Menu

Polacy gotowi zapłacić więcej za odzież "Made in Poland"

Polacy gotowi zapłacić więcej za odzież "Made in Poland"
Polacy cenią rodzime produkty. (Fot. Getty Images)
54 proc. Polaków deklaruje, że jest w stanie zapłacić więcej za garderobę wyprodukowaną w Polsce - wynika z raportu firmy doradczej KPMG. Dodano, że blisko 80 proc. rodaków nowe ubranie lub buty kupuje przynajmniej raz na kwartał.
Reklama

Według raportu, ponad 60 proc. Polaków przyznaje, że dokonuje zakupów odzieży, obuwia i dodatków "w przemyślany sposób". Natomiast blisko 4 na 10 konsumentów deklaruje, że nowy element garderoby kupuje przynajmniej raz w miesiącu, w większości przeznaczając na ten cel nie więcej niż 150 zł.

Ponad połowa Polaków (54 proc.) jest w stanie zapłacić wyższą cenę za elementy garderoby wyprodukowane w Polsce". Analiza postaw konsumenckich wskazuje ponadto na coraz większą troskę o ochronę środowiska - blisko co trzeci respondent jest skłonny zapłacić więcej za produkt wyprodukowany w ekologiczny sposób.

Połowa respondentów, którzy są gotowi zapłacić wyższą cenę za produkt "Made in Poland" wskazuje też, że taka dopłata nie powinna wynosić więcej niż 10 proc. w porównaniu z analogicznym produktem pochodzącym z zagranicy. 

Blisko 80 proc. Polaków kupuje nowe ubranie lub obuwie przynajmniej raz na kwartał. (Fot. Getty Images)

Blisko 80 proc. Polaków kupuje nowe ubranie lub obuwie przynajmniej raz na kwartał, z czego 37 proc. przyznało, że nową rzecz stara się kupować raz w miesiącu. Spośród wszystkich elementów garderoby Polacy najczęściej nabywają odzież (82 proc. wskazań) lub obuwie (53 proc.). 

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że coraz częściej przygotowania do zakupów rozpoczynamy od przeglądania stron w internecie. W sieci konsumenci szukają inspiracji (68 proc.), wyszukują konkretne modele ubrań lub obuwia (60 proc.) oraz zapoznają się z nowymi kolekcjami oferowanymi przez marki (66 proc.).

Tradycyjne sklepy stacjonarne są wybierane przez większość konsumentów w przypadku chęci zakupu konkretnego ubrania (63 proc.) oraz dokonania reklamacji lub zwrotu zakupionego elementu odzieży (66 proc.).

Raport powstał na podstawie badania przeprowadzonego w październiku 2019 r. na ogólnopolskiej próbie 1 174 dorosłych mężczyzn i kobiet z 10 największych miast w Polsce, reprezentujących poszczególne generacje: X (386 osób urodzonych do 1979 r.), Y (403 osoby urodzone od 1980 do 1990 r.) oraz Z (385 osób urodzonych po 1990 r.).

Czytaj więcej:

Raport: Blisko 1/3 Polaków robi zakupy przez internet

"Rzeczpospolita": Renesans małych sklepów

Primark otworzy 19 nowych sklepów, także w Polsce

Which? ostrzega przed promocjami linii lotniczych na Black Friday

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama