystawi 12 samochodów wyścigowych, między innymi najnowszy model McLarena, Porsche GT3 RSR, BMW Z4 GTR.

Jako najmłodszy Polak, Maciej Dreszer wystartuje w mistrzostwach Europy w wyścigach górskich, reprezentując barwy narodowe w Race National Team Poland. Pojedzie samochodem Mitsubishi Lancer Evolution. Do startu w mistrzostwach przygotowuje się pod okiem trzykrotnego mistrza Europy Grzegorza Dudy.
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.08.2020
  GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama