Menu

Migdałowa tarta z... fasoli - w smaku niczym marcepan

Migdałowa tarta z... fasoli - w smaku niczym marcepan
Tarta z fasoli smakuje jak marcepan? Trzeba to koniecznie sprawdzić... (Fot. Thinkstock)
Fasola nie zawsze musi być przygotowywana w wersji wytrawnej. Autorka bloga roślinnego Ina Rybarczyk z fasoli poleca zrobić tartę migdałową na słodko, która zawsze robi wrażenie.
Reklama
Reklama

"To jest tarta, do której włożony jest mus z fasoli, po prostu ugotowanej, zblendowanej białej fasoli z migdałami. Jak mówię, że będziemy ją robić, wszyscy patrzą na mnie jak na dziwaka. Narzekają, że będzie przecież czuć fasolę. Jednak po skosztowaniu zaskoczenie na twarzy jest bezcenne, bowiem czuć migdały - niektórzy mówią nawet, że smakuje jak marcepan" - tłumaczy Ina Rybarczyk, autorka bloga roślinnego True Taste Hunters i książki "Łowcy smaków. Roślinna kuchnia bez glutenu i rafinowanego cukru".

Do przygotowania spodu migdałowej tarty z fasoli według przepisu Rybarczyk potrzebne będą następujące składniki: 100 ml płynnego oleju kokosowego, 60 g syropu daktylowego, 70 ml mleka roślinnego, najlepiej migdałowego; 150 g mąki gryczanej, 120 g bezglutenowych płatków owsianych, 50 g zmielonych na mąkę uprażonych migdałów, łyżeczka ekstraktu waniliowego, kilka kropli ekstraktu migdałowego, łyżka rumu (opcjonalnie), pół łyżeczki mielonego cynamonu i szczypta soli.

Z powyższych proporcji ciasta powinno wystarczyć do wyłożenia tortownicy o średnicy 22-24 cm.

Masę migdałową Rybarczyk robi z: 480 g ugotowanej białej fasoli, 120-140 g ksylitolu, 200 g uprażonych migdałów zmielonych na mąkę, 30 ml oleju kokosowego, 75 ml mleka roślinnego, najlepiej migdałowego; łyżki ekstraktu waniliowego oraz pół łyżeczki ekstraktu migdałowego.

Do dekoracji potrzebne będą jeszcze świeże maliny (ok. 300 g) oraz płatki migdałowe.

Oto, jak zrobić tartę.

"Ze wszystkich składników zagniatam jednolite ciasto. Spód tortownicy wykładam papierem do pieczenia, a boki smaruję olejem kokosowym. Spód i boki tortownicy wyklejam ciastem i wkładam do piekarnika nagrzanego do 170 st. C na około 15 minut piekarnika. Upieczony spód wyciągam z piekarnika i pozostawiam do ostygnięcia" - instruuje w swojej książce Rybarczyk. Masę migdałową robi blendując dokładnie fasolę i pozostałe składniki.

"Przekładam masę na ostudzony spód. Na wierzchu układam świeże maliny i ozdabiam płatkami migdałowymi. Tartę wkładam do lodówki na 2-3 godziny" - dodaje.

Rybarczyk radzi, że fasola może być z puszki, ale wówczas należy ją bardzo dobrze wypłukać. Zamiast malin zaś można użyć jeżyn, wiśni albo porzeczek. Można również zrezygnować z rumu i dodać więcej ekstraktu migdałowego. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.11.2024
GBP 5.2240 złEUR 4.3430 złUSD 4.1752 złCHF 4.6959 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama