Menu

Polacy na Litwie mają sprawdzić, czy są Polakami

Polacy na Litwie mają sprawdzić, czy są Polakami
Od liczebności mniejszości narodowej i gęstości zaludnienia zależą m. in. prawa, jakie jej przysługują. (Fot. Getty Images)
Zadaniem Polaków na Litwie w 2020 roku będzie sprawdzenie, czy w litewskich dokumentach są zapisani jako Polacy. Jest to potrzebne w związku z planowanym na 2021 rok powszechnym spisem ludności, który zostanie przeprowadzony na podstawie istniejącej już bazy danych.
Reklama

"Po raz pierwszy podczas powszechnego spisu ludności nie przyjdą do nas rachmistrzowie i nie zapytają m.in. o naszą narodowość. Wszystkie dane zostaną pozyskane z istniejącej już bazy" - informuje Ewelina Dobrowolska, prawniczka z działającej na Litwie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka.

Dobrowolska od kilku miesięcy apeluje do litewskich Polaków o sprawdzenie, czy mają w oficjalnych dokumentach wpisaną narodowość. Brak takiego wpisu może spowodować, że po powszechnym spisie ludności społeczność polska na Litwie skurczy się na przykład z obecnych kilkuset tysięcy osób do kilkudziesięciu tysięcy.

"Od liczebności mniejszości narodowej i gęstości zaludnienia zależą też prawa, jakie jej przysługują" - przypomina Dobrowolska.

Po raz pierwszy podczas powszechnego spisu ludności zabraknie rachmistrzów. (Fot. Getty Images)

O tym, czy Polak na Litwie jest Polakiem, będzie decydował wpis w jego metryce urodzenia. "Zadaniem każdego z nas jest sprawdzenie w biurze metrykalnym, czy mamy wpisaną narodowość. Jeżeli przy rejestracji rodzice pominęli taki wpis, to teraz możemy to uzupełnić" - wyjaśnia prawniczka. Zaznacza, że "nie jest to skomplikowane zadanie, ale potrzebna jest mobilizacja".

"Na początku 2021 roku Departament Statystyki ściągnie dane z rejestru mieszkańców na użytek powszechnego spisu ludności i oby nie było wtedy za późno na deklarowanie narodowości" - zwraca uwagę Dobrowolska.

Według ostatniego spisu ludności z 2011 roku, na Litwie mieszka 200 317 osób narodowości polskiej. Polacy są tu najliczniejszą mniejszością narodową i stanowią 6,58 proc. mieszkańców kraju

Czytaj więcej:

Wybory w UK: Konserwatyści zapowiadają redukcję imigracji

"Financial Times": Polacy wracają do kraju skuszeni "boomem gospodarczym"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

  Sport


  Reklama