Menu

Polacy w 2019 r. zastrzegli rekordową liczbę utraconych dokumentów

Polacy w 2019 r. zastrzegli rekordową liczbę utraconych dokumentów
Zgubione dokumenty w Polsce coraz częściej wykorzystywane są do wyłudzania kredytów, więc należy pamiętać o tym, aby je zastrzec. (Fot. Getty Images)
Polacy w 2019 r. zastrzegli w bankach 176,5 tys. utraconych dokumentów. To rekord w 23-letniej historii Systemu Dokumenty Zastrzeżone - poinformował Związek Banków Polskich (ZBP).
Reklama

Wczoraj ZBP opublikował 40. raport infoDOC. Wynika z niego, że tylko w IV kw. 2019 r. baza Systemu Dokumenty Zastrzeżone (System DZ) wzrosła o 56 686 dokumentów i na koniec grudnia zawierała ponad 1,88 mln dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży. Łączna kwota udaremnionych w tym czasie prób wyłudzeń kredytów to 58,4 mln zł.

Jak przekazał Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DZ Grzegorz Kondek, poprzedni rok był wyjątkowy pod każdym względem, bowiem niemal o wszystkich wskaźnikach wskazanych w raporcie można powiedzieć, że były rekordowe. Dotyczy to np. bazy danych zastrzeżonych dowodów, paszportów, czy praw jazdy. Poinformował, że w zeszłym roku zastrzeżono 176 554 dokumentów.

"Ten wynik również jest rekordowy, poprzednio było to 150 tys. dokumentów, ponad 17-proc. wzrost rok do roku. Takiego wzrostu jeszcze do tej pory nie mieliśmy" - wskazał. Dodał, że w historii badania nie zdarzyło się dotychczas, by w jednym kwartale zastrzec ponad 56 tys. dokumentów, co miało miejsce w ostatnich trzech miesiącach 2019 r.

Rekordowo niska natomiast była liczba prób wyłudzeń kredytów - w całym ubiegłym było ich 5 077, co oznacza kilkuprocentowy spadek względem dotychczasowego minimum. Jak wyliczył Kondek, to przekłada się na 14-15 prób wyłudzeń dziennie, na łączną kwotę ok. 770 tys. złotych.

"W skali roku było to około 280 mln zł, a jeżeli wzięlibyśmy całą historię od 2008 r., od kiedy raport jest publikowany, to było ponad 85 tys. prób na łączną kwotę 4,7 mld zł" - poinformował.

Zaznaczył, że w rzeczywistości prób takich mogło być znacznie więcej, bowiem dane te pochodzą z systemu weryfikacji zdolności kredytowej w momencie, gdy ktoś stara się o pożyczkę, czy kredyt. Dane nie obejmują jednak sytuacji przed badaniem zdolności kredytowej, np. weryfikacji dokumentów.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama