Menu

Polacy w Irlandii będą głosować!

Polacy w Irlandii będą głosować!
Fot. 4th Floor For Photo
30 listopada i 1 grudnia w Dublinie odbył się IX Zjazd Forum Polonia oraz spotkanie, podsumowujące prowadzoną wraz ze Szkołą Liderów Polonijnych kampanię społeczną pn. „Jesteś u siebie. Zagłosuj”.
Reklama
O dotychczasowych sukcesach i wyzwaniach, jakie stoją przed Polonią w Irlandii w przyszłym roku - szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych i do Parlamentu Europejskiego - dyskutowało ponad 40 uczestników zjazdu.

Pierwszego dnia koncentrowano się na podsumowaniu dotychczasowych działań kampanii. Specjalnym gościem spotkania był Dermot Looney - burmistrz Południowego Dublina oraz założyciel organizacji Networking Matters - Kingsley Aikins, który opowiadał o sile i wpływie diaspor na całym świecie.

Magdalena Mazur ze Szkoły Liderów oraz Barnaba Dorda z Forum Polonii opowiedzieli o założeniach kampanii, a także o partnerach - Stowarzyszeniu Szkoła Liderów oraz o działalności Forum Polonia.

- Pięć lat temu grupa młodych ludzi w Irlandii stworzyła platformę służącą integracji. Oprócz celu, jakim jest sieciowanie się i współpraca przdstawicieli organizacji, mediów polonijnych i aktywistów, prowadzi także różne kampanie społeczne mające na celu angażowanie obywatelskie Polonii. 5 lat temu zainicjowała kampanie profrekwencyjną "Daj Głos", zachęcającą Polaków do głosowania w irlandzkich wyborach lokalnych. Kontynuując te działania, w tym roku razem ze Szkołą Liderów z Polski prowadzimy podobny projekt łącząc 10-letnie doświadczenia wyniesione z prowadzonej w Polsce przez Szkołę Liderów kampanii "Masz Głos, Masz Wybór". Przez ostatnie kilka miesięcy wolontariusze zaangażowani w akcję uświadamiali Polakom, że mają oni prawo głosować w lokalnych irlandzkich wyborach. Ich celem było nie tylko informowanie i edukowanie, ale także sprawianie, by się angażowali - mówili.

Na przykładzie prezentacji działań dwóch aktywistów – Agnieszki Wieczorkowskiej z Dublina oraz Mateusza Misia z Cork – można było zauważyć ogrom pracy włożony w ten projekt przez wolontariuszy z całej Irlandii.

Wolontariusze rozdali ponad 20 tys. broszur informacyjnych o prawach wyborczych Polaków, zorganizowano wiele spotkań i sesji informacyjnych dla Polaków na temat wyborów i pracy lokalnych radnych, zarejestrowano tysiące nowych osób do spisu wyborców w Irlandii.

W drugim dniu odbył się już IX Zjazd Forum Polonia, w którym brali udział liderzy, przedstawiciele organizacji i mediów polonijnych. Gościem specjalnym był Wojciech Dzięgiel – Konsul Rzeczpospolitej Polskiej w Irlandii, który odpowiadał o nowych projektach, które będą realizowane przez Ambasadę RP w nadchodzącym roku.
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.08.2020
  GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama