Menu

Polacy stworzyli szyby okienne, które przetwarzają energię słoneczną na prąd

Polacy stworzyli szyby okienne, które przetwarzają energię słoneczną na prąd
Niezwykły wynalazek ma szansę zrewolucjonizować domy na całym świecie. (Fot. PAP Life)
Już wkrótce prąd z energii słonecznej będzie można uzyskiwać nie tylko dzięki panelom fotowoltaicznym na dachu domu, ale także dzięki szybom w oknach. Taki wynalazek opracowała polska firma ML SYSTEM z Zaczernia.
Reklama

Zaczernie to wieś położona w województwie podkarpackim, granicząca z Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka. Właśnie tam stworzono technologię, która ma szansę podbić świat - fotowoltaiczną szybę z powłoką na bazie kropek kwantowych. Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się okno, które wytworzy prąd, a do tego ochroni wnętrze domu, mieszkania czy samochodu przed szkodliwym promieniowaniem UV i przegrzaniem w upalne lato. Nie trzeba więc będzie używać drogich (także w eksploatacji, bo prądożernych) klimatyzatorów.

Fotowoltaiczna szyba wzbudziła spore zainteresowanie na gali konkursu Polski Produkt Przyszłości, która odbyła się 3 marca w auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Wynalazkowi przyznano na tej imprezie dwie nagrody specjalne: za produkt w obszarze ekoinnowacji oraz nagrodę Ministra Rozwoju.

Sama szyba jest zwyczajna - przezroczysta. "Po prostu zamieniliśmy tradycyjne powłoki okienne, wykonywane do tej pory z tlenków metali i tlenków srebra na powłokę ultranowoczesną, która równie swobodnie przepuszcza światło widzialne, ale promieniowanie IR i UV, emitowane przez słońce, zamienia w energię elektryczną. Innymi słowy: wszystko, co niekorzystne zamieniamy na prąd" - wyjaśnia Dawid Cycoń z ML SYSTEM.

Szyby z powłokami na bazie kropek kwantowych działają jak standardowe ogniwa fotowoltaiczne, takie, które teraz montuje się na dachach domów. Z tą różnicą, że kropki są stabilniejsze i znacznie bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. W tym przypadku nie ma też znaczenia kąt padania światła, dobrze więc sprawdzają się w pionowych elewacjach budynków oraz w oknach pojazdów – tych dużych, jak: tramwaje, pociągi, autobusy i mniejszych: karetki pogotowia czy samochody osobowe.

Na pytanie, kiedy możemy spodziewać się prądotwórczych okien w naszych domach i samochodach, Dawid Cycoń odpowiada: "Instalacja już działa w budynku firmy w Zaczerniu. Masowa produkcja ruszy na początku przyszłego roku". 

  Komentarze
  • Drakus
   5 marca, 07:45

   Przyznam że ten wynalazek bardzo mi się podoba. Nowoczesne wieżowce wyglądają całe jak ze szkła, szyby w oknach mają wszyscy. Biurowce mogłyby mieć darmowe oświetlenie lub ciepłą wodę, światło towarzyszy nam przez większość doby. Mamy już elektryczne auta. zegarki eko-drive i panele więc czas na kolejny krok w ekologiczną przyszłość. Sponsorów pewnie nie brakuje.

  • Do Borysa
   5 marca, 08:49

   Brawo na prawdę brawo tylko nie sprzedajmy nikomu patentu Polacy tez maja na czym czapkę nosić czy jakoś tak 👏🏻👏🏻

  • AJK
   5 marca, 09:37

   Tyle będzie z tego pożytku co z polskiego grafenu, perowskitu... Czyli klapa! Szkoda że wynaleźli to Polacy, bo może by był jaki pożytek dla ludzkości z tego.

  • DoAJK
   5 marca, 11:27

   Masz racje.Pozatym wydaje mi sie ze wszelkie proby Polski na wybicie sie w swiecie zejda na niczym.Nikomu nie potrzebna jest silna Polska.A jak ktos bedzie sie stawial,to zabija go jak Andrzeja Leppera.

  • Tse
   5 marca, 21:18

   Takie przełomowe, wręcz rewolucyjne projekty powinny być dofinansowywane, aby jak najwięcej ludzi mogło z nich skorzystać. Bajka.

  • Ja
   5 marca, 23:15

   To się nazywa optymizm . Zamiast wierzyć w czyjś sukces to od razu niektorzy spisują to na straty . Szkoda

  • T
   5 marca, 23:34

   Silna Polska potrzebna jest jej obywatelom! Zmienmy myslenie, bo Wasze niestety przekresla wszystko. Badzmy pelni nadziei, bo tylko dzieki takiemu, pozytywnemu pełnemu nadzieji nastawieniu moga stac sie cuda.

  • Ja ja
   6 marca, 09:03

   Jak nie dadzą łapówki parę milionów to nic z tego nie będzie już kilka lat temu jedna pani w Polsce wynalazla taką farbę której można było użyć na dachach domów I co cisza o Tym takich przykładów można podawać setki nie masz kasy na łapówki to spadaj nic nie będzie więc lepiej za granicą sprzedać to kasę z tego będziesz mieć 😀

  • Z
   6 marca, 09:47

   Masz sporo racji "T",bo nadziei nie wolno nigdy tracić ale w cuda nie wierz,bo to bardzo złudne.W każdym z komentarzy jest jakieś ziarno prawdy.Co do tego, że jesteśmy innowacyjnym i racjonalizatorskim narodem pewnie niewielu się niezgodzie. Ale do odniesienia sukcesu potrzebna jest współpraca wszystkich zainteresowanych.A my Polacy mamy niestety tę złą przywarę, że współpracujemy tylko w chwilach ogromnych zagrożeń,takich jak wojny, kataklizmy czy epidemie.Myślę, że tu tkwi przyczyna naszych niepowodzeń we wdrażaniu naszych innowacyjnych wynalazków.Dlatego ja mam nadzieję, że to się zmieni

  • Luka
   6 marca, 10:04

   Pomysł świetny. Gratuluję twórcą. Ciekawe kiedy kupi patent jakiś koncern pod przymusem Morawieckiego i jego bandy i zamkną technologię do szuflady na 200 lat. To niestety jest Polska. Pamiętacie Łągiewkę i wielu innych? Mimo tego życzę powodzenia autorom.

  • Lew
   6 marca, 11:17

   Pomysł fenomenalny,oby okazał się realny !

  • Kol
   6 marca, 13:10

   Zaraz z tym wynalazkiem sp...lą na zachód albo do chin

  • Jakub
   6 marca, 15:37

   Turbina Kowalskiego

  • Run
   6 marca, 19:43

   Tylko ze to nie jest przecież żadna nowość. Taka technologia istnieje od kilkunastu lat tak jak panele

  • Log
   6 marca, 23:14

   I odrzuca opodatkowania nas za czerpanie korzyści ze słońca. A PIS to nasze słońce Słońce Narodu. Ha ha ha

  • Karola
   7 marca, 07:47

   Super, gratuluje !!! Świetna sprawa. Kolejny krok w stronę ochrony ekosystemu. Życzę żeby ten wynalazek odniósł sukces. Mam nadzieje ze w niedalekiej przyszłości będzie nas stać na zamontowanie takich okien w domu 😉

  • Do kol
   7 marca, 11:43

   Oni właśnie z Ameryki wrócili. Doinformuj się, zobacz ile zrobili rzeczy ze szklem brat

  • Pomysł baja darmo
   8 marca, 10:05

   Jakby ten prąd był powierzchniowy to mogłaby ta szyba robić też za packę eletryczną na owady

  • Patent
   8 marca, 20:58

   tylko czekać aż sprzedają patent

  • Dumny
   8 marca, 22:06

   Brawo. Teraz tylko utrzymajcie projekt z dala od instytucji majacych cokolwiek wspolnego z rzadem (niezaleznie jakiej opcji politycznej bo to sami partacze i kolesie na stolkach nie majacy najczesciej bladego pojecia o swojek robocie - przyklad grafenu jest tu nader wystarczajacy) i podbijajcie tym produktem swiat. Brawo Wy!!!

  • Zab
   9 marca, 07:34

   Wytwarza prąd pomimo nocy?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.07.2020
  GBP 4.950 złEUR 4.471 złUSD 3.969 złCHF 4.203 zł

  Sport


  Sport

  Reklama