Menu

Polacy ruszają na poświąteczne wyprzedaże

Polacy ruszają na poświąteczne wyprzedaże
Polacy najczęściej decydują się na zakup odzieży w trakcie sezonu na promocje. (Fot. Getty Images)
35 proc. Polaków ruszy na poświąteczne wyprzedaże - wynika z raportu Santander Consumer Banku 'Polaków portfel własny - kochamy okazje'. Najbardziej poszukiwane na wyprzedażach są odzież i obuwie.
Reklama

Z raportu dowiadujemy się, że z wyprzedaży zaplanowanych na przełom 2019 i 2020 r skorzysta 35 proc. Polaków, a niemal 15 proc. to rozważa. W pierwszej piątce produktów, na które konsumenci będą polować na noworocznych wyprzedażach znalazły się odzież i obuwie (47,5 proc.), sprzęt RTV (28,3 proc.), sprzęt AGD (22 proc.), laptopy i komputery (13,2 proc.) oraz wyposażenie domu (12,9 proc.).

Jak wskazuje Agnieszka Kociemska z Santander Consumer Banku, do wielbicieli noworocznych promocji możemy zdecydowanie zaliczyć najmłodsze pokolenie. Wśród najmłodszych respondentów widoczne jest też duże zainteresowanie "polowaniem" na przecenione produkty za pomocą aplikacji mobilnych. Po to narzędzie sięgnie ok. 30 proc. respondentów w wieku 18-29 lat, podczas gdy średnio robi tak co piąty konsument.

Autorzy raportu podali, że niezależnie od kategorii produktu na wyprzedaży dla prawie 40 proc. Polaków decydującym czynnikiem, który wpłynie na finalny zakup, będzie marka.

Ponad 35 proc. będzie kierować się ceną, zaś blisko 30 proc. wyłącznie względami wizualnymi. Oceniając na ile oferta jest okazyjna, jedna czwarta Polaków weryfikuje wysokość różnicy pomiędzy ceną pierwotną, a tą "super-okazyjną". Z kolei 17 proc. ankietowanych będzie zwracało uwagę na procentową wartość rabatu" - możemy dowiedzieć się z raportu.

Polacy coraz chętniej dokonują również zakupów przez internet. (Fot. Getty Images)

Według autorów raportu, o rozsądnym podejściu Polaków do wyprzedaży mogą świadczyć obierane przez badanych strategie zakupowe. "Blisko 30 proc. uważa, że na wyprzedaż najlepiej wybrać się z gotówką, żeby mieć kontrolę nad wysokością ponoszonych wydatków. Prawie 1/5 respondentów deklaruje, że planując zakupy należy najpierw określić swój budżet, a następnie konsekwentnie się go trzymać"

Mimo, że obu tym postawom przyświeca wspólny mianownik – nie wydać więcej, niż się zaplanowało, to prawie 17 proc. ankietowanych nie jest konsekwentna i regularnie nadwyręża swój budżet.

Z raportu wynika ponadto, że ponad 20 proc. respondentów z myślą o wyprzedażach oszczędza już dużo wcześniej. Prawie 10 proc. wykorzystuje bony i gotówkę otrzymaną na prezent świąteczny. Kolejne 8 proc. za okazyjne zakupy płaci kartą kredytową, zapewniając sobie tym samym elastyczność wydatków niezależnie od aktualnego stanu portfela.

Badanie zostało zrealizowane przez IBRIS na zlecenie Santander Consumer Banku, metodą telefonicznych, standaryzowanych rozmów w listopadzie 2019 r., na reprezentatywnej próbie 1 000 respondentów.

Czytaj więcej:

Raport: Polacy nie są podatni na czar promocji

Boxing Day: Zakupowy szał i gigantyczne kolejki w UK

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 01.04.2020
  GBP 5.159 złEUR 4.569 złUSD 4.170 złCHF 4.324 zł

  Sport


  Reklama