Menu

Polacy są coraz mniej kulturalni, rzadziej wyjeżdżają i ćwiczą

Polacy są coraz mniej kulturalni, rzadziej wyjeżdżają i ćwiczą
Wyhamowaniu uległ trend zwiększającego się uczestnictwa Polaków w kulturze. (Fot. Getty Images)
Rzadziej chodzimy do kina, teatru i na koncerty. Co więcej, czytamy też mniej książek. Badanie CBOS 'Aktywności i doświadczenia Polaków w 2019 roku' pokazuje, że spadło zainteresowanie Polaków kulturą.
Reklama

Na początku każdego roku, począwszy od 1988 r., CBOS podsumowuje aktywności podejmowane przez Polaków w minionych 12 miesiącach. Właśnie ukazał się raport dotyczący 2019 roku.

Pokazuje on m.in., że wyhamowaniu uległ trend zwiększającego się uczestnictwa Polaków w kulturze, chociaż nasze zaangażowanie na tym polu jest i tak znacznie wyższe niż osiem lat temu.

O trzy punkty procentowe mniej Polaków niż rok wcześniej udało się do kina (53 proc.) i teatru (21 proc.), a dwa punkty mniej – na koncert (42 proc.). Bardzo podobny do zeszłorocznego jest odsetek osób, które odwiedziły wystawę, były w galerii i muzeum (33 proc.).

Idąc dalej, o 6 punktów procentowych mniej osób przeczytało książkę dla przyjemności (61 proc.). W tej kwestii widać dużą różnicę pomiędzy kobietami i mężczyznami. Odsetek kobiet, które oddawały się lekturze, oscyluje na poziomie 71 proc., a mężczyzn – 50 proc.

Jeśli zaś chodzi o spędzanie czasu wolnego, największy spadek dotyczy uczestnictwa w imprezie sportowej. W 2019 r. przynajmniej raz w tego typu wydarzeniu wzięło udział 35 proc. osób. To 8 punktów procentowych mniej niż rok temu.

Poza tym wyraźniej mniej Polaków wyjechało na wypoczynek. W 2019 r. ten odsetek wynosił 52 proc. To o 6 punktów mniej niż rok wcześniej. 

  Komentarze
  • Burżuj
   12 lutego, 07:13

   I to chyba oznacza że w kraju się źle dzieje mimo pincet plus mamy społeczeństwo biedne... Niejednokrotnie słyszałem aaa nie idę do kina bo tu bilet jakiś popkoen i 70 zł nie ma ....wtf!!

  • Sprawiedliwy
   12 lutego, 07:28

   A kogo to k...a interesuje?

  • Czytelnik anonimowy
   12 lutego, 10:33

   Darek Gabka- ktoś do ciebie powie że skończyłeś tylko 8 klas szkoły podstawowej a ty na to zapraszam zobaczyć na tego on skończył tylko 6 klas. Jak by tak każdy myślał to byśmy do dzisiaj na oslach jeździli

  • Andrzej Preston
   12 lutego, 14:45

   jak w tak patologicznym kraju można coś robić ćwiczyć czy spędzać kulturalnie czas w tym kraju patologia sięga 100 procent z tego kraju trzeba uciekać jak najszybciej aby zachować życie i normalność.

  • Meonie
   12 lutego, 18:27

   Do Andrzeja Prestona: kazdy ocenia przez samego siebie, np. zlodziej mowi, ze kazdy kradnie, policjant podejrzewa kazdego, a patologia - o ktorej piszesz - uwaza, ze wszyscy sa patologia. Kazdy ocenia wg siebie. Widac wiesz dobrze co to patologia.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.09.2020
  GBP 5.012 złEUR 4.550 złUSD 3.908 złCHF 4.216 zł

  Sport


  Sport

  Reklama