Menu

Polacy rezygnują w wakacyjnych wyjazdów

Polacy rezygnują w wakacyjnych wyjazdów
Polacy, którzy zdecydują się wyjechać na wakacje, będą przebywać w kameralnym otoczeniu. (Fot. Getty Images)
Blisko co trzeci Polak zrezygnuje z wyjazdu wypoczynkowego w związku z trwającą pandemią - wynika z badania Santander Consumer Banku. W wakacje na popularności zyskał odpoczynek na własnej działce, na którą wskazało ponad 7 proc. Polaków, w tym najwięcej osób w średnim wieku (11,6 proc.) - podano.
Reklama
Reklama

Jak wynika z kolejnej edycji raportu "Polaków portfel własny - wyjątkowe lato", koronawirus znacząco wpłynął na wakacyjne plany większości z nas. Niemal co trzeci Polak (28,2 proc.) zrezygnuje z wyjazdu wypoczynkowego w związku z trwającą pandemią. Wśród osób, które zadeklarowały, że w tym roku nie pojadą na wakacje najwięcej jest seniorów powyżej 70. roku życia (prawie 53 proc.) oraz najmłodszych ankietowanych w wieku 18-29 lat (30,6 proc.).

Według autorów badania, na urlop nie wybierze się prawie 80 proc. Polaków z najniższym dochodem, nie przekraczającym 1 000 zł miesięcznie na głowę w rodzinie. Co ciekawe, niemal co czwarty (24,1 proc.) Polak z wpływami miesięcznymi powyżej 5 000 zł, w tym roku także spędzi urlop w domu.

Ci z badanych, którzy mimo zagrożenia koronawirusem zdecydują się wyjechać na wakacje, będą przebywać w kameralnym otoczeniu. "Niezależnie od wieku zamierzamy unikać dużych kompleksów hotelowych i hosteli" - napisali analitycy banku. Te odpowiedzi jako miejsce na spędzenie urlopu wskazało odpowiednio jedynie 3,3 i 0,6 proc.

Większość ankietowanych zadeklarowała, że na miejsce swojego letniego pobytu wybierze mały hotel bądź pensjonat (prawie 16 proc.). Taką odpowiedź wskazał co dziesiąty ankietowany w wieku 18-29 lat (11,6 proc.) oraz co czwarty 30-latek (26,4 proc.) Do popularnych odpowiedzi należało też wynajęcie prywatnej kwatery (niespełna 12 proc.) czy spędzenie lata u rodziny (prawie 9 proc.).

Większość Polaków planuje spędzić urlop w Polsce. (Fot. Getty Images)

Z badania wynika, że podczas pandemii popularność zyskała też możliwość odpoczynku wakacyjnego na własnej działce. Wybrało ją ponad 7 proc. Polaków, w tym najwięcej osób w średnim wieku (11,6 proc.). Pobyt w kwaterze prywatnej w tym roku wybierają także najlepiej zarabiający Polacy o dochodach przekraczających 5 000 zł (18,5 proc.).

Według Agnieszki Kociemskiej z Santander Consumer Banku, brak poczucia stabilności i obawa o utratę pracy w kolejnych miesiącach mogą skutecznie zniechęcać wielu Polaków do wyjazdów na urlop, który wiąże się z realnymi kosztami. "Pokazuje to, że komfort, jakim obecnie jest stały, regularny dochód, może być obecnie trudny do osiągnięcia" - wskazała. "Dlatego, jeśli takie osoby nie mają opcji niskokosztowego wypoczynku, np. u rodziny czy znajomych, często zmuszone są rezygnować z planów" - oceniła.

Wyniki badania wskazują, że obecna sytuacja epidemiologiczna skutecznie zniechęciła Polaków do zagranicznych wyjazdów. Ponad 53 proc. z nas nie planuje w tym roku spędzenia urlopu poza granicami kraju. Co może zaskoczyć, w grupie osób rozważających letni wypoczynek na zagranicznych plażach przeważają seniorzy powyżej 60. roku życia. Lato w obcym kraju planuje spędzić co szósty z nich.

Dla kontrastu, taka opcja wakacyjnego wyjazdu jest najmniej popularna wśród najmłodszych ankietowanych w wieku 18-29 lat. Ponad 60 proc. z nich deklaruje, że w tym roku w ogóle nie planuje wyjazdów zagranicznych. Podobnie chcą postąpić 30-latkowie (prawie 70 proc. wskazań) - podano.

Czytaj więcej:

Rekordowe wakacje w Polsce

Włoska miejscowość oferuje bezpłatne wakacje

CBOS: 4 na 5 Polaków planuje wypoczynek wyłącznie w Polsce

Eksperci: "Wakacje zagraniczne nie będą tańsze niż w ubiegłym roku"

UK: Od 6 lipca nie będzie kwarantanny dla podróżnych z niektórych krajów

  Komentarze
  • Pepa
   2 lipca 2020, 08:51

   Madrzy Polacy nie to co Angole juz wylecieli masowo z kraju ciekawe co przywioza...

  • Bo
   2 lipca 2020, 13:10

   Bo Angole nie jeżdżą z "bąbelkami".......a u nas pełno dzieciarni wszędzie! Dla normalnych morze stało się niedostępne....

  • Janusz
   2 lipca 2020, 20:07

   Przypominam, że jeśli głosowałeś/Aś na Andrzeja Dudę w I turze, to nie musisz iść na kolejne głosowanie, ponieważ wygrał On I turę. W II turze, głosują tylko te osoby , które zaznaczyły innych kandydatów.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2021
  GBP 5.2999 złEUR 4.5309 złUSD 3.7931 złCHF 4.1505 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama